१२ असार २०७९, आईतवार

Jun 26, 2022

गुल्मी। ‘यो इस्मामा एमाले छ , म छु र म जस्ता धेरै एमालेहरु छन् । तर, गुटका नाममा यहाँ अरु कोही छिर्न पाउने छैन् ’– यो भनाई थियो नेकपा एमालेका सचिव गोकर्णराज बिष्टको । एमाले नफुट्नु अघिको केहि महिना पहिले गृह जिल्ला गुल्मी आएका उनले आफ्नै गाउँ इस्मा गाउँपालिका–४ दोहलीको एक कार्यक्रममा त्यस्तो अभिब्यक्ति दिएका थिए । जति बेला इस्मा सहित तमाम स्थानमा ओली समुहले धमाधम समाानान्तर कमिटि गठन गर्दै थियो र उसले गोकर्णराज बिष्टको विकल्पका रुपमा केन्द्रीय सदस्यमा इस्मा कै राजेन्द्र अर्याललाई चयन समेत गरि सकेको थियो । तर नेता, बिष्ट माधव समुहको समाानान्तर कमिटी गठनको पक्षमा देखिएका थिएनन् । त्यस्ताका दुबै पक्षले सदरमुकाम तम्घासमा युवाहरु उतारेर शक्ति प्रदर्शन गरेका थिए ।

Advertisement

ओली समुहका युवाहरुको भेलालाई नेता प्रदिपकुमार ज्ञवालीले सम्वोधन गरेका थिए भने माधव समुहका युवाहरुको भेलामा गोकर्णराज बिष्टले सम्वोधन गरेका थिए । भेलामा नेता बिष्टले ओली प्रबृत्तिको चर्को बिरोध गरे पनि नेकपा एमाले फुट्न नदिने कुरा मै जोड दिएका थिए । त्यस्तै अर्का नेता ज्ञवालीले ओली र उनी नेतृत्वको सरकारको बचाउ गरेका थिए ।तर अहिले दुबै नेताहरु नेकपा एमाले मै रहेका छन् र माधव समुहले बेग्लै पार्टी खोले पनि गुल्मीमा हाल सम्म रामकुमारी झाँक्री बाहेक अर्को कुनै एमाले नेता–कार्यकर्ता नेकपा ( एकिकृत समाजवादी )मा खुलेर लाग्न सकेका छैनन् ।

जिल्ला निर्वाचन अधिकारी माया कुँवरका अनुसार शुक्रबार सम्म एमाले बाट विजयी भएका स्थानीय तहका एक जना पनि जनप्रतिनिधी ( नेकपा समाजवादी ) रोज्न /सनाखत गर्न आएका छैनन् । यस हिसावले गुल्मीमा नेकपा एमाले उनै दुई नेता ज्ञवाली र बिष्टको पुर्ण पकड मै छ भन्ने बुझ्न सकिन्छ । तर हिजो माधव समुहमा रहेका एमाले नेता–कार्यकर्ताहरु अहिले पनि ओली प्रबृत्ती बिरुद्ध रुष्ट छन तर हिजो जस्तो त्यो रुष्टता अहिले बाहिर ल्याउन सकेका छैनन् । उनीहरु उकुस– मुकुस र दोधारमा छन् ।

जनप्रतिनिधिका हिसाबले एमालेमय गुल्मी
जिल्ला निर्वाचन अधिकारी माया कुँवरले दिएको विवरण अनुसार गुल्मीका २ नगरपालिका र १० गाउँपालिका सहित १२ वटा पालिकाहरु मध्ये ७ वटा पालिका प्रमुखमा एमालेका नेताहरु छन् । १० जना उपप्रमुख छन् । वडाध्यक्ष र वडा सदस्य २ सय ९७ जना सहित ३ सय ३० जना नेकपा एमालेका स्थानीय जनप्रतिनिधीहरु रहेका छन् । जिल्ला निर्वाचन अधिकारी कुँवर भन्छिन–‘ ति मध्ये एक जना पनि दल रोज्न आउनु भएको छैन् । ’

उनका अनुसार इस्मा गाउँपालिकामा गाउँपालिका प्रमुख उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य २५ सहित २७ जना एमालेबाट विजयी जनप्रतिनिधी छन् । चन्द्रकोट गाउँपालिकामा एक जना उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य २५ सहित २६ जना एमालेका जनप्रतिनिधी रहेका छन् । छत्रकोट गाउँपालिकामा प्रमुख, उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य १८ सहित २० जना रहेका छन् । मदाने गाउँपालिकामा प्रमुख , उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य ३० सहित ३२ जना रहेका छन् ।धुर्कोट गाउँपालिकामा ३ जना वडाध्यक्ष सहित १६ जना जनप्रतिनिधि रहेका छन।

मालिका गाउँपालिकामा पनि प्रमुख , उपप्रमुख , वडाध्यक्ष र वडा सदस्य सहित ३२ जना रहेका छन् । मुसिकोट नगरपालिकामा पनि दुबै प्रमुख पद सहित ४२ जना जनप्रतिनिधी नेकपा एमालेबाट विजयी भएका हुन् । रुरुक्षेत्र गाउँपालिकामा पनि दुबै प्रमुख पद सहित ४२ जना जनप्रतिनिधीहरु नेकपा एमालेका छन् । रेसुङ्गा नगरपालिकामा पनि दुबै प्रमुख पद सहित २७ जना रहेका छन् ।

सत्यवती गाउँपालिकामा उपप्रमुख सहित एमालेका ३१ जना जनप्रतिनिधीहरु नेकपा एमालेबाट विजयी भएका छन् । प्रतिनिधी सभामा पनि दुबै क्षेत्रबाट क्रमशः प्रदिपकुमार ज्ञवाली र गोकर्णराज बिष्ट नेकपा एमालेबाटै विजयी भएका हुन् । क्षेत्र नम्वर १ को‘ ख ’प्रदेशबाट एमाले नेता कमलराज श्रेष्ठ र क्षेत्र नम्वर २ को क पदेशबाट पनि एमाले कै खडक केसी प्रदेश सभामा विजयी भएका थिए ।

क्षेत्र नम्वर १ को ‘क’ प्रदेशबाट सुदर्शन बराल र क्षेत्र नम्वर २ को‘ ख’ प्रदेशबाट माओवादीबाटै दिनेश पन्थी विजयी भए पनि एमालेमा प्रवेश गरेका पन्थीको पद माओवादी केन्द्रले कार्बाही गरेर खोसिएको थियो । जिल्ला समन्व्य समितिमा पनि प्रमुख लक्ष्मण पराजुली सहितको पुरै समिति नेकपा एमाले कै रहेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

शान्ति समाजद्वारा लागुऔषध दुर्व्यसनविरुद्ध सचेतना लुम्बिनीमा ४३ प्रतिशत भूमिमा खेती, ५० प्रतिशतमा मात्रै सिंचाई सुविधा विद्यालय गएका छात्र खोलामा मृत फेला धान दिवसको अवसरमा बुधबार सार्वजनिक बिदा दिने २७ किलो गाँजासहित दुई युवक पक्राउ सैनामैनामा ३ दिने अगरबत्ती बनाउने तालिम, आत्मनिर्भरका लागि टेवा पुर्याउने कटुवा पेस्तोलसहित भरतपुरबाट एक युवा पक्राउ प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठन, यी हुन् थपिएका मन्त्री शिक्षाको बिकासका लागि सञ्चार सवलीकरणमा सरोकारवालाको जोड विदेशी कम्पनीलाई सुम्पिएको सम्झौता च्यातिनुपर्छः पूर्वसञ्चारमन्त्री बाँस्कोटा वामपन्थी दलहरुबीचको एकताका लागि चीनको सक्रियता, ओली र प्रचण्डसँग कुराकानी पश्चिमाञ्चल यातयात समितिका लोकराज महासंघको वरिष्ठ उपाध्यक्ष र लुम्बिनी संयोजकमा पाण्डे समृद्धिका लागि स्थानीय तहका जिम्मेवारी व्यापार संघद्वारा बुटवल मण्डपको नाम परिर्वतन गर्ने प्रस्ताव फिर्ता गर्न आग्रह कांग्रेस रुपन्देहीले जनप्रतिनिधिलाई प्रशिक्षण तथा बधाई दिने तिलोत्तमामा डुवान हुन नदिन पूर्व तयारी निजगढ विमानस्थल निर्माणमा विशेष प्रस्ताव पास गर्न रौतहटका स्थानीय तहका प्रमुखहरूसँगआग्रह रुपन्देहीको पूँजीगत खर्च २६‍.०५ प्रतिशत मात्र गणकपुरक संख्या नपुगेपछि संसद बैठक स्थगित विभिन्न स्थानमा तीन जना मृत अवस्थामा फेला