९ जेष्ठ २०७९, सोमबार

May 23, 2022

मंसिर १३,

Advertisement

ग्लोबल आवाज

बुटवल । रुपन्देहीको तिलोत्तमा नगरपालिकालाई राष्ट्रियस्तरबाटै प्लाष्टिकमुक्त क्षेत्र घोषणा गर्न १५ हजार विद्यार्थीहरुलाई सहभागी गराएर सामूहिक कक्षा सञ्चालन गरिने भएको छ । वातावरणसम्बन्धी आम मानिसमा चेतना फैलाउन आगामी माघ १० गते करिव दुई घण्टासम्म चल्ने सामूहिक कक्षामा स्कुल तथा कलेजका विद्यार्थीहरुलाई विश्वको बढ्दो चिन्तन जलवायू परिवर्तन सम्बन्धी प्रशिक्षण दिइने छ । कार्यक्रममा पाँचहजार बुद्धिजीवीहरुलाई समेत सहभागी गराइने छ ।

शुक्रबार मणिग्राममा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा वातावरणविद एवं अभियान्ता निमेश ढाकाले दिएको जानकारी अनुसार कृषिभूमि, खोला, नदी, बाटो, गल्ली, वनजंगल, खोल्सा, पोखरी, नाला लगायत सम्पूर्ण प्लाष्टिकजन्य पदार्थलाई संकलन गर्ने उद्देश्यले यो अभियान चलाइएको हो ।
रुपन्देही जिल्लाका हरेक स्कुलका विद्यार्थीहरु सहभागी हुने यो कार्यक्रममा उपस्थित विद्यार्थीले एक झोला प्लाष्टिकजन्य फोहर लिएर मात्र प्रवेश गर्नुपर्नेे छ ।

सीम नेपालको संयोजनमा करिव दुईसय स्वयंसेवकको रोहवरमा तिलोत्तमाका हरेक समुदायका अभिभावक, विद्यार्थीहरुले प्लाष्टिकजन्य फोहर संकलन सुरु गरेका छन् । त्यस्तै तिलोत्तमाका हरेक वडाका ८५ सामुदायिक तथा निजी विद्यालयमा ग्रिनरी नेपालले गरिरहेको कार्यक्रमलाई पनि निरन्तरता दिइने छ । हरेक वडाका टोलविकास समितिहरुसँग समन्वय गरी प्रत्येक बिहान सरसफाई कार्यक्रम गरिने वातावरणविद ढाकाले बताए ।

उनका अनुसार यो कार्यक्रमले गिनिज वल्र्ड रेकर्डमा दर्ता भएर विश्वकिर्तीमान कायम रहने छ । यही कार्यक्रमबाट माघ १० गते तिलोत्तमा नगरपालिकालाई प्लाष्टिकमुक्त क्षेत्र घोषणा गरिने छ । वातावरणविद ढाकाको निर्देशनमा सम्पन्न हुने यो कार्यक्रम व्यवस्थित, मर्यादित र राष्ट्रिय गौरवको बन्ने तिलोत्तमा नगरपालिकाका प्रमुख वासुदेव घिमिरेले बताए । तिलोत्तमा नगरपालिका यसअघि नै प्लाष्टिकमुक्त नगर घोषणा भएपनि राष्ट्रियस्तरमै गरिने घोषणाबाट देशव्यापी सन्देश जाने विश्वास लिएको उनले बताए ।

उक्त कार्यक्रममा वन तथा वातावरणमन्त्री शक्तिबहादुर बस्नेत, प्रदेशका उद्योग, पर्यटन, वन तथा वातावरणमन्त्री लिला गिरी, प्रदेश पाँचका नगरपालिका तथा गाउँपालिकाका प्रमुख र उपप्रमुख, सांसद, बुद्धिजीवी लगायत सहभागी हुनेछन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अन्ततः अनुहार ढाकेरै समाचार पढ्न बाध्य भए अफगानी प्रस्तोता मौसम : हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना क्यानडामा भीषण आँधीः ९ लाख घर विद्युतविहीन दलले छानेकालाई अस्वीकृत गर्दै मतदाता गौतमबुद्ध अन्तरास्ट्रिय बिमानस्थलमा जजीरा एयरसँग चरा ठोक्कियो, उडान हुन सकेन स्थानीय सरकार र छाडा पशु चौपाया व्यवस्थापनको मुद्दा मोबाइल एपबाटै यसरी भगाउनुहोस्, आफ्नो वरपरका लामखुट्टे मणिमुकुन्द क्लबले मनायो पाँचौ राष्ट्रिय भलिबल दिवस, तिलोत्तमामा दिप प्रज्वलन चट्याङ लागेर एक जनाको मृत्यु, तीन गम्भीर घाइते बाघको आक्रमणबाट फूलकुमारीको मृत्यु पेट्रोलियम पदार्थमा १० रुपैयाँ, ग्यासमा २ सयले मूल्यवृद्धि तिलोत्तमामा कारले मोटरसाइकललाई ठक्कर दियो रेशम चौधरी जेलमा, रिहा माग्‍ने पार्टी बन्यो पहिलो बालेनको मत ४१ हजार कट्यो, सिंह स्थापितसँग मतान्तर बढाउँदै धरान उपहानगर मेयरमा स्वतन्त्र उम्मेदवार हर्कराज राई निर्वाचित तिलोत्तमामा खाँणले अग्रता बढाउँदै, चापागाईँ भन्दा ३५७ मतले अगाडि स्थानीय निर्वाचन: एक समीक्षा बाबुराम भट्टराईको गृह प्रदेशको स्थानीय तह नेतृत्वमा जसपा शून्य रुपन्देहीमा पालिका प्रमुख हार्दा उपप्रमुखमा भने एमालेको बर्चश्व सकसमा नेपाली अर्थतन्त्र