१८ मंसिर २०८०, सोमबार

Dec 4, 2023

भैरहवा । भैरहवाका प्राय कार्यक्रममा उपस्थित हुन्थे गौचन । उपस्थित भएर मात्र नपुग्ने उनी कार्यक्रममा आफ्नो राय सुझाव सहित आयोजकलाई मार्गनिर्देशन गर्ने गरेका थिए । बिरोध कार्यक्रम होस कि जनचेतनामूलक कार्यक्रम गौचन सधै अग्रपंक्तिमा रहने गर्दथे ।

Advertisement

भैरहवाका ब्यवसायी एवम वरिष्ठ समाजसेवी उनै ओमकार गौचन गुमाउनु पर्दा भैरहवाले आफ्नो अभिभावक गुमाएको छ । शनिबार उद्योग बाणिज्य संघ भैरहवाको संयोजनमा भएको कार्यक्रममा उनलाई नजिकैबाट जान्नेहरुले उक्त प्रतिक्रिया दिएका हुन् । करिब १ दर्जन संघ संस्थाको आयोजनामा भएको कार्यक्रममा आयोजित श्रद्धान्जली सभामा बोल्ने वक्ताहरुले भैरहवाले अभिभावक, शिक्षाप्रेमी एवम अग्रज समाजसेवी गुमाएको बताए ।

“गौचन आफु ७ कक्षा सम्म अध्ययन गर्नुभएको थियो,” गौचनको मित्र समेत रहेका साहित्यकार बिजय गोविन्द श्रेष्ठले भने “७ कक्षा मात्र अध्ययन गरेको उहा मूनलाईट बिद्यालयको बिद्यालयको अध्यक्ष भए, जहा पिएचडी गरेका शिक्षक छन् ।” सामान्य शिक्षा ग्रहण गरे पनि गौचन शिक्षाको बिकासमा अग्रणी भूमिका खेलेको श्रेष्ठको भनाई छ । श्रेष्ठको भनाईमा मुस्ताङमा त्यति बेला ७ कक्षा भन्दा बढी पढ्ने बिद्यालय थिएनन् त्यसले उनले थप शिक्षा लिन पाएनन् । “कसैले डिग्री पाउदा उहाले आफैले सो डिग्री पाउने गरेको बताउनु हुन्थ्यो,” श्रेष्ठले सम्झिए “गौचनले उद्योग बाणिज्य हुदै दर्जनौ संघ संस्थाको बिभिन्न पदमा रहि काम गर्नुभयो ।”

२००० सालमा मुस्ताङमा जन्मिएका गौचन २०१८ सालमा हितमान शेरचनको काम गर्न भनि १ सय रुपैया मासिक पारिश्रमिकमा भैरहवा झरेका थिए । पछि उनले यहि स्वतन्त्र ब्यवसाय गर्न थाले र भैरहवाकै स्थापित भए । उनै गौचनको स्मृतिमा भैरहवामा क्रियाशिल संघ संस्थाहरुले श्रद्धान्जली सभाको आयोजन गरेको थियो । सिद्धार्थ उद्योग वाणिज्य संघको समन्वयमा उद्योग वाणिज्य महासंघ लुम्बिनी प्रदेश, भैरहवा मर्निङवाक ग्रुप, बैद्धिक सनातन धर्म सेवा समिति, लायन्स क्लव अफ सिद्धार्थनगर, जेसीआई सिद्धार्थ नेपाल, थकाली सेवा समाज, नेत्र ज्योति संघ, ब्रह्माकुमारी ईश्वरीय विश्वविद्यालय, संस्कृत विद्याश्रम र सहीद स्मृति पुस्ताकालयको संयुक्त आयोजनामा सभा गरिएको हो ।

उद्योग बाणिज्य संघको सभाहलमा आयोजित श्रद्धाञ्जली सभामा सहभागी वक्ताले गौचनले भैरहवाको बिकासमा पुर्याएको योगदानबारे चर्चा गरेका थिए । सभामा कयौं उद्योगी व्यवसायी, आफन्त, गौचनलाई नजिकबाट चिन्नेहरु भावुक बनेका थिए ।
“उहाँले उद्योगी व्यवसायी, भैरहवाबासी र समग्र मुलुकको हीतका लागि निरन्तर आवाज उठाउनुभयो”, सिद्धार्थ उद्योग बाणिज्य संघका अध्यक्ष श्रेष्ठले भने, “सकारात्मक सोंच, सधैं युवाजस्तो ऊर्जावान क्षमता, केही गरौं भन्ने हुटहुटी, आदर्श र प्रेरणाका स्रोत पूर्वअध्यक्ष गौचनलाई गुमाउँदा हामी दुखित छौं । हाम्रो मानसपटलमा सधैं रहीरहनु हुनेछ ।”

गौचनका सत्कर्मबाट भैरहवाबासीले धेरै कुराहरु सिक्नसक्ने बताउदै श्रेष्ठले उद्योगी व्यवसायीको हीतलाई सर्वोपरी ठानेर पूर्वअध्यक्ष स्वर्गीय गौचनले काम गरेको स्मरण गरे ।
संघका महासचिव कृष्ण प्रसाद घिमिरेको सञ्चालनमा सम्पन्न श्रद्धान्जली सभामा स्वर्गीय ओमकार गौचनको परिवारका सदस्यहरु धर्मपत्नि लिला गौचन, छोरा सुधिर गौचन, छोरीहरु सुमि गौचन, शुसि गौचन, सुजा गौचन लगायतको सहभागीता रहेको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

व्यवस्था उल्टाएर दलित समुदायको अधिकार कुण्ठिन गर्न खोजिँदै छ : माओवादी नेता बराल पाल्पाको तिनाउ मावीको हीरक महाेत्सवका अवसरमा विभिन्न प्रतियाेगिता भैरहवाको अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा उडानलाई नियमित गराउन काठमाडौंमा दबाब नेप्से घट्ने क्रम जारी बुटवलका ४१ विद्यार्थीहरुलाई ईन्द्रज्योती विश्वकर्मा कल्याणले दियो छात्रवृत्ति हुम्ला, मुस्ताङ र कालीकोटमा हिमपात : जनजीवन कष्टकर तेलंगानामा दुर्घटनाग्रस्त भारतीय वायुसेनाको ट्रेनर विमानका चालक दलका दुवै सदस्यको मृत्यु कांग्रेस लुम्बिनी प्रदेशको निर्णयः निर्वाचन पूर्व कुनै पनि गठबन्धन नगर्ने कोप–२८ : चर्चा हिमालका मुद्दाको, नेतृत्व नेपालको दुबई–नेपाल हुँदै दिल्ली पुगेर बेचिएकी उज्बेक युवती अफरोजाको दर्दनाक कथा गठबन्धन : सबैभन्दा ठूलो दल जटायु रेष्टुराँ सञ्चालनले बढ्यो गिद्धको सङ्ख्या एनआईसी एशियामा अब सम्पूर्ण प्रकारका कर्जाको अधिकतम प्रिमियम दर ३ प्रतिशत लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा मधुमेहका बिरामीका लागि छुट्टै क्लिनिक एमालेको संकल्प यात्रा : आज सुर्खेतमा आमसभा हुँदै नेकपा एसको सचिवालय बैठक बस्दै एनएसएल : आज झापा र काठमाडौं भिड्दै उपप्रधानमन्त्री खड्का घाना प्रस्थान कांग्रेस लुम्बिनीको प्रदेश सम्मेलन : संघिय व्यवस्था अनुसार तहगत संरचनालाई पूर्ण रुपमा जिम्मेवारी प्रदान गर्न माग मङ्सिर २० केपि ओलि गुल्मीको वामिटक्सार आउने