१४ चैत्र २०७९, मंगलवार

Mar 28, 2023

मुलुकको राजनीतिमा सत्तापक्ष मूलतः प्रधानमन्त्री प्रचण्ड र विश्वासको मत सहितको प्रमुख विपक्षी दल नेपाली कांग्रेस मूलतः देउवाले जे–जस्तो राजनीतिक कर्म गर्दैछन् त्यो देश र जनताको लागि होइन् त्यो त भत्किएको भत्काइएको गठबन्धनको तोड मात्र हो। सरकार प्रमुख आफू हुने प्रचण्डको अडानलाई अन्तिम समयसम्म कांग्रेसले अनिर्णित राखेर धुकचुकको अवस्थामा पुर्याएको मानसिक चोट प्रचण्डले भुल्ने त कुरो भएन।अतः राष्ट्रिय सहमतिको राजनीतिक छद्म प्रयोगमा ल्याईयो। राष्ट्रपतिको पत्ता फालेर विश्वासको मत पाउन प्रचण्ड देउवा भेट्न पुगे।

Advertisement

प्रचण्डको तापले देउवालाई गलायो। फलतः प्रमुख विपक्षी दलको स्वरूपमा थोरै परिवर्तन गरेर एउटा सिङ धारण गर्दै नयाँ रूपमा कांग्रेस प्रस्तुत भयो। अनि देउवा लगाएत शिर्ष नेताहरू भट्याउन थाले ‘विश्वासको मत दिन्छौ तर सरकारमा जादैनौं, विपक्षमा बस्छौं ।’ सरकारमा नजाने वचनबद्धताबाट कांग्रेसलाई चुकाउन राष्ट्रपति पद कांग्रेसलाई संकेत गर्दै राष्ट्रिय सहमतिको रणनीतिक गोटी चालमा प्रचण्ड हिजोआज व्यस्त छन्। त्यसै गरि अर्को एउटा सिङ थप्दै राष्ट्रपति पदमा उम्मेदवारी दिने निर्णयमा कांग्रेस पुग्यो।कांग्रेसको भनाई र गराईमा ताल मिलेन।अब संघीय संसदमा कांग्रेस दुई सिङे प्रमुख विपक्षी बनेको छ।

गठबन्धन अप्रत्याशित भत्काएर गद्दारी गरेको, राजनीतिलाई झन अस्थिर बनाएको र आफूहरूलाई षडयन्त्र गरि छानोबाट खसालेको कांग्रेसको बुझाई छ। तसर्थ प्रचण्डलाई बालकोटको बार्दलीमा अडिन नदिन कांग्रेस दाउको खोजीमा छ। अतः विश्वासको मत दिएर प्रचण्ड रिझाउने, राष्ट्रपति पदमा उम्मेदवारी दिएर ऐमालेलाई चिढाउने र ओली प्रचण्ड बीच आशंका अविश्वासको खाडल बढाउने रणनीति कांग्रेसको छ। ओलीको साथ छुट्नु भनेको सरकारमा रहिरहन कांग्रेसको साथ सहयोग चाहिन्छ। त्यस अवस्थामा गठबन्धन तोडुवा प्रचण्डसँग राजनीतिक हिसाब गर्ने ताकमा देउवा छन्। कांग्रेस झर्ला र खाँउलाको अवस्थामा छ।

प्रचण्डलाई निकै स्वाद छ। ओली छैन, देउवा छ। देउवा छैन, ओली छ। राष्ट्रिय सहमतिको राजनीति आजको आवश्यकता होईन । किनकी मुलुक राजनीतिक सामाजिक आर्थिक भौगोलिक संवैधानिक भिषण संकटावस्थाबाट गुज्रीरहेको अवस्था छैन, जसको समाधान सरकारले मात्र गर्न नसक्ने हुँदा सबै दलहरूको संलग्नताको निमित्त राष्ट्रिय सहमतिको खाँचो रहेको होस। सर्वत्र प्रश्न उठीरहेको छ आखिरमा राष्ट्रिय सहमति किन, के का लागि ? राष्ट्रपति पदका लागि हो भने संविधानको धारा ६४ मा उल्लेखित योग्यता पुगेको तर कुनै पनि राजनीतिक दलमा आवद्ध नरहेकोलाई नियुक्त गर्न राष्ट्रिय सहमति खोज्नु सकारात्मक हो।

ऐमालेलाई सभामुखमा जस्तै कांग्रेसलाई राष्ट्रपतिमा बहुमत समर्थन जुटाएर प्रचण्डको आफ्नो राजनीतिक टिकाउका लागि शक्ति सन्तुलन गर्न अथवा प्रत्यक्ष निर्वाचित राष्ट्रपति र पूर्ण समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली लागू गर्न परीक्षण अभ्यासको लागि राष्ट्रिय सहमतिको प्रयास हो भने राजनीति खिचडी–मिचडी हुनेछ र अस्थिरताको जरो दह्रो गाडिने छ। अतः वर्तमान परिप्रेक्ष्यमा राष्ट्रिय सहमतिको उठान स्वप्निल राजनीति मात्र हो।

राजनीतिक अस्थिरता र खिचडी–मिचडीका लागि जनताले कांग्रेसलाई पनि मतियार ठहर्याउने छन्। विश्वासको मत दिएर कांग्रेसले प्रजातान्त्रिक प्रणालीमा चलिआएको प्रमुख विपक्षी दलको राजनीतिक धर्म तोड्यो। सर्वत्रबाट आलोच्य भयो। ने.का.संसदीय दलले २०७९/०९/२९ गते प्रमुख विपक्षी दलको नेताको हैसियतले प्राप्त गर्ने सुविधा माँग गर्दै संघीय संसद सचिवालयलाई लेखि पठाएको पत्रबाट स्पष्ट हुन्छ कि कांग्रेस प्रमुख विपक्षी दल हो होईन, रहन्छ रहँदैन, सुविधा पाउंछ पाउदैन विषयमा आफै कन्फ्यूजनमा रहेको प्रष्ट हुन्छ। कांग्रेसले आत्मालोचना गर्नु पर्दछ। वर्तमान पोजिशनबाट ब्याक हुनु पर्दछ। प्रमुख विपक्षी दलको हैसियतमा सशक्त ढंगमा प्रस्तुत हुनु पर्दछ। तब मात्र संविधानको प्रस्तावनामा उल्लेखित ‘जनताको प्रतिस्पर्धात्मक बहुदलीय लोकतान्त्रिक शासन प्रणाली’ ले गति लिने छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लागुऔषधसहित १० जना पक्राउ लटरम्म फूलेको आँपमा फड्के किराको प्रकोप बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ विश्वप्रकाश शर्माले भने- गणतन्त्रमा विरोधीको मुख थुन्न पाइँदैन, युवालाई अविलम्ब रिहा गर जनताले चाहे अर्को पार्टी खोल्न सक्छु : भीम रावल मिटरब्याज पीडितसँग वार्ता गर्न समिति गठन, विधेयक दर्ताबारे मन्त्रिपरिषद्को बैठकमा निर्णय हुने एकीकृत समाजवादीको सचिवालय बैठक आह्वान घट्यो सुनकाे भाउ नायक शिव श्रेष्ठले पोडकास्ट चलाउने एमाले एक्लनु षडयन्त्रको शिकार कि नेतृत्वको कमजोरी ? प्रमोद खरेलको ‘कर्मै मेरो रैछ खोटी’मा शिल्पा पोखरेल र विक्रम एमालेमै बस्न अन्तिम बिन्दुसम्म प्रयास गर्नेछु : भीम रावल खुलामञ्च निषेधित क्षेत्र होइन, खुलामञ्चमा राख्ने तयारी गरिनु शंकास्पद : मेयर शाह महालक्ष्मी विकास बैंकले ऋणपत्र निष्कासन गर्न धितोपत्र बोर्डबाट पायो अनुमति कृषि विकास बैंकको आज लाभांश प्रस्ताव पारित हुँदै साथीले चलाएको बन्दुक पडकिदा गुरुङको मृत्यु बैंकको रकम लुटेको आरोपमा पक्राउ तीन जनालाई डाँका मुद्धा राज्यको लगानी बालुवामा पानी : आफ्नो भवन छाडेर भाडाको घरबाट सेवा थ्री नेसन्स कप : नेपाल र भुटान भिड्दै प्रधानन्यायधिसको मर्यदाक्रम घटाएपछि न्यायलय तरंगित