६ माघ २०७८, बिहीबार

Jan 20, 2022

गुल्मी। ‘यो इस्मामा एमाले छ , म छु र म जस्ता धेरै एमालेहरु छन् । तर, गुटका नाममा यहाँ अरु कोही छिर्न पाउने छैन् ’– यो भनाई थियो नेकपा एमालेका सचिव गोकर्णराज बिष्टको । एमाले नफुट्नु अघिको केहि महिना पहिले गृह जिल्ला गुल्मी आएका उनले आफ्नै गाउँ इस्मा गाउँपालिका–४ दोहलीको एक कार्यक्रममा त्यस्तो अभिब्यक्ति दिएका थिए । जति बेला इस्मा सहित तमाम स्थानमा ओली समुहले धमाधम समाानान्तर कमिटि गठन गर्दै थियो र उसले गोकर्णराज बिष्टको विकल्पका रुपमा केन्द्रीय सदस्यमा इस्मा कै राजेन्द्र अर्याललाई चयन समेत गरि सकेको थियो । तर नेता, बिष्ट माधव समुहको समाानान्तर कमिटी गठनको पक्षमा देखिएका थिएनन् । त्यस्ताका दुबै पक्षले सदरमुकाम तम्घासमा युवाहरु उतारेर शक्ति प्रदर्शन गरेका थिए ।

Advertisement

ओली समुहका युवाहरुको भेलालाई नेता प्रदिपकुमार ज्ञवालीले सम्वोधन गरेका थिए भने माधव समुहका युवाहरुको भेलामा गोकर्णराज बिष्टले सम्वोधन गरेका थिए । भेलामा नेता बिष्टले ओली प्रबृत्तिको चर्को बिरोध गरे पनि नेकपा एमाले फुट्न नदिने कुरा मै जोड दिएका थिए । त्यस्तै अर्का नेता ज्ञवालीले ओली र उनी नेतृत्वको सरकारको बचाउ गरेका थिए ।तर अहिले दुबै नेताहरु नेकपा एमाले मै रहेका छन् र माधव समुहले बेग्लै पार्टी खोले पनि गुल्मीमा हाल सम्म रामकुमारी झाँक्री बाहेक अर्को कुनै एमाले नेता–कार्यकर्ता नेकपा ( एकिकृत समाजवादी )मा खुलेर लाग्न सकेका छैनन् ।

जिल्ला निर्वाचन अधिकारी माया कुँवरका अनुसार शुक्रबार सम्म एमाले बाट विजयी भएका स्थानीय तहका एक जना पनि जनप्रतिनिधी ( नेकपा समाजवादी ) रोज्न /सनाखत गर्न आएका छैनन् । यस हिसावले गुल्मीमा नेकपा एमाले उनै दुई नेता ज्ञवाली र बिष्टको पुर्ण पकड मै छ भन्ने बुझ्न सकिन्छ । तर हिजो माधव समुहमा रहेका एमाले नेता–कार्यकर्ताहरु अहिले पनि ओली प्रबृत्ती बिरुद्ध रुष्ट छन तर हिजो जस्तो त्यो रुष्टता अहिले बाहिर ल्याउन सकेका छैनन् । उनीहरु उकुस– मुकुस र दोधारमा छन् ।

जनप्रतिनिधिका हिसाबले एमालेमय गुल्मी
जिल्ला निर्वाचन अधिकारी माया कुँवरले दिएको विवरण अनुसार गुल्मीका २ नगरपालिका र १० गाउँपालिका सहित १२ वटा पालिकाहरु मध्ये ७ वटा पालिका प्रमुखमा एमालेका नेताहरु छन् । १० जना उपप्रमुख छन् । वडाध्यक्ष र वडा सदस्य २ सय ९७ जना सहित ३ सय ३० जना नेकपा एमालेका स्थानीय जनप्रतिनिधीहरु रहेका छन् । जिल्ला निर्वाचन अधिकारी कुँवर भन्छिन–‘ ति मध्ये एक जना पनि दल रोज्न आउनु भएको छैन् । ’

उनका अनुसार इस्मा गाउँपालिकामा गाउँपालिका प्रमुख उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य २५ सहित २७ जना एमालेबाट विजयी जनप्रतिनिधी छन् । चन्द्रकोट गाउँपालिकामा एक जना उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य २५ सहित २६ जना एमालेका जनप्रतिनिधी रहेका छन् । छत्रकोट गाउँपालिकामा प्रमुख, उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य १८ सहित २० जना रहेका छन् । मदाने गाउँपालिकामा प्रमुख , उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य ३० सहित ३२ जना रहेका छन् ।धुर्कोट गाउँपालिकामा ३ जना वडाध्यक्ष सहित १६ जना जनप्रतिनिधि रहेका छन।

मालिका गाउँपालिकामा पनि प्रमुख , उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य सहित ३२ जना रहेका छन् । मुसिकोट नगरपालिकामा पनि दुबै प्रमुख पद सहित ४२ जना जनप्रतिनिधी नेकपा एमालेबाट विजयी भएका हुन् । रुरुक्षेत्र गाउँपालिकामा पनि दुबै प्रमुख पद सहित ४२ जना जनप्रतिनिधीहरु नेकपा एमालेका छन् । रेसुङ्गा नगरपालिकामा पनि दुबै प्रमुख पद सहित २७ जना रहेका छन् ।

सत्यवती गाउँपालिकामा उपप्रमुख सहित एमालेका ३१ जना जनप्रतिनिधीहरु नेकपा एमालेबाट विजयी भएका छन् । प्रतिनिधी सभामा पनि दुबै क्षेत्रबाट क्रमशः प्रदिपकुमार ज्ञवाली र गोकर्णराज बिष्ट नेकपा एमालेबाटै विजयी भएका हुन् । क्षेत्र नम्वर १ को‘ ख ’प्रदेशबाट एमाले नेता कमलराज श्रेष्ठ र क्षेत्र नम्वर २ को क पदेशबाट पनि एमाले कै खडक केसी प्रदेश सभामा विजयी भएका थिए ।

क्षेत्र नम्वर १ को ‘क’ प्रदेशबाट सुदर्शन बराल र क्षेत्र नम्वर २ को‘ ख’ प्रदेशबाट माओवादीबाटै दिनेश पन्थी विजयी भए पनि एमालेमा प्रवेश गरेका पन्थीको पद माओवादी केन्द्रले कार्बाही गरेर खोसिएको थियो । जिल्ला समन्व्य समितिमा पनि प्रमुख लक्ष्मण पराजुली सहितको पुरै समिति नेकपा एमाले कै रहेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दक्षिण अफ्रिकामा सिंह र बिरालोमा पनि देखियो कोभिड जाडो छल्न तापेको आगो शरीरमा सल्किदा वृद्धाको मृत्यु प्रचण्डको प्रस्तावमा एमाले महासचिवको व्यंग्य वन मन्त्री यादव र चुरे संरक्षण विकास समितिका पदाधिकारीबीचको विवाद उत्कर्षमा प्रधानमन्त्री रोजगार कार्यक्रम : श्रमिकको ज्याला बढ्यो, बीमा अनिवार्य विद्यालय शिक्षा सुधार्न साढे नौ खर्बको योजना ७ निर्माण कम्पनी कालो सूचिमा, ३ वर्षसम्म कुनै काम गर्न नपाउने स्थानीय तह निर्वाचन: बैशाख १४ वा २२ मा गर्न आयोगको प्रस्ताव स्थानीय निर्वाचनको मिति तय गर्न सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक बस्दै किन पाएनन् उपल्लो डोल्पाका सर्बसाधारणले कोभिड-१९ विरुद्धकाे खोप ? मौलाकालिका यात्रा केबलकारमा सरर, डेढ अर्ब लागतमा बन्दै बुर्का लगाउने छात्रालाई कक्षा कोठा प्रवेशमा रोक रुपन्देही क्रिकेट संघको अध्यक्षमा व्यवसायी थापा, क्रिकेटर गौचन पराजित फेरि बढ्यो पेट्रोल, डिजेल र मट्टीतेलको मूल्य बुटवलको प्रगतिनगरमा ढिस्कोले पुरिएर २ जनाको मृत्यु, ३ घाइते वडाध्यक्षमाथि कालोमोसो दलियो मास्क नलगाई हिँड्नेलाई एक सय जरिवाना तिराइयो एउटै वडाबाट चार करोडको सुन्तला विक्री भैरहवामा खाना खुवाउन “द ग्राण्ड किचन” दुर्गममा कोरोना संक्रमण बढ्दै, तयारी शून्य