१९ असार २०७९, आईतवार

Jul 3, 2022

बुटवल । कालिका मानवज्ञान माबी बुटवलमा ४ दिने शिक्षक पुनर्ताजगी तालिम सम्पन्न भएको छ । तालिममा वार्षिक कार्ययोजना निर्माण, शैक्षिक सामग्री निर्माण र संकलन तथा विद्यार्थी मुल्यांकन विधिको बारेमा विषयगत र सामुहिक प्रशिक्षण दिइएको थियो । नयाँ पाठ्यक्रमले शिक्षणमा ब्यवहारिक र सामुहिक क्रियाकलापलाई जोड दिएकोले परिवर्तन परिवेशअनुसार गुणस्तरीय शिक्षा प्रदान गर्नको लागि सिकाईमा आधारित तालिम संचालन गरिएको तालिम संयोजक ईबराज तिवारीले बताए ।

शिक्षण गर्दा देखापर्ने समस्याहरू समाधान गर्न, विद्यार्थीमैत्री शिक्षण पद्धति अपनाउन, कक्षाकोठालाई बालमैत्री बनाउनको लागि अनुभव र सिकाई आदानप्रदान गर्नको लागि हरेक वर्ष शैक्षिकसत्रको शुरुमा शिक्षक पुनर्ताजगी तालिम संचालन गर्दै आएको कालिका मानवज्ञान माबिका प्रधानाध्यापक दिनेश थापा बताउँछन्। यस्ता तालिमले परिवर्तित वातावरणमा उपयुक्त शिक्षण विधिको छनौट गर्न, शैक्षिक सामग्रीको निर्माण र संकलन गर्न मद्दत पुग्ने उनको भनाई छ ।

तालिममा शिक्षकहरुलाई विषयगत रुपमा विद्यालयका विषय प्रमुखहरुले पाठयोजना निर्मान, शैक्षिक सामग्री निर्माण र विद्यार्थी मुल्यांकनको बारेमा र शिक्षाविद् प्राध्यापक आनन्दमान शाक्य , अरुण क्षेत्री र घनश्याम पाठकले शिक्षण पद्धति , कक्षाकोठा ब्यवस्थापन र उत्प्रेरणाको बारेमा प्रशिक्षण दिएका थिए । तालिममा ” सिङ्गो बुटवल एक विद्यालय ” कार्यक्रम अन्तर्गत कालिका मानवज्ञान माबिको अभिभावकत्वमा रहेका विद्यालयका शिक्षकहरुको सहभागिता रहेको थियो ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अढाई करोडका सिन्काले दाँत कोट्याउँछन् नेपाली ! पौडी खेल्ने क्रममा दुई भारतीय नागरिकको मृत्यु तत्कालीन नेकपाका बहुमत सदस्यको भेटवार्ता, के भयो कुराकानी ? सरसफाइका लागि कठोर नीति ल्याउँदै तुलसीपुर चट्याङ लागेर ३ बाख्रा र एक भैंसी मरे, एक महिला घाइते जन्ती हिँडेको ट्याक्टर दुर्घटना, १ जनाको मृत्यु फूलहरूलाई के हिउँद, के बर्खा (फोटोफिचर) बुटवल मण्डपको नाम फेर्ने उपमहानगरको निर्णयप्रति व्यवसायिक संघ-संस्थाहरुको असहमति, फिर्ता लिन माग तुलसीपुरका पानी मुहान क्षेत्रमा चुनढुगा उत्खननको तयारी, खानेपानी संस्थाको बिरोध एमालेभित्रको अन्तर्घात छानबिन गर्न कार्यदल तिलोत्तमालाई युवामैत्री स्थानीय शासन घोषणा गर्न प्रतिबद्धता छोरी भएर जन्मिनु विडम्बना हो ! अर्थ मन्त्रालयले लुकायो बजेट भाषणको अघिल्लो दिनको सीसीटीभी फुटेज हस्ताक्षर किर्ते गरी छ्यालिस लाख रुपियाँ अपचलन गर्ने कर्मचारी पक्राउ पन्ध्र प्रतिशत दलित बालबालिका विद्यालयको पहुँच बाहिर पत्रकार पन्थीको ‘अन्ट्रान्सलेटेबल’ विश्वका १२ देशमा अमेजनमार्फत हार्डकभर र पेपरब्याकमा विपद्बाट हुने क्षति न्यूनिकरण गर देशको आर्थिक अवस्था गम्भीर संकटमा : प्रचण्ड सेयर बजारमा हरियाली बुटवलमा साइन्स-म्याथ ओलम्पियाड, कान्ति माविका शिशिर प्रथम