३ जेष्ठ २०७९, मंगलवार

May 17, 2022

बुटवल । लुम्बिनी प्रदेशका मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेल विरुद्ध १ वर्षसम्म अविश्वासको प्रस्ताव दर्ता गर्न नमिल्ने प्रदेश प्रमुख धर्मनाथ यादवले बताएका छन् । नेपाली कांग्रेस, माओवादी केन्द्र, जनता समाजवादी पार्टी र जनमोर्चाले पहिला नै दर्ता भएको अविश्वास प्रस्तावमाथि छलफल गर्न विशेष अधिवेशन माग गर्दै प्रदेश प्रमुख यादव समक्ष माग गरेका थिए । तर प्रदेश प्रमु्ख यादवले सभामुखलाई पत्र लेखेर अविश्वास प्रस्तावमाथि छलफल गर्न संविधानअनुसार नमिल्ने बताएका हुन् ।

‘संविधानको धारा १८३ को उपधारा ३ बमोजिम प्रदेशसभाको अधिवेशन बोलाउन मिति २०७८/०१/१६ गते प्रदेशसभाका माननीय सदस्यहरुले लिखित अनुरोध गर्नु भएको सन्र्दंभमा नेपालको संविधानको धारा १८८ को उपधारा ४ को प्रतिबन्धात्मक वांक्याश बमोजिम हाल अधिवेश आव्हान गर्न मिल्ने अवस्था नदेखिएको व्यहोरा जानकारी गराउँदछु ।’ सभामुखलाई लेखिएको पत्रमा भनिएको छ । संविधानको धारा १८८ (४) को प्रतिबन्धात्मक वाक्यांशमा मुख्यमन्त्री विरुद्ध पहिलो २ वर्ष र एक पटक राखेको अविश्वास प्रस्ताव असफल भएको एक वर्षभित्र त्यस्तो अविश्वास प्रस्ताव पेश गर्न नमिल्ने व्यवस्था रहेको छ ।

४ दलले विशेष अधिवेशन माग गर्दा प्रदेशसभामा ७९ सांसद रहेका थिए । जसमध्ये विपक्षी गठवन्धनमा ४१ र मुख्यमन्त्री पोखरेलको पक्षमा पक्षमा ३८ सांसद थिए । सवोच्च अदालले जसपाबाट मन्त्री बनेका ४ जना सांसदलाई पदमुक्त नगर्न अल्पकालीन अन्तरीम आदेश दिएसँगै प्रदेशससभामा ८३ जना सांसद रहेका छन् । जसपाबाट मन्त्री बनेका ४ जना साँसद जना मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलको पक्षमा ४२ सांसद रहेका छन् भने विपक्षी गठबन्धनमा ४१ जना सांसद रहेका छन् । सर्वोच्चको आदेशले सरकार वहुमतमा पुगेको भोलिपल्ट प्रदेश प्रमुखले अधिवेशन नबोलाउने निर्णय गरेका हुन् ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

भरतपुरमा रेनु विजय सुवेदी भन्दा ५९ मतले अघि गाउँपालिकाका निवर्तमान अध्यक्ष वडा सदस्यमै पराजित ललितपुर महानगरमा चिरिबाबुकाे फराकिलाे अग्रता श्रीलंकामा पेट्रोल हाहाकार, तत्काल ७५ मिलियन डलर आवश्यकः प्रधानमन्त्री बुटवलमा गठबन्धन दलबाट पाण्डेको अग्रता, मतान्तर बढ्दो सैनामैनाको प्रमुखमा गठबन्धन, उप-प्रमुखमा एमालेको अग्रता गुल्मीको रुरु गाउँपालिका अध्यक्षमा यदु ज्ञवाली निर्वाचित स्थानीय निर्वाचन : आज कहाँ-कहाँ हुँदैछ मतदान ? देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस ४४४ मत पछाडी बालेनले बनाए साढे ४४ सयको मतान्तर भरतपुरमा ४ वटा वडाको मत गणना सकियो, रेणु दाहाल ३० मतले अघि बुटवलमा कांग्रेसका पाण्डे र एमालेका भट्टराईबीच करिब ३ हजार मतको फरक भरतपुरमा पुनः गठबन्धनकी रेनुको अग्रता धुर्कोट गाउँपालिकाको अध्यक्षमा माओवादीका पोखरेल विजयी पहिलो टी-२० मा युगान्डासँग नेपाल १२ रनले पराजित संसदको भोलिबाट ११औँ अधिवेशन सुरु हुने, यस्तो छ कार्यसूची ओलीले राम नेपालमा जन्मेको दाबी गरिरहँदा मोदीले भने– भारतमा भव्य राम मन्दिर बन्दा नेपाली पनि उत्तिकै खुसी छन् २२ वर्षीय राजाबाबुले गाउँपालिका अध्यक्ष जिते मोदीको भ्रमणले लुम्बिनीलाई विश्वभर थप परिचित तुल्याउँछ : प्रम देउवा बुटवलमा खेलराज पाण्डेय बाबुराम भट्टराई भन्दा २१६३ मतले अघि