३ जेष्ठ २०७९, मंगलवार

May 17, 2022

मंसिर १५,
ग्लोबल आवाज
बुटवल । प्रदेश ५ का उद्योग, पर्यटन, वन तथा वातावरण उप समितिका सभापति दधिराम न्यौपानेले प्राकृतिक स्रोत र साधन बचाउने नाममा विकासलाई रोक्न नमिल्ने बताएका छन् । प्राकृतिक स्रोत र साधनमा सबैको समान अधिकार हुनुपर्नेमा जोड दिँदै उनले दुरुपयोग नहुने गरी सदुपयोग गर्दै विकास गर्नुपर्ने बताए । मधेश मानवअधिकार गृह कपिलवस्तुले आईतबार बुटवलमा आयोजना गरेको प्राकृतिक स्रोत साधनको व्यवस्थापन तथा समान पहुँच विषयक अन्तरक्रियामा बोल्दै न्यौपानेले सो कुरा बताएका हुन् । संघीय संसदबाट केही नेपाल ऐनहरु बन्नुपर्नेमा अझैसम्म नबनेको हुँदा, प्रदेशले बनाएका कानून्हरु बाझीन सक्ने भएकाले अहिले सम्म पारीत गर्न नसकिएको बताउँदै उनले कानूनी अस्पष्टताको कारण विकास निर्माणका काममा समस्या सिर्जनाभएको उल्लेख गरे ।

कार्यक्रममा बोल्दै प्रदेश सभा सदस्य नेत्र पन्थीले प्राकृतिक स्रोत साधनको व्यवस्थापन र भरपुर रुपमा प्रयोग नगरी विकास असम्भव भएको बताए । मुलुकमा भएका स्रोत साधनको उचित प्रयोग र व्यवस्थापन हुन नसकेको कुरा उल्लेख गर्दै उनले प्रकृतिमा प्रतिकूल असर नपर्नेगरी विकासमा लाग्नुपर्ने बताए । फरक फरक विषयका २ वटा कार्यपत्र प्रस्तुत गरिएको कार्यक्रममा सहभागीहरुले कालिगण्डकी तिनाउ डाइभर्सनको योजना र यसले प्रकृतिमा पार्न सक्ने असर, तिनाउ नदीको दोहन तथा नदी कटान, गण्डक बाँध लगायत क्षेत्रका बारेमा छलफल तथा जिग्यासा प्रस्तुत गरेका थिए ।

विकास निर्माणका क्रममा सामुदायिक वन, राष्ट्रिय तथा धार्मिक वनहरु पर्ने क्षेत्रमा एक आपसमा कानून बाँझीएका कारण विकास निर्माणका काम गर्दा समस्या सिर्जना हुने गरेको सहभागीहले बताएका थिए । मुलुक संघीय संरचनामा गएपनि प्राकृतिक स्रोत साधनको उचित बाँडफाँड हुन नसक्दा स्थानीय निकायहरु बीच तथा उपभोक्ताहरु बीच विवादहरु सिर्जना हुने गरको कार्यक्रमका सहभागीहरुले गुनासो व्यक्त गरेका थिए ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

श्रीलंकामा पेट्रोल हाहाकार, तत्काल ७५ मिलियन डलर आवश्यकः प्रधानमन्त्री बुटवलमा गठबन्धन दलबाट पाण्डेको अग्रता, मतान्तर बढ्दो सैनामैनाको प्रमुखमा गठबन्धन, उप-प्रमुखमा एमालेको अग्रता गुल्मीको रुरु गाउँपालिका अध्यक्षमा यदु ज्ञवाली निर्वाचित स्थानीय निर्वाचन : आज कहाँ-कहाँ हुँदैछ मतदान ? देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस ४४४ मत पछाडी बालेनले बनाए साढे ४४ सयको मतान्तर भरतपुरमा ४ वटा वडाको मत गणना सकियो, रेणु दाहाल ३० मतले अघि बुटवलमा कांग्रेसका पाण्डे र एमालेका भट्टराईबीच करिब ३ हजार मतको फरक भरतपुरमा पुनः गठबन्धनकी रेनुको अग्रता धुर्कोट गाउँपालिकाको अध्यक्षमा माओवादीका पोखरेल विजयी पहिलो टी-२० मा युगान्डासँग नेपाल १२ रनले पराजित संसदको भोलिबाट ११औँ अधिवेशन सुरु हुने, यस्तो छ कार्यसूची ओलीले राम नेपालमा जन्मेको दाबी गरिरहँदा मोदीले भने– भारतमा भव्य राम मन्दिर बन्दा नेपाली पनि उत्तिकै खुसी छन् २२ वर्षीय राजाबाबुले गाउँपालिका अध्यक्ष जिते मोदीको भ्रमणले लुम्बिनीलाई विश्वभर थप परिचित तुल्याउँछ : प्रम देउवा बुटवलमा खेलराज पाण्डेय बाबुराम भट्टराई भन्दा २१६३ मतले अघि छत्रदेव गाउँपालिकाको अध्यक्ष कांग्रेस र उपाध्यक्ष एमालेले जित्यो कतै १ भोट, कतै शून्य तिलोत्तमामा चापागाईँ खाँण भन्दा ८ मतले अघि