४ कार्तिक २०७८, बिहीबार

Oct 21, 2021

सप्तरीको छिन्नमस्ता मन्दिर यस भेगको निकै नै प्रसिद्ध मन्दिर हो । यहाँ दसैंको नवरात्रीमा विशेष पूजाआजा हुन्छ । जसले गर्दा दसैंभर दर्शनार्थीको भिड लाग्छ । छिन्नमस्ता मन्दिरको महत्व र सर्वसाधारणको विश्वासका विषयमा मन्दिरको पिठाधीश महाकान्त ठाकुरसँग गरेको कुराकानी : 

Advertisement

दसैंको लागि कस्तो तयारी भइरहेको छ ?
गतवर्ष महामारीका कारण मन्दिर आउने दर्शनार्थी एकदमै न्यून थिए । मन्दिरमा रौनक थिएन् । अहिलेको अवस्था सामान्यउन्मुख छ । व्यापार व्यवसाय खुलेका छन् । परिस्थिति सहज छ । दर्शनार्थीहरूको भाकल थाती राखिएको छ । त्यसैले यो वर्ष दोब्बर दर्शनार्थी हुने आकलन छ । 

यही आकलन अनुसार तयारी थालेका छौं । सरसफाइ भइसकेको छ । सबैतिर बत्ती जडान गरिएको छ । भक्तजनको सुरक्षाका लागि चारैतिर सीसी क्यामरा जडान गरिएको छ । सुरक्षाकर्मी दोब्बर परिचालन गर्ने तयारी भइरहेको छ । माताको दर्शनका लागि पुजारीहरूलाई तालिम दिएको छ । महिला र पुरुषको छुट्टाछुट्टै लाइन लगाएर दर्शनको व्यवस्था गरिने छ । 

बाहिरबाट आउने भक्तजनको लाागि बस्ने कोठा, शौचालय र सफापानीको व्यवस्था, गाडी पार्किङको व्यवस्था गरिएको छ । मन्दिर प्राङ्गणमा कुनै पनि किसिमको असुविधा छैन । यसपालि भक्तजनले सहज रुपमा दर्शन गर्न पाउने विश्वास छ ।

छिन्नमस्तामा अन्य बेलाभन्दा दशैँमा किन बढी भिड हुन्छ ? 
माताको दरवारबाट आजसम्म कोही निराश भएर गएका छैनन् । यही कारण सबैलाई माताप्रति विश्वास छ । माताको महिमा अपरम्पार छ ।

दसैंको नवरात्रीमा सबै शक्तिपीठहरूमा भिडभाड हुने गर्छ । विश्वका ५२ शक्तिपीठमध्ये छिन्नमस्ता भगवती पनि एक हो । ३१ वटा सिद्धपीठ मध्ये यो पनि एक हो । यसलाई महिषासुर मर्दनीसिद्ध पीठ पनि भनिन्छ । मन्दिरमा मनोकामना गर्दा पूरा हुने भएकोले छिमेकी देश भारतबाट समेत भक्तजनहरू आउँछन् । यस्तै विजया दशमीमा धेरै दिन बिदा हुने भएकाले पनि टाढाटाढाबाट माताको दर्शन गर्न र वली चढाउन धेरै भक्तजन आउने गर्छन । 

मन्दिरमा भक्तजनले गर्ने फुलाइस र कुमारी भोजन बारे प्रष्ट पारिदिनुहोस् न ? 
मन्दिरमा गरिने फुलाइसमाथि सबैभन्दा बढी महत्व र विश्वास छ । फुलाइसमा भक्तजनहरू चोखो भई माताको मुर्ति अगाडी आफुले इच्छा गरेको वरदान मागेर उभिँनु पर्छ । पुजारीले माताको मुर्तिमा फुल राखी दिन्छ र यही बेला महिलाले आँचल र पुरुषले दुई हात जोडेर थाप्नुपर्छ । इच्छाएको वरदान चाँडै प्राप्त हुने भए माताले केही बेरमै फूल दिनुहुन्छ । होइन भने दिनभरि उभिँदा पनि दिनुहुन्न । दिनभर उभिँदा पनि फूल  नदिए अर्कोपटक आएर त्यसैगरि माताको अगाडि फूल माग्नु पर्छ । दोस्रोपटक भने माताले फूल दिनु हुनेछ ।

यस्तै महिनावारी नभएका कुमारी कन्यालाई मन्दिर परिसरमा भोजन गराउने कार्य कुमारी भोजन हो । कुमारी भोजन घटस्थापनादेखि विजया दशमीसम्म धेरै नै खुवाउने चलन छ । परापूर्व कालमा छिन्नमस्ता भगवती यहीँ गाउँमा बसोवास गर्ने कुमारी कन्यासँग खेल्नु हुन्थ्यो, भोजन गर्नु हुन्थ्यो । त्यसैले मन्दिर परिसरमा कुमारीलाई भोजन गराए भगवती स्वयंले भोजन गरेर चिताएको पूरा हुने जनविश्वास छ । 

घटस्थापनादेखि विजया दशमीसम्म यहाँ एक लाखभन्दा बढी वली हुने गर्छ । तर, रगत बगेर जम्मा हुने पोखरी किन रातो हुँदैन ? 
यहँको पोखरी कसले कहिले खनाएको हो कुनै इतिहास छैन् । राजा सक्रसिंहले जंगल सफा गर्ने क्रममा पोखरी र पोखरीको डिलको गुफामा छिन्नमस्ता भगवती भेट्नु भएको किम्वदन्ती छ ।

छिन्नमस्ता मन्दिरमा दिनहुँजासो वली चढ्छ । तर विजया दशमीको घस्थापनादेखि टिकाको दिनसम्ममा एक लाखभन्दा बढी बढी वली चढ्छ । वली चढाएको खसीबोकाको सबै रगत मन्दिर परिसरमा रहेको पोखरीमा गएन भने मनोकामनामा अड्चन आउने मानिन्छ । पोखरीमा रगत गए पनि पानी रातो नहुनुको कारण भने सिद्धपीठ र शक्तिपीठकै कारण हो ।

मन्दिरमा कस्ता समस्या छन् ?
राजविराजदेखि छिन्नमस्ता मन्दिरसम्म जाने बाटो तत्कालन मर्मत गर्नु पर्ने अवस्था छ । साथै यहाँको बजार व्यवस्थापन गर्न पनि कठिन भइरहेको छ ।-न्यूज कारखाना

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पुरानै लयमा फर्किदै छ बेनी बजार विश्वकै सबैभन्दा लामो लकडाउन आजदेखि खुल्दै हात्ती आक्रमणबाट मृत्यु भएका परिवारलाई दश लाख धान डुब्यो, गहुँ लाउने आश मर्‍यो बुद्धको महापरिनिर्वाण भएको कुशिनगरमा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल भारतमा नौ महिनामा एक अर्बले लगाए खोप नेपाली फिल्म ‘एक्सन नाइन’मा सुनिल शेट्टीको इन्ट्री महिला मेयर कप आजबाट, उद्घाटन खेलमा महालक्ष्मी र बागमती भिड्दै प्रधानमन्त्री देउवा आज कर्णाली र सुदूरपश्चिमको निरीक्षणमा जाँदै अलपत्र पर्यटकको उद्धार गर्न गृहमन्त्रीको निर्देशन चितवनको ३० प्रतिशत धानबालीमा क्षति बागलुङमा ड्रागन फ्रुटको व्यावसायिक खेती सिद्धार्थ राजमार्ग अवरुद्ध बालुवा बाेकेकाे ट्रक दुर्घटना, चालकको मृत्यु बाढी-पहिराेमा परी हालसम्म ९५ जनाको मृत्यु, ३६ बढी बेपत्ता [कुन जिल्लामा कति ?] श्रीलंका टि-२० विश्वकपको सुपर १२ मा प्रवेश अविरल वर्षाले हुम्लामा २० घर भत्किए आज एमाले स्थायी कमिटी बैठक, यी हुन् पाँच एजेण्डा केन्द्रको हस्तक्षेपले राेकियाे एनआरएनए भेला विद्यालय पुनः निर्माणका लागि एक अर्ब ३३ करोड अपुग