९ आश्विन २०७९, आईतवार

Sep 25, 2022

गुल्मी । गुल्मीको मुसिकोट नगरपालिकाका एक युवाले विदेशको कमाई गाउँकै उत्पादन र मौलिक कला–संस्कृतिको जगेर्नामा खर्चिदै आएका छन्। बीसं वर्षदेखि चेक रिपब्लिकको बैदेशिक रोजगारीमा रहेका मुसिकोट नगरपालिका–८ वामी–अर्जेवाका बैकुण्ठ रायमाझीले बिदेशको कमाई आफ्नो मौलिक कला संस्कृति र कृषि उत्पादनमा खर्चिदै आएका हुन् ।

Advertisement

नेपाली मौलिक लोक गीत र संस्कृतिको संरक्षण र संम्वद्र्धनका क्षेत्रमा उल्लेखनीय योगदान पुराउँदै आएका रायमाझीले पछिल्लो चरण गाउँ–छिमेकीको बाँझो जमिन किनेर त्यसमा ठूलो परिमाणमा बेसार खेती गरिरहेका छन् ।

जहाँ उत्पादित बेसार खेतीको बजारिकरण उनले आफू बसेको स्थान चेक रिपब्लिकदेखि युरोपका विभिन्न मुलुकमा गरिरहेका छन्। उनले खरिद गरेको बाँझो जमिनमा बहुउद्देश्यीय कृषि उत्पादनको सोँच राखेर सालिमे कृषि फार्म नामक संस्था नै दर्ता गरेर बेसार खेती सुरु गरेका हुन् ।

हाल आफू बिदेशमा भएपनि गाउँको बेसार खेती उत्पादनका सहजिकरण ज्वाइँ बिष्णु कार्की र दिदि सुन्तली कार्कीले गरिरहेका छन् । बिदेश गयो कि अरुले काठमाण्डौं बुटवल लगाएतका ठुला शहरमा घर बनाएर बस्ने गरेको अवस्थामा उनले भने गाउँमै अत्याधुनिक डिजाइनमा सुविधा सम्पन्न घर निर्माणको प्रकृया सुरु गरेका छन् ।

यूरोपमा मजदुरी गर्दा गर्दै अहिले आफ्नै रेष्टुरेण्टको मालिक भइसकेका रायमाझीले घर आएको प्रत्येक वर्ष गाउँ सेरोफोरोका नौमति बाजा महोत्सव राखेर संबन्धित पेशाको संरक्षणमा टेवा पुराउँदै आएका छन् । उनले गाउँका अन्य बाँझो जमिन पनि खरिद गरेर थप ब्यवसायीक कृषि पशुपालन गरि गाउँमै रमाउने तयारीमा रहेको बताउँछन् । उनले गाउँमा कामदार र बजारीकरणको समस्या रहेको अनुभव भने आफूले यस अवधीमा संगालेको बताउँदै ती दुई समस्याको विकल्प खोज्ने बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रुपन्देही स्रष्टाकोश : साहित्यकार,कलाकारको विवरण समावेश १३९ पालिकामा लामखुट्टेको लार्भा नष्ट गर्ने अभियान १० बुँदे सहमति भएपछि डा. केसीले तोडे अनशन लुम्बिनीमा पर्यटकीय क्षेत्र सुधारका लागि व्यवसायीले दिए नगरपालिकालाई अल्टिमेटम ‘मनिषा कोइरालाले फोटो खिच्न दिने भएपछि मख्ख परेँ’ आर्थिक वृद्धिदर र जनताको हित विपरित गठबन्धन सरकार : पूर्व अर्थमन्त्री पौडेल चारपाला सामुदायिक वनमा गठबन्धनलाई पराजित गरी एमालेको प्यानलनै विजयी कपिलबस्तुमा बस र ट्रक ठोक्किए : एकको मृत्यु, ३१ जना घाइते भरुवा बन्दुकसहित कपिलवस्तुका २७ वर्षीय प्रेम पक्राउ दशैं आयो, खाद्य डिपो केन्द्रमा चामल आएन देशभर ७४ कोरोना संक्रमित थपिए, थप एकको मृत्यु एमाले देवदह अध्यक्ष चापागाईंद्वारा पार्टी परित्याग, स्वतन्त्र उम्मेदवारीको घोषणा  बुटवलको विकास माेडलका बारेमा कार्यपत्र प्रस्तुत तथा अन्तरक्रिया यसपालिको विपद् : पहिरो, आगलागी र चट्याङबाट बढी मानवीय क्षति बालबिकास र विद्यालयका कर्मचारीको तलब बढायो धुर्कोटले लिलाम नहुँदा भन्सारमा थन्किए करोडौंका गाडी पुमसे च्याम्पियनशिपमा रुपन्देहीकी रियाशा र दिपिकालाई कास्य संघीयतापछि नयाँ आर्थिक केन्द्र बन्न थालेका छन्ः वर्षमान पुन गुल्मी अर्खाबाङ्ग-रुपन्देही सम्पर्क समाजले वनवाटिकामा स्टल निर्माण गर्ने सत्यमोहन जोशीको आजिवन रेखदेख सरकारले गर्छ: खाँण