२९ श्रावण २०७९, आईतवार

Aug 14, 2022

लन्डन । राष्ट्रसंघको जलवायु परिवर्तनसम्बन्धी वैठक चलिरहेको थियो । विश्वका विभिन्न देशबाट आएका प्रतिनिधि आ–आफ्नो स्थानमा बसिरहेका थिए । सबै आफ्नै धुनमा थिए । कोही पत्रिका पढ्दै थिए भने कोही नजिकका समकक्षीसँग गफिएका थिए । 

Advertisement

अकस्मात एउटा अस्वभाविक आगन्तुक ढोकाबाट प्रवेश गर्छ । हलको बीचमा  छुट्टयाएको प्यासेज हुँदै उ अगाडि लम्किन्छ । उसलाई देखेर कोही प्रतिनिधि झस्किन्छ भने कोही डरले अध्याँरो मुख बनाउँछन् । उ सीधै मञ्चमा पुग्छ र एउटा हातले माइक समाएर सम्बोधन गर्न थाल्छ । उ अरु कोही नभएर साढे ६ करोड वर्षअघि पृथ्वीबाट लोप भएको प्राणी डायनासोर हो । 

बेलायतको ग्लास्गो सहरमा जलवायु परिवर्तनसम्बन्धी विश्व सम्मेलनको पूर्वसन्ध्यामा राष्ट्रसंघीय विकास कार्यक्रम (यूएनडीपी) ले तयार पारेको एनिमियटेड भिडियोमा डायनासोर पृथ्वीबाट कसरी लोप भयो भन्ने सन्देश दिएको छ । भिडियो अहिले सामाजिक सञ्जाल र विभिन्न सञ्चार माध्यममा भाइरल बनेको छ । 

कलाकार तथा गीत लेखक ज्याक ब्ल्याकको आवाज रहेको सो भिडियोमा अर्का कलाकार फ्रान्किले अभिनय गरेका हुन् । फ्रान्किले अंग्रेजी भाषामा राष्ट्रसंघको मञ्चबाट बोल्दै विश्वभरका प्रतिनिधिलाई जलवायु परिवर्तनका कारण जीवजन्तु जोखिममा परेकाले त्यससलाई न्यून गर्न आग्रह गरेका छन् ।  कोप–२६ सम्मेलनको पूर्वसन्ध्यामा भिडियो सार्वजनिक भएको थियो । साढे दुई मिनेट लामो सो भिडियोमा फ्रान्किले पृथ्वीको जीवजन्तुलाई लोप हुन दिनु राम्रो बिचार नभएको बताएका छन् ।

जलवायु परिवर्तनले पारेको असर रोक्न ढिलो भइसकेको भन्दै उनले विश्वका नेताहरुलाई तत्काल उचित कदम चाल्न अनुरोध गरेका छन् ।  ‘लोप हुन खराब पक्ष हो,आफैले आफैलाई लोप बनाउने ?’ विश्व प्रतिनिधिहरूसँग उनले भनेका छन् । संसार जलवायु विपद्तर्फ बढेको उनको भनाई छ । भिडियोले जैविक इन्धन प्रयोगलाई निरुत्साहित गर्न विश्व नेताहरुलाई महत्वपूर्ण सन्देश दिएको छ ।-एजेन्सी 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राष्ट्रपतिबाट नागरिकता विधेयक अस्वीकृत दाजुभाई मिलेर बहिनीको प्रेमीको हत्या चर्चमा आगलागी, ४१ जनाको मृत्यु प्यूठानमा जीप दुर्घटना, नौ जना घाइते लुम्बिनी सरकारको प्रगति : तालिम गोष्ठिदेखि कर्मचारीको विवरण सार्वजनिकसम्म पाल्पामा सोमप्रसाद भर्सेस ठाकुर गैरे !, अर्को क्षेत्रमा कसको चर्चा ? बुटवल उपमहानगरको न्यायिक समितिले गर्‍यो ६ वटा विवाद निरुपण थप ४५५ जनामा कोरोना संक्रमण, २ को मृत्यु बजेट अधिवेशनमै धमाधम कानुन निर्माण १३ वर्षीया बालिकालाई याैन दुर्व्यवहार गरेकाे आरोपमा पक्राउ मेयर बालेनज्यू, तपाइँ असफल हुनु भएन : पूर्वसचिव शारदा त्रिताल आत्मनिर्भर हजुरआमाहरू संघीय सरकारविरुद्ध मधेश प्रदेशका मुख्यमन्त्री र मन्त्रीहरू नै धर्नामा गणपूरक संख्या नपुगेपछि दोस्रो पटक पनि संसद बैठक स्थगित प्रचण्ड-बाबुरामबीच एउटै चुनाव चिन्हमा लड्ने सहमति एमालेले अर्थमन्त्री शर्मालाई स्वीकार्‍यो विद्यालयमा बहुउपयोगी शैक्षिक सामग्री र दृश्टिविहिन विद्यार्थीहरुलाई भोजन पहिरोले एक्स्काभेटर पुर्दा चालकको घटनास्थलमै मृत्यु रोट्रयाक्ट क्लब अफ बुटबल रामापिथेकसको अध्यक्षमा घिमिरे कर्णाली प्रदेशका उद्योगमन्त्री शाहीले लिए सपथ