१७ चैत्र २०७९, शुक्रबार

Mar 31, 2023

बलात्कारका घटनाहरूलाई कसरी रोक्न सकिन्छ भन्ने विषयमा सरकारी पक्ष र गाउँलेहरूका बीचमा छलफल चलिरहेको थियो । छलफलमा आमा समूहका महिलाहरूको पनि सहभागीता थियो ।

Advertisement

त्यस्तैमा आमा समूहकी अध्यक्षले सरकारी पक्षसामू आक्रोश पोखिन्,‘रगत उम्लेर आउँछ बलात्कारीहरूलाई देख्दा ! महिला तथा नाबलिकाहरूलाई गिद्धले सिनो लुछेजस्तै लुछ्ने अपराधीहरूलाई किन कडा सजायँ हुँदैन ?”

उनको आक्रोश सुनेपछि सरकारी पक्षका मानिसले भने, ‘ओ हो ! किन रिसाउनु भएको तपाइँहरू ? यो त भालुको रिस खन्युमाथी भनेजस्तै भएन र ?’ अरु महिलाहरूले भने, ‘बलात्कारीलाई फाँसी दिनु पर्छ ।’

‘तपाइँहरूले भनेको ठीक हो तर, संविधानमै फाँसी दिने व्यवस्था छैन । त्यसैले फाँसी दिने कानूून नबनेको हो ।’

‘संविधान संशोधन गर्न पनि त सकिन्छ ।’ समूहबाट आवाज आयो, ‘जबसम्म तपाइँहरूका आफ्नै घरका चेलीहरू बलात्कृत हुँदैनन्, तबसम्म तपाइँहरूले बलात्कारीहरूलाई फाँसी दिने कानूून बनाउनु हुन्न । हाम्रो माग यस्ता अपराधीहरूलाई फाँसीको सजायँ हुनु पर्छ भन्ने हो ।’

सरकारी पक्षका मानिसहरू बोलेका थिएनन्, अरु महिला बोले, ‘हिंसा बिरुद्धका कार्यक्रमले मात्र महिलाहरूका समस्या समाधान हुन्छन् ? अपराधीहरू दाम्लो फुकाएर हिँडेको साँढेजस्तै मात्तिएर हिँड्न पाएका छन् । कुनै डर छैन ।’

महिलाहरूलका कुरा सुनेपछि सरकारी पक्षका मानिसहरू हाँसे ।

तिनीहरूमध्ये एक जनाले भन्यो, ‘तपाइँहरूका भनाइहरू जायज छन् । यी कुरा हामीले सम्बन्धित ठाउँमा पु¥याउँछौँ । अहिले सरकार कोरोना नियन्त्रणमा व्यस्त छ । कोरोनाको समस्या समाधान भएपछि यस विषयमा सोचौंला नि हुन्न र ?

त्यसपछि उनीहरू मुखमा मास्क लगाउँदै बैठकबाट उठे र गाडी चढेर हिँडे ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

उपनिर्वाचन : तनहुँ र बारामा २६ दल दर्ता पार्टीभित्र भागवण्डा नमिलेपछि काँग्रेसले बुझायो चार मन्त्रीको मात्रै नाम माल्टा पठाउने नाममा ठगी राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीबीच भेटवार्ता, दिउँसो ३ बजेका लागि शपथको तयारी दाइजाे प्रथा र महिला हिंसाविरुद्ध मधेशमा सडक नाटक प्रदर्शन एकैदिन तोलामा एक हजार रुपैयाँ बढ्यो सुनको भाउ लुम्बिनीमा राष्ट्रिय मिडिया सम्मेलन : पत्रकारिताको भूमिका परिवर्तन गर्न मन्त्री शर्माको आग्रह मोटरसाइकल दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु बिमा कम्पनीहरूले लाइसेन्स नवीकरण गर्नु नपर्ने कोरोना जोखिम बढेपछि भारतबाट फर्किने निगरानीमा, सीमामा कडाइ अमेरिकी डलरको भाउ स्थिर रहँदा युरो बढ्यो आईपीओ निष्कासन गर्ने प्रस्तावसहित आज कान्तिपुर टेलिभिजनको विशेष साधारणसभा बस्दै भारत पुगेर उपचार गराइरहेका क्यान्सर पीडित राईलाई १७ लाख जुट्यो माेटरसाइकल दुर्घटनामा २ जनाकाे मृत्यु जितगढीदेखि सुरु भयो ‘राइड टु रानीमहल सिजन-३’ ६ दशकपछि भरतपुर विमानस्थल स्तरोन्नति र विस्तार गरिँदै अब स्थानीय पालिकाबाटै पुनः श्रम स्वीकृति र व्यक्तिगत श्रम स्वीकृतिको आवेदन कर्णालीका मुख्यमन्त्री शर्माले विश्वासको मत लिँदै प्रधानमन्त्री थ्री नेसन्स कपको फाइनल आज, नेपाल र लाओस भिड्दै आजदेखि इण्डियन प्रिमियर लिग ‘आईपीएल’