१३ आश्विन २०७९, बिहीबार

Sep 29, 2022

बुटवल । नील हिरा समाज रुपन्देहीले र्याली लगाएत विविध कार्यक्रमको आयोजना गरि १८ औं गाइजात्रा पर्व मनाएको छ । गाइजात्रा पर्वको अवसरमा सोमबार रुपन्देहीको भैरहवामा आयोजित र्याली पश्चात सहभागीले शुभकामना मनतव्य सहित साँस्कृतिक नृत्य प्रस्तुत गरेका थिए । यौनिक तथा लंैगिक अल्पसंख्यकको पहिचान दिने ७ रंगमा अंकीत इन्द्रेणि झण्डा,बिभिन्न रंगका बेलुन र अधिकार प्राप्तिका माग सहितको प्लेकार्ड हातमा समाउदै हर्षउल्लासका साथ उनिहरुले पर्व मनाएका हुन्।

Advertisement

नील हिरा समाजको सहयोगी संस्थाको रुपमा कार्य गर्दै आएको एक्लोलाई साहरा दिने वृक्ष समुह रुपन्देहीका कार्यालय प्रमुख मनिला न्यौपानेले गाईजात्रा पर्व,यौनिक तथा लैंगिक अल्पसंख्यक समुदाय विच विषेश सम्बन्ध रहेको बताइन् । आज भन्दा १८ वर्ष पहिले समुदायमा तेस्रो लिङ्गी ,समलिङ्गी वा यौनिक तथा लैंगिक अल्पसंख्यक हुँ भनेर खुलेर आउन नसकेको अवस्थामा यसै गाईजात्रा पर्वमा गहना श्रृगार र आफूलाई मन परेको लुगा लगाएर रमाउन पाउदा निकै खुशी भएको उनले बताइन्।

हामीले गाइजात्रा मनाउँदा समाजका अरुलाई गाईजात्रा पर्व मनाएका हुन् भन्ने लाग्ने ,हामीलाई भने मनको बह पोख्ने ठाँउजस्तै भएका कारण पनि यो पर्वलाई हामी विषेश मान्ने गर्दछांै । यसैगरि हाम्रा पुर्खाहरु जो यौनिक तथा लैंगिक अल्पसंख्यक भएकै कारण परिवार र समाजबाट एक्लीएर बस्दै गर्दा मृत्यु भएको हुन्छ,उहाँहरुलाई सम्झने कोहि नहुने भएकाले दिनभर कार्यक्रम गरि साँझ उहाँहरुको दिवांगत आत्मको चिरशान्तिको कामना गर्दै उहाँहरुकै सम्झनामा दिप प्रज्ज्वलन पनि गर्नेछौं।’ उनले भनिन् ।

कार्यक्रममा सहभागी सरोज न्यौपाने,रिजन मगर,टीकाराम भुसाल र हीमानी रसाइलीले बोल्दै विगतका दिन कहाली लाग्दा भएको सम्झँदै अहिले परिवर्तन भएको तर, प्रयाप्तता नभएको बताए । नेपालको संविधान २०७२ मा उल्लेख गरिएका विषयहरु व्यबाहरिकरुपमा कार्यान्वयन गरिनुपर्नेमा जोड दिँदै उनीहरुले गाईजात्रा पर्वमार्फत समुदायमा सन्देश र सरकारलाई दवाव दिएको बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कबीर अटो मोबाइल्सको चाड–पर्व अफर : ‘स्वदेशी उत्पादन प्रयोग गरौं, नगद सस्तोमा किनौं’ यु-१७ पुरुष फुटबल टिम घोषणा लुम्बिनीसम्मको धम्म यात्राले रामग्रामबासी हर्षित बुटल बजारको मुख्य समस्या पार्किङ, खस्किँदै ब्यापार बुटवलमा डेङ्गु संक्रमण बढ्दै गएपछि रगत अभाव रोक्न रक्तदान पैदल यात्राकाे सुरक्षा महानगरकाे जिम्मेवारी हो, फुटपाथ व्यापारीमाथि लचिलो हुँदैनौं: बालेन देउवाप्रति गोकुल बास्कोटाको कटाक्ष– सरकार चलाउन सिकाउनेलाई देउवाले उल्टै तोरीको फूल देखाई दिए नवौं राष्ट्रिय खेलकुदको समापनमा प्रमुख अतिथि बन्न प्रधानमन्त्री देउवालाई निम्तो प्रहरी सहायता कक्षकै अगाडि यात्रुको तानातान लुम्बिनीका विद्युतीय बस सूचारु, चाड पर्वको अवधिभर नि:शुल्क दसैं लागेसँगै हरेक दिन एक लाखले छाड्दैछन् काठमाडौं रामग्राम नगरपालिकाले सुरु गर्यो वडाबाटै सामाजिक सुरक्षा भत्ता वितरण दुई महिनामा ५११ केजी सुन नेपाल भित्रियो, साढे तीन अर्ब बढी रकम बाहिरियो आज कति छ सुनचाँदीको मूल्य ? गठबन्धनको भागबन्डा टुंगियो, कुन दलले कुन क्षेत्र पाए ? (सूचीसहित) त्रिभुवन विमानस्थल वरपर चङ्गा उडाए कारबाही हुने रेस्टुरेन्टमा आगलागी हुँदा कम्तीमा १७ जनाको मृत्यु एमाले सचिवालय बैठक बस्दै, उम्मेदवार टुंग्याउने चटारो दसैंको मुखमा चामल बिक्री बन्द भारतमा पनि आईफोन १४ उत्पादन सुरु