१४ मंसिर २०७९, बुधबार

Nov 30, 2022

भैरहवा । नेपाल ईट्टा उद्योग महासंघको केन्द्रिय अध्यक्षमा शंकर बहादुर चन्द निर्विरोध निर्वाचित भएका छन् । बिहिबार भैरहवामा सम्पन्न महासंघको पाचौं महाधिवेशनले चन्दको नेतृत्वमा नया कार्यसमिति चयन भएको हो ।

Advertisement

भैरहवाको बोधी रेडसन होटलमा सम्पन्न भएको पाचौं महाधिवेशन तथा तेहौँ राष्ट्रिय साधारण सभाले महासंघको वरिष्ठ उपाध्यक्षमा कृष्ण प्रसाद अवाल, प्रथम उपाध्यक्षमा विनय कुमार यादव र राजेन्द्र प्रसाद प्रजापति चयन गरेको छ । यसै गरि महासचिवमा केदार गोसाई, कोषाध्यक्षमा कृष्ण अवाले निर्विरोध निर्वाचित भएका छन् ।

महासंघको सचिवमा मदनराज पनेरु, नातिभाई ह्योम्बा, चन्द्रदेव यादव, जगन्नाथ शर्मा खनाल र जैनुल खाँ निर्वाचित भएका छन् । त्यसै गरि सहसचिवमा आशाराम फाँजु, रमेश खनाल, नागेन्द्र चौधरी र सह कोषाध्यक्षमा लक्ष्मी प्रसाद त्वानावासु, बाबुराम पाठक, राम विनोद साह, धर्मेन्द्र श्रेष्ठ र सुरेन्द्र कठायत चयन भएको निर्वाचन समितिले जानकारी दिएको छ ।
महासंघको सदस्यहरुमा गोविन्द राम पन्थ, एकराज गजुरेल, टंक बहादुर बुढा, राम आशिष प्रसाद चौरसिया, महेन्द्र अग्रवाल, दिप बहादुर ऐर र शिवशंकर महतो निर्विरोध निर्वाचित भएका छन् ।

निर्वाचन पछि भैरहवामा सम्पन्न पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गर्दै नवनिर्वाचित अध्यक्ष शंकर बहादुर चन्दले पराम्परागत ईटा उद्योगलाई ब्यस्थित रुपमा सञ्चालन गर्ने प्रतिवद्धता जनाएका छन् । उनले अहिले नेपालमै ईटा उद्योगको लागी दक्ष कामदारको अभाव रहेको बताउदै यो अभाव चिर्न महासंघले सिटिईभिटीको सहयोगमा आफ्नै पाठ्यक्रम तयार गरि दक्ष कामदार उत्पादन गर्ने प्रक्रिया सुरु गरिने जानकारी दिए । “केही दिनमै नेपालको मध्य भागमा कतै आफ्नै ईन्सिटिच्युट तयार गरि बिशेष गरि फायर मास्टर एवम अन्य सबै क्रियाकलाप बारे तालीम सञ्चालन गर्दैछौं ।” चन्दले भने “ सो संस्थामा ७० प्रतिशत प्रयोगात्मक बिधि अपनाएर नेपालमा आवश्यक दक्ष कामदार उत्पादन गर्नेछौं ।”

पराम्परागत ब्यवसायको रुपमा रहेको इटा उद्योगमा अहिले सरकारको तिनै तहबाट उपेक्षित हुदै गईरहेको बताउदै चन्दले उद्योगमा बैंकले समेत लगानी गर्न आनाकानी गरिरहेको गुनासो सुनाए । माटोको ईटालाई पोलेर बनाईने यो उद्योग बेमौषमी बर्षाले सबै भन्दा बढी नोक्सान गर्ने गरेको उनको भनाई छ । काँचो ईटाको लागी पटक पटक बीमाको प्रयास भए पनि अहिले सम्म त्यो सफल हुन नसकेको र आफ्नो कार्यकलामा बीमाको पहल गरिने उनले बताए ।

२०६४ सालमा स्थानिा भएको नेपाल ईटा उद्योग महासंघमा नेपाल भरिका करिब १ हजार २ सय ईटा उद्योगमा २५ वटा ईटा संघ आवद्ध रहेको उनले जानकारी दिए । चैत्र २१ र २२ गते भैरहवमा सम्पन्न पाचौं महाधिवेशन तथा तेहौँ राष्ट्रिय साधारण सभामा नेपाल भरिका करिब ३ सय प्रतिनिधि सहभागी रहेका थिए । कार्यक्रमको उद्घाटन लुम्बिनी प्रदेशका मूख्यमन्त्री कुल बहादुर केसीले गरेका थिए । लुम्बिनी ईटा उद्योग ब्यवासयी संघ रुपन्देहीको संयोजनमा महाधिवेशन सम्पन्न भएको थियो ।

लुम्बिनी ईटा उद्योग ब्यवासयी संघ रुपन्देहीका अध्यक्ष थानेश्वर घिमिरेको अध्यक्षतामा शुक्रबार भैरहवामा सम्पन्न पत्रकार सम्मेलनको सञ्चालन संघका महासचिव अजय कुमार गुप्ताले गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सम्पादक कंडेलको स्मृतीमा दीप प्रज्वलन कांग्रेसमा संसदीय दलको नेता छान्न चुनाव हुने संकेत, गगन र विश्वप्रकाश अघि बढे रोटरीले बुटवलमा भित्र्यायो ग्लोबल ग्रान्टअन्तर्गत १० करोडका प्रोजेक्ट तिलोत्तमामा औधोगिक ब्यापार मेलाको तयारी पूरा, ३ सय स्टल सहभागी हुँदै विकासका कामहरुमा राजनीतिक रँग नदिन छत्रकाेट गाउँपालिकाका अध्यक्ष पाण्डेकाे आग्रह गृहमन्त्री खाणकै गृहजिल्ला रुपन्देहीमा कांग्रेस शुन्य, कार्यकर्ता असन्तुष्ट समानुपातिकतर्फ कसको कति मत ? भ्रष्टाचार आराेपमा दाङका तत्कालिन प्रमुख डिभिजनल इन्जिनियर विरुद्ध मुद्दा दायर स्याङ्जा २ र बाजुरामा पुनः मतदान नहुने, गणना सुरु गर्न आयोगको निर्देशन लुम्बिनीका कर्मचारी आन्दोलित : बुटवलबाट रातारात कुम्लो पारेर राजधानी सार्न हुँदैन कर्णाली सरकार गठनका लागि शक्ति केन्द्र धाउँदै नेताहरु अतिक्रमण गरेर बनाइएका संरचना ३५ दिनभित्र हटाऊ : उपत्यका विकास प्राधिकरण पोलियो खोपको तयारीमा रहेकाे प्रहरी ट्रकमा आत्मघाती हमला, ३ जनाको मृत्यु प्रत्यक्षतर्फ महिला निर्वाचित नहुँदा सुदूरपश्चिममा समानुपातिक कोटाबाट संसद छिर्न चाहने पुरुषलाई समस्या १६५ निर्वाचन क्षेत्रमा १६१ को अन्तिम नतिजा सार्वजनिक, हेर्नुहोस कहाँ कसले जिते ? स्याङ्जामा सुन्तला उत्पादन वृद्धि भएपछि किसान उत्साहित अरबाज खान र जर्जियाको ब्रेकअप सोलुखुम्बुका एक हजार परिवार बिजुलीविहीन चीनको आणविक हतियार सन् २०३५ सम्ममा तीन गुणा बढी: अमेरिका भैरहवा आँखा अस्पतालमा अत्याधुनिक मोडुलर शल्यक्रिया कक्ष स्थापना गरिने