५ आश्विन २०८०, शुक्रबार

Sep 22, 2023

प्रकृतिले सुन्दर ठाउँ गुल्मीको मुसीकोट, देउराली । सम्वत् २०२२ सालमा जन्मिएका रामबहादुर दर्जी आफ्ना बाबाआमाको साथ लागेर ६ वर्षको उमेरमै पाल्पा, दोभानमा आइपुगेका थिए । उनका बाबा भारतीय सैनिक थिए । पाकिस्तानी लडाइँमा आफू र एकजना साथीबाहेक फौजका सबै मरे । उनी बीर सैनिक बनेर पेन्सन आएको कुरा रामबहादुरले सुनाउँदै थिए ।

Advertisement

रामबहादुर दर्जी यतिबेला तिनाउ गाउँपालिका वडा नं.२ को नयाँबजारमा सिलाइकटाईका काम गर्छन् । उनको यो पुर्ख्यौली पेसा भएपनि भारतका दिल्ली, पञ्जाब लगायतका सहरमा १२ वर्ष सिलाइकटाई सिकेर यही पेसामा कटिवद्ध भई जीवन गुजारिरहेका छन् । रामबहादुरले जीवनसंगीनी अमृतालाई २०३९ सालमा साथमा लिएका थिए । दुबैजना कर्मशील छन् । मिहिनेती छन् । कान्छी छोरीबाहेक सबैका घरबार भइसके । जेठो छोरो पदम परदेशतिर छ ।

रामबहादुर भारतमा पुग्दाको रमाइलो कहानी छ । उनले हँसिलो पारामा भन्दैथिए–ठूलीआमाको सुर्केथैलीबाट दुई रुप्पे चोरेर दोभान–पासकुण्डाका भट्टराई थरका बाजेसँग पछिपछि लागेर दिल्ली पुगियो । दिल्ली पुगेर सिल्ली भइन्छ कि भन्ने डर थियो । सिलाईकटाइ सिकें । रोजगारीमा व्यस्त रहँदा १२ वर्ष बितेको हेक्का नै भएन अनि लाहुरे बाबा भीमबहादुर थापाले आपूmलाई एक्कासी लिन आउँदा पो झस्याङ्गै भएँ ।

बाबा भीमबहादुर थापा तर रामबहादुर कसरी दर्जी भए भनेर सोध्दा उनले भने–भारतीय सेनामा बाबाले जात ढाँटेर भर्ति भएका कारण यस्तो भएको सुनाउँदै थिए । उतिबेला,भारतमा समेत जातीयताका कारण समस्या हुने रहेछ भनेर उनले बताउँदै थिए । बाबाको साथ लागेर नेपाल आएपछि रामबहादुरले बल्ल विहे गरेका रहेछन् । साथीसँगीको गलत संगतले कुनैसमय उनी रक्सीको अम्मलीजस्तै बने । कहिलेकाँही बीचबाटैमा वा पुलमा सुतेर दिनरात वितेको थाहै नहुने उनले हाँस्दै बताए । यतिबेला भने उनी, कुनै किसिमका अम्मली छैनन् । रक्सी खाएर मात्तिएका ती दिनहरु, घरमा गरेका झगडा र समाजलाई आफूबाट पुगेको हानीप्रति आत्मग्लानि गर्दै थिए रामबहादुर ।

रामबहादुर दर्जीमा लुगा सिलाउने राम्रो कला छ । खुबी छ । कोट, पाइन्ट राम्रो सिलाउँछन् । दौरा–सुरुवाल समेत विपत्ता राम्रो सिलाउने कुरा उनकै पूर्ववडाध्यक्ष राजेश श्रेष्ठले बताउँदै थिए । जनशक्ति कम भएर होला, सिलाई कटाइको जिम्मा बेलैमा पूरा नगर्दा भने गाउँलेहरु कहिलेकाँही उनीसँग रिसाउँछन् । उनीसँग तीनवटा सिलाई मेसीन र एउटा इन्टरलक मेसीन रहेको देखाए । आफ्नो टेलर्श सेन्टरलाई आधुनिक बनाउने कल्पना गरेका छन् तर साथ दिने सन्तानहरु देश, परदेश पुगिसकेका छन् ।

रामबहादुरले सनाइँ राम्रो फुक्थे । उठीबस, सुन्दर नाँच्थे । यतिबेला भने उमेरले नदिएर हो वा चलन हराएर हो उनका ती सुन्दर प्रतिभाहरु प्रस्फुटित हुने अवसर पाएका छैनन् । उनको गायन कलाले धेरैलाई मन्त्रमुग्ध पाथ्र्यो तर यतिबेला उनको कोकिलकण्ठबाट गीत सुन्न पनि पाइएको छैन । रामबहादुर दर्जी घरका माइला छोरा हुन् । उनीहरु तीन भाइ र तीन दिदीबहिनी थिए । दुईटी आमा थिए । रामबहादुर दर्जी भन्दैथिए– म दोभान प्राविमा पढ्दा कुलबहादुर तुलाचन हेडसर थिए । तीन कक्षासम्म पढाई हुन्थ्यो । रामबहादुरले जम्माजम्मी चार पास गरेका रहेछन् । पाँचमा फेल भएका रहेछन् । फेल भएर पढ्ने जाँगर नचलेपछि उनी भारततिर हुँइकिएको बताए । आफू नपढे पनि रामबहादुरका दम्पतीले छोराछोरीलाई सक्दो र पुग्दो पढाएका छन् ।

रामबहादुर दर्जी जातीय राजनीतिभन्दा वर्गीय राजनीतिमा जोड दिन्छन् । रामबहादुर यतिबेला आफू सम्वद्ध पार्टीको जिल्लास्तरीय नेता हुन् । पार्टीप्रति उनको अगाध स्नेह छ । सम्मान छ । रामबहादुर दर्जी २०५१ सालदेखि पार्टीको साधारण सदस्य, संगठित सदस्य हुँदै यतिबेला जिल्ला कमिटी सदस्य भएको तिनाउ गाउँपालिकाका संस्थापक अध्यक्ष ओमबहादुर घर्तिमगरले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राहत शिक्षकहरुले पुनः आन्दोलनको घोषणा लुम्बिनी प्रदेश याेजना आयाेगमा थपिए दुई सदस्य पल्लीकोट स्वास्थ्य चौकीमा गुल्मी जिल्लाका स्वास्थ्यकर्मीहरुको जमघट २१ औं लिस्नु कपको उपाधि फर्साटिकरलाई सरकार र शिक्षकबीच सहमति, आन्दाेलन फिर्ता बैतडीमा १९ वर्षीया एक किशोरी मृत फेला रासायिक मल विस्थापित गर्न अर्गानिक मल उत्पादनमा ध्यान बाँकेको जयेन्दु बाल सुधार गृहमा झडपपछि नौ थुनुवा फरार मलेसिया पठाइदिन्छु भन्दै तीन लाख ठगी गर्ने एक जना प्रकाउ नक्कली नोटसहित सुनसरीबाट दुई जना पक्राउ दिगो विकास लक्ष्यका बारेमा छलफल गर्न सरकारले सर्वपक्षीय बैठक बोलाउनुपर्छ : अध्यक्ष तिमिल्सिना अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेन र प्रधानमन्त्री प्रचण्डबीच भेटवार्ता रुपन्देहीमा माछापुच्छ्रे बैंकको ठगी प्रकरण: बैकिङ्ग कसुरमा एजेण्ट निरन्जन पाठक पक्राउ सरकार र आन्दोलनरत शिक्षकबीच वार्ता जारी विद्यालय शिक्षा विधेयकमा धैरै त्रुटी, ७० भन्दा बढी संशोधन हाल्नुपर्ने छन् : गगन थापा कैलाली र कास्कीबाट लागुऔषधसहित दुईजना पक्राउ दाङमा सवारी धनि माथि खुकुरी प्रहार जी २० सम्मेलनको समीक्षा नक्कली नोटसहित एकजना पक्राउ भरुवा बन्दुकसहित एकजना पक्राउ