१७ माघ २०७९, मंगलवार

Jan 31, 2023

बुटवल । रोटरी क्लव अफ बुटवलले शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक क्षेत्रलाई लक्षित गर्दै हालसम्म ग्लोवल ग्रान्टअन्तर्गत १० करोडका परियोजना सञ्चालन गरेको छ । रोटरीले पैसा विदेश पठाउँछ भन्ने आरोप खेपिरहेका बेला रोटरी क्लव अफ बुटवलले भने ग्लोवल ग्रान्टअन्तर्गत ठूला प्रोजेक्टहरु ल्याउन सफल भएको हो । रोटरीले अहिले पनि विभिन्न चारवटा प्रोजेक्ट अगाडि बढाएको छ । रोटरीको ग्लोवल ग्रान्ट प्रोजेक्टअन्तर्गत वर्ष गतवर्षदेखि सुरु गरिएका क्यान्सर स्क्रिनिङ सेन्टरसहितका परियोजना अहिले पनि अघि बढेका छन् । 

Advertisement

रोटरी क्लव अफ बुटवलको ३० औं चार्टड नाइट कार्यक्रमको पुर्वसन्ध्यामा बुधबार आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा रोटरीले अगाडि बढाएका परियोजनाबारे जानकारी दिइएको हो । जसअन्तर्गत रोटरी क्लव अफ बुटवलले लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पताल बुटवलमा द रोटरी क्यान्सर स्क्रिनिङ्घ एण्ड डाइग्नोष्टिक सेन्टर स्थापना, रक्तसञ्चार सेवा केन्द्रसँगको सहकार्यमा रोटरी ब्लड कलेक्सन मोबाइल भ्यान, बुटवल उपमहानगरपालिकाभित्र ट्राफिक लाइट जडान र खानेपानी व्यवस्थापन परियोजनाअघि बढेको क्लबका अध्यक्ष बोनिन पियाले बताए ।

लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा स्थापना गर्न लागिएको क्यान्सर स्क्रिनिङ सेन्टर  मेगा प्रोजेक्टको रुपमा रहेको क्लवले जनाएको छ । ‘यो करिव १० करोड रुपैयाँको मेगा प्रोजेक्ट हो, सुरुमा यसका लागि साढे २ करोड लगानी हुँदै छ,’ उनले भने । क्यान्सर स्क्रिनिङ सेन्टर स्थापना भएपछि विशेषगरी महिलाहरुलाई क्यान्सर रोग पत्ता लगाउन बाहिर जानुपर्ने अवस्थाको अन्त्य हुने पनि उनले बताए ।

त्यसैगरी ब्लड कलेक्शन मोवाईल भ्यान खरिदको प्रक्रिया अन्तिम चरणमा पुगेको छ । भारतीय टाटा कम्पनीसँग करिब ६५ लाखको लागतमा भ्यान खरिदको प्रक्रिया अन्तिम चरणमा पुगेको र अब डेढ महिनाभित्रै सञ्चालनमा ल्याउने गरी तयारी गरिएको अध्यक्ष पियाले बताए । मोबाइल भ्यान सञ्चालनमा आएपछि रक्तदान गर्न चाहने सर्वसाधारणले आफू बसेकै स्थानमा रक्तदान गर्न सक्ने र त्यही भ्यानभित्रै ब्लड कलेक्सन गरेर निश्चित तापक्रममा राख्न सकिने व्यवस्था समेत भएकोले निकै नै भरपर्दो हुने छ । 

त्यसैगरी बुटवल उपमहानगरपालिकाभित्र रोटरीले ट्राफिक लाईट जडानको प्रक्रिया पनि सुरु गर्दै छ । करिब ४५ लाखको लागतमा बुटवल उपमहानगरपालिकासँग सहकार्य गरी यो काम अघि बढाइने र यसका लागि रोटरीले मात्रै १५ लाख रुपैयाँ लगानँ गर्ने पियाले बताए । सडक निर्माणाधीन अवस्थामा रहेकाले सडक निर्माणको काम सकिएपछि यसलाई अगाडि बढाइने छ । 

त्यस्तै रोटरी क्लबअफ बुटवलले ज्येष्ठ नागरिक  मिलन केन्द्र शंकरनगरमा खेम ओमी पुन कल्याणकारी प्रतिष्ठानसँगको सहकार्यमा छोरी शिक्षा कार्यक्रम पनि सञ्ञ्चालन गर्दै छ । करिब २५ लाखको लागतमा आवासीय रुपमा छोरी शिक्षा कार्यक्रम सञ्ञ्चालन गरिने र त्यहाँ विपन्न परिवारका ३० जनालाई अध्ययनको व्यवस्था मिलाइने अध्यक्ष पियाले बताए । त्यस्तै क्लबले देवदह मेडिकल कलेजमा ब्लड बैंक, लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालको फोहर व्यवस्थापन, आम्दा अस्पताल बुटवलमा बर्निङ युनिट सञ्ञ्चालन र शंकरनगर वनवाटिकामा तारा मण्डल स्थापनाको काम पनि अगाडि बढाएको छ । 

पत्रकार सम्मेलनमा रोटरी क्लव अफ बुटवलको बुधबार हुने २९ औं चार्टड नाइटका बारेमा पनि जानकारी गराइएको थियो । पर्यटन व्यवसायी कर्ण शाक्यको प्रमुख आतिथ्यमा हुने चार्टड नाइटको तयारी पूरा भएको रोटरी क्लव अफ बुटवलले जानकारी गराएको छ । 

 कार्यक्रमबारे जानकारी दिंदै अध्यक्ष पियाले चार्टड नाइटका अवसरमा विभिन्न पदक, पुरस्कार र छात्रवृत्ति वितरणको कार्यक्रम पनि राखिएको बताए । कार्यक्रमकै अवसरमा सञ्चारकर्मीहरु मध्येबाट एकजनालाई पत्रकारिता पुरस्कार, पत्रकार अध्ययनरत विद्यार्थीलाई प्रदान गरिने पत्रकारिता छात्रवृत्ति, नरेन्द्रतेज दृष्टिबिहीन विद्यार्थी अक्षयकोष, द्रव्यचन्द्र दृष्टिविहीन अक्षयकोष, सपना अक्षयकोष, वृजनयन ट्रस्ट लगायतका अक्षयकोषबाट विभिन्न विद्यार्थीलाई पुरस्कृत गरिने भएको छ । 

विभिन्न सामाजिक कार्यक्रममा सक्रिय रहँदै आएको रोटरी क्लव अफ बुटवलले बिगतमा विद्यालयमा  आर्थिक सहयोगदेखि लिएर स्वास्थ्य, शिक्षा, पर्यटन पूर्वाधार, खेलकूद लगायत विभिन्न सामाजिक क्षेत्रमा लगानी गर्दै आएको क्लवका सचिव लालहरि पाण्डेले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पालिकाबाटै सीसी क्यामेराले रोहिणीको निगरानी गृहमन्त्री पदले सत्तासाझेरमा खटपट : रविको प्रस्तावमा सकारात्मक देखिएनन् प्रधानमन्त्री अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता र सूचनाको हकको सुनिश्चित गर्न सरकार प्रतिबद्ध छ : प्रधानमन्त्री सुनको मूल्य ५०० रुपैयाँले घट्यो ट्रान्सपरेन्सी रिपोर्ट : नेपालमा झन बढ्यो भ्रष्टाचार, ३४ अंकसहित ११० औं स्थानमा प्रधानमन्त्री र रवि लामिछानेबीच भेटवार्ता प्रि-ओपन सेसनमा नेप्से २.९१ अंकले बढ्यो बालापन झल्काउने गणेशको ‘चियावाला’, हजुरबुवादेखिको पेशालाई नयाँ स्वरुपमा ‘ब्राण्डिङ’ मन्नतको बालकोनीमा किन जान्छन् शाहरुख ? सहकारीको ऋण चुक्ता नगर्ने आठ ऋणीको जग्गा रोक्काका लागि मालपोतमा निवेदन वृद्धाभत्ता नदिएको भन्दै छोराले गरे बन्चरोले हानेर आमाको हत्या प्रचण्डलाई नेकपा एसको ज्ञापनपत्र- चरम आर्थिक संकट पर्‍याे (पूर्णपाठ) बैतडीका २० बर्षीय युवक चार दिनदेखि बेपत्ता प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई भेट्न बालुवाटार पुगे रवि लामिछाने मर्स्याङ्दीपारीबाट वैकल्पिक सडक स्तरोन्नति गर्न पहल यस्ताे छ विदेशी मुद्राकाे विनिमय दर डिएसपीसहित ८ सुरक्षाकर्मी मारिएको टिकापुर घटनाको सर्वोच्चमा आज पेसी आजको मौसमः कर्णाली र लुम्बिनीमा पानी पर्न सक्ने, हिमाली भु–भागमा हिउँ पर्ने लुम्बिनीमा राष्ट्रियसभा उपनिर्वाचनको अन्तिम तयारी, तीन उम्मेदवार सार्वजनिक दाङमा कारागारमा रहेकी महिलामाथि करणी आरोपमा एक पक्राउ