१४ चैत्र २०७९, मंगलवार

Mar 28, 2023

बुटवलको ऐतिहासिकता लामो छ । बटुलिएर बटौली बनेको भन्छन् कोही । कोही बट् वाल भन्दाभन्दै बुटवल भएको किंवदन्ती सुनाउँछन् । बटौलीको अपभ्रंस नै बुटवल भन्छन् कसैले । बुद्धवली नै बुटवल भन्नेहरु पनि छन् । चाहे जेहोस् बुटवल यतिबेलाको प्रख्यात सहर बनेको छ ।

Advertisement

हामी देशका धेरै जिल्लाबाट सिएमए पढ्नका लागि २०५२ सालतिर बुटवलमा बटुलिएका थियौं । एक वर्ष सैद्धान्तिक कक्षा र ६ महिना हामीले प्राक्टिकल गरेर करीव डेढ वर्ष बुटवलमा बितायौं । हामीले पढ्ने सिएमए क्याम्पस यतिबेला बुटवलमा छैन । तिनाउ पुलको छेउमै जीतगढी किल्ला जाने बाटोनिरै सो क्याम्पस थियो । दिनेश जोशीहरुले सञ्चालन गरेका थिए । दिनेशले नि संसार त्यागे ।

करीव २७ वर्ष अघि सिएमए पढ्दाका साथीहरुका कुरा गर्दैछु । त्यतिबेला पढेका साथीहरु यतिबेला देशका धेरै स्थानहरुमा स्वास्थ्यकर्मीका रुपमा सेवा गर्दैछन् । त्यसबाहेक केही साथीहरु स्थानीय सरकारका जनप्रतिनिधि भएका छन् । कोही जनप्रतिनिधिबाट बिदा लिइसकेका छन् । कोही साथीहरु शिक्षण,प्राध्यापन गर्दैछन् । कोही साथी कृषि मन्त्रालयमा रातो मसीले हस्ताक्षर गर्ने हैसियतमा पुगेका छन् । कोही साथीहरु मजस्तै निवृत्त जीवनमा खुसी मनाएर डुल्दै होलान् ।

२०७८ सालको बैसाख ११ गते हामी साथीहरुकाबीच पुनर्मिलन कार्यक्रमको आयोजना गरेका थियौं तर सरकारले कोरोना संक्रमणका कारण २५ जनाभन्दा बढी भेला हुन नदिने भएपछि स्थगित ग¥यौं । यसवर्ष हामीले यही फागुन ७ गते सक्दो साथीहरुको उपस्थितिमा हाम्रो पुनर्मिलन कार्यक्रम गर्दैछौं । सोही सन्दर्भमा हाम्रा प्रिय साथी विश्व पौडेलले एउटा कवितामार्फत सबैलाई पुनर्मिलन कार्यक्रममा भेटनका निम्ति अनुरोध गरेका छन् ।

सामाजिक सञ्जालको जमाना छ
मरिएछ भने सम्झनामा श्रद्धाञ्जली आउला
एक मिनेट मौनधारण गरेर शोक मनाउलान्
तर
मैले त कहाँ देख्न पाउँछु र साथी ?
त्यसैले
मृत्युपछिको श्रद्धाञ्ज्लीभन्दा
पुनर्मिलन कार्यक्रममा भेटौ न
उतिबेलाका सम्झनामा यतिबेला हाँसौला
खुसी साट्लौ, दुःख बाँडौला
आखिर मरि लानु पो के छ र ?

यो कविताले पनि हामीलाई पुनर्मिलन कार्यक्रममा भेट्ने सन्देश दिएको छ । सबै सधैं त को पो बाँच्छ र ? मृत्युको आयु कसलाई पो थाहा छ र ? हामीसँग पढ्दाका साथीहरु निर्मल भण्डारी(गुल्मी), देवी गोदार(पाल्पा), तिर्कामणि गैरे ( गुल्मी) हरिबहादुर जीसी(प्युठान), मुमाराम भुसाल( अर्घाखाँची) लाई गुमाएका छौं । उनीहरु हाम्रा प्रीय साथीहरु थिए । निर्मल मिलनसार थिए । देवी वजनदार थिइन् । तिर्कामणि गायन र नृत्यमा प्रखर थिए । हरिबहादुर गम्भीर खालका देखिन्थे । मुमाराम मुसुक्क हाँस्ने खालका थिए । तिर्कामणि जापानमा रहँदा ज्यान गुमाउन पुगेको उनका दाजु पर्ने दिनानाथ भण्डारीले बताएका थिए । सीता पराजुलीका अनुसार देवीको मृत्यु कोरोनाको दोस्रो लहरमा हुन पुग्यो । अरु साथीहरु कसरी बिते पुनर्मिलन कार्यक्रममा बताउलान् । उनीहरुप्रति हामीले श्रद्धाञ्जली ब्यक्त गर्नेछौं । सम्भव भएमा कुनैदिन उनीहरुका परिवारलाई भेट्न सम्बन्धित स्थानमा जान प्रयत्न गर्नुपर्नेछ ।

सिएमएमा पढ्दा हामीसँग ८० जना साथी थिए । देशका दूरदराजबाट पढ्न आएका थिए । पढेर पास भएपछि साथीहरु स्वास्थ्यकर्मी भए । गाउँले डाक्टर भए । दाम छापे धेरैले । मणि पंगेनीले वालिङ्ग बजारमा घर हेर्दा टोपी खस्ने बनाए । जगन्नाथ पराजुलीले सुनवल बजार नजिकै बिशाल घर बनाएका छन् । ऋषि आचार्यले काठमाडौंमा घरजग्गा जोडे । कुलबहादुर आलेले आले मेडिकल चलाएर भुसुक्कै दाम जम्मा गरे । छोटो समयमा पढिने सिएमए पढाइले साथीहरुको उन्नति प्रगति भुसुक्कै भएको छ । बुद्धिप्रसाद पन्थ,भागिरथ रानाले पनि राम्रो आम्दानी गरेका छन् जागिर र क्लिनिक चलाएर । सो पढाईले मलाई स्वास्थ्य विषयमा साक्षर बनायो । स्वास्थ्य विषयमा स्नातकोत्तर गर्न सजिलो भयो । सोही विषय पढाउने शिक्षक हुन पाएँ ।

त्यतिबेला हामी १६ देखि ३६ वर्षभित्रका थियौं । कसैमा केटाकेटीपना थियो । कोही पाकापुस्ताका थियौं । तैपनि हामी एकअर्काबीच मित्रतापूर्ण व्यवहार थियो । नजानेकालाई जान्ने बनाउने, नबोल्नेलाई बोल्न सिकाउने,एक आपसमा घुलमिल हुनका निम्ति हामीले २०५३ सालमा दार्जिलिङ्ग भ्रमण गरेका थियौं । भ्रमणमा डाक्टर प्रदीप ज्ञवाली (यतिबेला सदस्य सचिव,स्वास्थ्य अनुसन्धान विभागमा) लगायतका सरहरु पनि गएका थिए ।

हामीले बुटवलमा हुन गइरहेको पहिलो पुनर्मिलन कार्यक्रमलाई उत्साहपूर्ण तरिकाले सञ्चालन गर्ने,उपलब्धिपूर्ण बनाउने सोच गराएका छौं । सम्भव भएमा यसलाई आधार मानेर फाउण्डेसन बनाउने परिकल्पना गरेका छौं । दुःखमा परेका हाम्रा साथीहरुलाई सहयोग गर्ने,उत्पादनमूलक काममा लगानी गर्ने,निवृत्त जीवनलाई फाउण्डेसनमा समर्पित गरेर देशकै नमूना फाउण्डेसन बनाउने अभियानमा सरिक हुन सबैसँग अपील गर्ने योजना बुनेका छौं ।

पुनर्मिलन कार्यक्रम सम्पन्न गर्न भागिरथ रानाको संयोजकत्वमा सूचना सम्प्रेषण उपसमिति बनाएका छौं । उनले सम्बन्धित सबै साथीहरुलाई पुनर्मिलनका निम्ति सूचना प्रवाह गर्नेछन् । दिनानाथ भण्डारीको संयोजकत्वमा आर्थिक व्यवस्थापन उपसमिति गठन गरेका छौं । उनले कार्यक्रमलाई व्यवस्थित गर्दा लाग्ने खर्चको व्यवस्थापन गर्न पहल गर्नेछन् । उपस्थित साथीहरुसँग समन्वय गरेर आर्थिक व्यवस्थापन गर्नेछन् । मेरो जिम्मा उपस्थित साथीहरुलाई स्वागत र कार्यक्रममा प्रस्तुत गर्ने विषयवस्तुको तयारी रहेको छ । स्थायी खालको संरचना निर्माण,निरन्तर भेटघाट तथा कार्यक्रमको आयोजना अनि फाउण्डेसनका सन्दर्भमा छलफल गरिने छ ।

हाम्रो पुनर्मिलन कार्यक्रम हाँसोमजाक गर्ने खालकोमात्र हुने छैन । गम्भीर र विषयकेन्द्रीत हुने छ । हामीले २७ वर्षको दौरानमा हासिल गरेका उपलब्धि अनि प्राप्त सिकाईबाट अघि बढेर राज्यका निम्ति गर्न सकिने योगदानका बारेमा व्यापक छलफल गरिने छन् । पुराना कुरा सम्झेर हाँस्न नपाइने त मैले कहाँ भनेको छु र ? उतिबेला गरेको भ्रमणका कुरा सम्झेर मज्जा गरिनेछ । विगत सम्झेर रमाइला बात मारिने छन् । कतिपयका अनुहार बिर्सिएका होलान् । सम्झिने कोशिस गरिने छन् । सम्झनालाई पुनर्ताजगी बनाइने छ । नमरुञ्जेलसम्म भेट्ने वाचाका साथ बिदा हुने छौं ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

धरौटी बुझाएर छुटे प्रधानमन्त्रीविरुद्ध नाराबाजी गर्दा जेल परेका युवकहरू विराटनगरमा पहिचानवादी र प्रहरीबीच झडप, अश्रुग्यास प्रहार ‘लालपुर्जा लिँदा लाग्ने शुल्क धेरै भयो, घटाउनुको विकल्प छैन्’ मोटरसाइकल दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु लागुऔषधसहित १० जना पक्राउ लटरम्म फूलेको आँपमा फड्के किराको प्रकोप बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ विश्वप्रकाश शर्माले भने- गणतन्त्रमा विरोधीको मुख थुन्न पाइँदैन, युवालाई अविलम्ब रिहा गर जनताले चाहे अर्को पार्टी खोल्न सक्छु : भीम रावल मिटरब्याज पीडितसँग वार्ता गर्न समिति गठन, विधेयक दर्ताबारे मन्त्रिपरिषद्को बैठकमा निर्णय हुने एकीकृत समाजवादीको सचिवालय बैठक आह्वान घट्यो सुनकाे भाउ नायक शिव श्रेष्ठले पोडकास्ट चलाउने एमाले एक्लनु षडयन्त्रको शिकार कि नेतृत्वको कमजोरी ? प्रमोद खरेलको ‘कर्मै मेरो रैछ खोटी’मा शिल्पा पोखरेल र विक्रम एमालेमै बस्न अन्तिम बिन्दुसम्म प्रयास गर्नेछु : भीम रावल खुलामञ्च निषेधित क्षेत्र होइन, खुलामञ्चमा राख्ने तयारी गरिनु शंकास्पद : मेयर शाह महालक्ष्मी विकास बैंकले ऋणपत्र निष्कासन गर्न धितोपत्र बोर्डबाट पायो अनुमति कृषि विकास बैंकको आज लाभांश प्रस्ताव पारित हुँदै साथीले चलाएको बन्दुक पडकिदा गुरुङको मृत्यु