१० आश्विन २०८०, बुधबार

Sep 27, 2023

लन्डन । बेलायती प्रधानमन्त्री ऋषि सुनकले  ‘अमेरिकन एक्सएल बुली’ भनेर चिनिने कुकुरको खतरनाक नस्लमाथि प्रतिबन्ध लगाउने वाचा गरेका छन् । यस जातका कुकुरहरूले हालै धेरैजनालाइ आक्रमणहरू गरेका थिए । यसै साता स्टाफोर्ड शायरमा एक व्यक्तिको मृत्यु हुनुको कारण पनि यही प्रजातिको कुकुर भएको मानिन्छ ।

Advertisement

प्रधानमन्त्री सुनकले भिडियो सन्देश जारी गरेर अमेरिकन कुकुर माथी प्रतिबन्ध लगाएका हुन । जसमा उनले कुकुरको आक्रमणको त्रासलाई सेयर गरेका छन् । उनले अमेरिकी एक्सएल बुली कुकुरको प्रजातिलाई परिभाषित र प्रतिबन्धित गर्न तत्काल काम गर्न आदेश दिएका छन्। 

गत हप्ता बर्मिङ्घममा एउटै जातको कुकुरको आक्रमणबाट ११ वर्षीया बालिका गम्भीर घाइते भएपछि यो विषय चर्चामा आएको थियो ।

‘अमेरिकी एक्सएल बुली कुकुर हाम्रो समुदाय, विशेष गरी हाम्रा बच्चाहरूको लागि खतरा हो,’ सुनकले  डाउनिङ स्ट्रिटमा रेकर्ड गरिएको सन्देशमा भने। 

उनले अगाडी भने,  ‘हामी सबैले हालै देखेको भिडियोमा देशको डरलाग्दो कुरा सेयर गर्दैछु । हिजो हामीले अर्को संदिग्ध  एक्सएल बदमासी कुकुरको आक्रमण देख्यौं, जसले दुःखद रूपमा एक व्यक्तिको मृत्यु भएको थियो।’

सुनकले यो सन्देश केही चुनिंदा कुकुरहरूको बारेमा नभएको पनि स्पष्ट पारे। ‘यो व्यवहारको ढाँचा हो र यसलाई जारी राख्न सकिँदैन,’ उनले भने। 

बेलायती प्रधानमन्त्रीले भने कि मालिकहरूको पहिले नै विद्यमान कानूनहरू अन्तर्गत आफ्नो कुकुरहरूलाई नियन्त्रणमा राख्ने जिम्मेवारी छ । तर उनले मानिसहरूलाई आश्वस्त पार्न खोज्दै अगाडी भनिरहेका थिए कि यी आक्रमणहरू रोक्नका लागि तुरुन्तै काम गर्दै जानु पर्छ ।

‘आज मैले मन्त्रीहरूलाई यी आक्रमणहरू पछाडि कुकुरको नस्ल परिभाषित गर्न र त्यसपछि गैरकानूनी बनाउन प्रहरी र विशेषज्ञहरूलाई एकसाथ ल्याउने जिम्मेवारी दिएको छु,’ उनले भने। 

‘यो हालको कानूनमा परिभाषित नस्ल होइन, त्यसैले यो महत्त्वपूर्ण कदम चाँडै हुनुपर्छ। यसपछि हामी खतरनाक कुकुर ऐन अन्तर्गत यो नस्ललाई प्रतिबन्ध गर्नेछौं र नयाँ कानूनहरू वर्षको अन्त्यसम्म लागू हुनेछन्’ उनले भने । 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

साफ यू-१९ च्याम्पियनसिप फुटबल : भारतसँग नेपाल स्तब्ध बुटवलमा मिस डायमण्ड-२०२३ आयोजना बिहान कार्यालय पुगेपछि अनिवार्य योग–ध्यान गर्न कर्मचारीलाई गृहको निर्देशन बाँकेमा पाटेबाघ मृत फेला राष्ट्रियव्यापी पावरलिफ्टिङ्ग प्रतियोगिता एनवाईएफसी क्लासिक-२०२३ सम्पन्न संखुवासभाका कांग्रेस जिल्ला सभापति दिपक खड्काले दिए राजीनामा सेयर बजार १८.६० अंकले घट्यो सुन किन्ने बहानामा चोरी गर्ने चारजना पक्राउ चलचित्र परदेशी-२ को शिर्ष गीत ‘परदेशी छुकछुके रेलैमा..’ सार्वजनिक हत्या आराेपमा एकजना पक्राउ पर्यटन प्रर्वद्धनमा नीजि र सरकारी क्षेत्रको सहकार्य आवश्यक लागूऔषधसहित ९ जना पक्राउ रुपन्देहीका ३ सय ६० विद्यार्थीलाई शान्ती र सद्भावका लागि संबाद शिक्षा जुवा खेलिरहेको अवस्थामा १८ जना पक्राउ सालकको खपेटासहित चारजना पक्राउ बालिका बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ उपचार छाडेर चिकित्सक आन्दोलनमा, सुरक्षाको जिम्मा सरकारले लिन्छ : स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेत नयाँ खिम्ती २२० केभी सबस्टेसनको क्षमता बृद्धि : विद्युत् खेर नजाने, निर्यात परिमाण बढ्ने प्रधानमन्त्री प्रचण्ड ल्हासामा घट्यो सुनचाँदीको मूल्य