१० आश्विन २०८०, बुधबार

Sep 27, 2023

लन्डन । राष्ट्रसंघको जलवायु परिवर्तनसम्बन्धी वैठक चलिरहेको थियो । विश्वका विभिन्न देशबाट आएका प्रतिनिधि आ–आफ्नो स्थानमा बसिरहेका थिए । सबै आफ्नै धुनमा थिए । कोही पत्रिका पढ्दै थिए भने कोही नजिकका समकक्षीसँग गफिएका थिए । 

Advertisement

अकस्मात एउटा अस्वभाविक आगन्तुक ढोकाबाट प्रवेश गर्छ । हलको बीचमा  छुट्टयाएको प्यासेज हुँदै उ अगाडि लम्किन्छ । उसलाई देखेर कोही प्रतिनिधि झस्किन्छ भने कोही डरले अध्याँरो मुख बनाउँछन् । उ सीधै मञ्चमा पुग्छ र एउटा हातले माइक समाएर सम्बोधन गर्न थाल्छ । उ अरु कोही नभएर साढे ६ करोड वर्षअघि पृथ्वीबाट लोप भएको प्राणी डायनासोर हो । 

बेलायतको ग्लास्गो सहरमा जलवायु परिवर्तनसम्बन्धी विश्व सम्मेलनको पूर्वसन्ध्यामा राष्ट्रसंघीय विकास कार्यक्रम (यूएनडीपी) ले तयार पारेको एनिमियटेड भिडियोमा डायनासोर पृथ्वीबाट कसरी लोप भयो भन्ने सन्देश दिएको छ । भिडियो अहिले सामाजिक सञ्जाल र विभिन्न सञ्चार माध्यममा भाइरल बनेको छ । 

कलाकार तथा गीत लेखक ज्याक ब्ल्याकको आवाज रहेको सो भिडियोमा अर्का कलाकार फ्रान्किले अभिनय गरेका हुन् । फ्रान्किले अंग्रेजी भाषामा राष्ट्रसंघको मञ्चबाट बोल्दै विश्वभरका प्रतिनिधिलाई जलवायु परिवर्तनका कारण जीवजन्तु जोखिममा परेकाले त्यससलाई न्यून गर्न आग्रह गरेका छन् ।  कोप–२६ सम्मेलनको पूर्वसन्ध्यामा भिडियो सार्वजनिक भएको थियो । साढे दुई मिनेट लामो सो भिडियोमा फ्रान्किले पृथ्वीको जीवजन्तुलाई लोप हुन दिनु राम्रो बिचार नभएको बताएका छन् ।

जलवायु परिवर्तनले पारेको असर रोक्न ढिलो भइसकेको भन्दै उनले विश्वका नेताहरुलाई तत्काल उचित कदम चाल्न अनुरोध गरेका छन् ।  ‘लोप हुन खराब पक्ष हो,आफैले आफैलाई लोप बनाउने ?’ विश्व प्रतिनिधिहरूसँग उनले भनेका छन् । संसार जलवायु विपद्तर्फ बढेको उनको भनाई छ । भिडियोले जैविक इन्धन प्रयोगलाई निरुत्साहित गर्न विश्व नेताहरुलाई महत्वपूर्ण सन्देश दिएको छ ।-एजेन्सी 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बुटवलमा मिस डायमण्ड-२०२३ आयोजना बिहान कार्यालय पुगेपछि अनिवार्य योग–ध्यान गर्न कर्मचारीलाई गृहको निर्देशन बाँकेमा पाटेबाघ मृत फेला राष्ट्रियव्यापी पावरलिफ्टिङ्ग प्रतियोगिता एनवाईएफसी क्लासिक-२०२३ सम्पन्न संखुवासभाका कांग्रेस जिल्ला सभापति दिपक खड्काले दिए राजीनामा सेयर बजार १८.६० अंकले घट्यो सुन किन्ने बहानामा चोरी गर्ने चारजना पक्राउ चलचित्र परदेशी-२ को शिर्ष गीत ‘परदेशी छुकछुके रेलैमा..’ सार्वजनिक हत्या आराेपमा एकजना पक्राउ पर्यटन प्रर्वद्धनमा नीजि र सरकारी क्षेत्रको सहकार्य आवश्यक लागूऔषधसहित ९ जना पक्राउ रुपन्देहीका ३ सय ६० विद्यार्थीलाई शान्ती र सद्भावका लागि संबाद शिक्षा जुवा खेलिरहेको अवस्थामा १८ जना पक्राउ सालकको खपेटासहित चारजना पक्राउ बालिका बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ उपचार छाडेर चिकित्सक आन्दोलनमा, सुरक्षाको जिम्मा सरकारले लिन्छ : स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेत नयाँ खिम्ती २२० केभी सबस्टेसनको क्षमता बृद्धि : विद्युत् खेर नजाने, निर्यात परिमाण बढ्ने प्रधानमन्त्री प्रचण्ड ल्हासामा घट्यो सुनचाँदीको मूल्य गाडीले ठक्कर दिँदा प्रहरी हवल्दारको मृत्यु