२३ असार २०७९, बिहीबार

Jul 7, 2022

नवलपरासी । भगवान गौतम बुद्धको अष्टधातु रहेको रामग्राम स्तुपको पर्यटकिय मार्ग जोड्ने पुल निर्माण शुरु भएको छ । लुम्बिनी प्रदेश सरकारका प्रवक्ता तथा भौतिक पुर्वाधार विकास मन्त्रि बैजनाथ चौधरीको पहलमा पर्यटकिय स्थल भएर बग्ने झरही खोलामा पुल निर्माण कार्य शुरु भएको हो ।

Advertisement

चौधरी २०४९ सालमा तत्कालिन जिविस सझापति हुँदा नै परिकल्पना गरेको महामाया पर्यटकिय मार्ग विभिन्न चरणमा बने पनि सो मार्गमा पर्ने झरही खोला पुल नबनेका कारण समस्या रहेको थियो । तर अहिले प्रदेश सरकारको मन्त्रि भए पश्चात गत वर्ष दुई करोड रुपियाँ विनियोजन भए पछि यो वर्षदेखि पुल निर्माणको कार्य प्रारम्भ भएको छ । यसले रामग्राम स्तुप क्षेत्रको पर्यटकिय विकासमा योगदान पुर्याउनेछ । पुर्वपश्चिम राजमार्गको हरकट्टा देखी महामाया मार्गको रुपमा सडक रामग्राम स्तुप हुदै सदरमुकाम परासी देखी सिमावर्ति महेशपुर नाका जोडने सडकमा जाडेको छ । पुल नभएकै कारण स्थानीय मात्र नभई स्तुपमा आउने देशी विदेशी पर्यटकलाई पनि खोला तर्न समस्या रहेको थियो ।

पुलको निर्माण पछि स्थानीय उजैनी, देउरवा, लोहषणा,बैकुण्ठापुर, कुनुवार, पाडाटिकर, हरकट्टा गाउका बासिन्दालाई सिमा नाकासम्म आउजाउमा सहयोग मिल्ने विश्वास स्थानीयले व्यक्त गरेका छन् । सडक बने पनि पुल नभएका कारण पर्यटक तथा स्थानीयबासीलाई समेत परासी स्थित झरही खोला पुलमा फर्केर जानु पर्ने बाध्यता थियो । एक दुई वर्ष भित्रै पुल बने पछि यो समस्या समाधान हुने रामग्राम स्तुप संरक्षण तथा पर्यटन विकास संस्थाका अध्यक्ष सम्भु उपाध्यायले बताए ।

पुलका लागि स्थानीयले पटक पटक यस क्षेत्रका सांसद तथा मन्त्रिहरुलाई ध्यानाकर्षण गराउदै आएका थिए, उनले भने, तर अहिले यो महामाया मार्गको परिकल्पनाकर्ता नेता चौधरी आफै मन्त्रि भए पछि पुल बन्न सहज भएको हो । अन्य नेतामन्त्रिले चाँसो नलिए पनि सो मार्गको प्रारम्भ गराउने मन्त्रि चौधरीले आफ्नो बाचा पुरा गर्दै पुल बनाउन लगाएका छन् । स्थानीय मन्त्रि चौधरीको यो कार्यले खुशी छन् । पुलले पर्यटन क्षेत्रको विकास मात्रै नभई हजारौ स्थानीयको दिनचर्या सहज बनाउने उनको भनाई थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

माओवादीको पोलिट्ब्यूरो १५६ सदस्यीय, ३१ वैकल्पिक सदस्य थप उपराष्ट्रपतिले भारतीय राजदूतसँग भने– नेपाल, भारत र चीनबीच त्रीपक्षीय सहकार्य गर्नुपर्छ एम्बुलेन्स दुर्घटना हुँदा तीन महिने शिशुको मृत्यु मिस्टर एण्ड मिस नवलपरासीको उपाधि रवि र श्रुतिलाई लुम्बिनीको दाङमै उत्पादन हुन्छ डिएपी मल माओवादी पोलिटव्युरो १२५ सदस्यीय, प्रचण्डको परिवारबाट चार जना (नामसहित) नेप्से १६ अंकले घट्यो माओवादी केन्द्रको माग- एसपीपीमा सहभागी नहुने पत्र अविलम्ब अमेरिकालाई पठाइयोस् कारागारमा क्षमताभन्दा तीन गुना बढी कैदीबन्दी, सुत्न र शौचालय जान समस्या प्रचण्डको प्रतिवेदन केन्द्रीय समितिबाट सर्वसम्मतिले पारित स्कुल बस दुर्घटना हुँदा ८ जना घाइते बुढीगंगाको मतदान केन्द्रमा तनाव, प्रहरीद्वारा हवाइ फायर तिनाउ करिडोरमा काम गर्ने एक मजदुर बुटवलको देविनगरमा मृत फेला आधारभुत विद्यालय : कोठा एक, कक्षा चार रुपन्देहीमा अवैध रूपमा ल्याउँदै गरेको सुनसहित भारतीय पक्राउ १५ वर्षीया किशोरी बलात्कृत पदाधिकारी आजै टुंगिन्छः वर्षमान पुन उपाध्यक्षमा नारायणकाजी ‘कन्फर्म’, कुन पदमा कसकाे सम्भावना धेरै ? रुपन्देहीको दानापुर तालमा डुबेर सैनामैनाका पाण्डेको मृत्यु सुनको भाउ एक हजार चार सय रुपैयाँ घट्यो