३ जेष्ठ २०७९, मंगलवार

May 17, 2022

बढ्दो कोरोना सङ्क्रमणसँगै अक्सिजनको आपूर्तिमा आएको कमीले देशको स्वास्थ्य क्षेत्रमा जटिल समस्या देखिन थालेको छ । अक्सिनजको अभावमा मृत्युदर बढ्दो छ । जनमानसमा एकप्रकारको त्रासको वातावरण देखिएको छ । तर, सरकारले जारी गरेका सुरक्षा मापदण्डको पालना गर्ने, समाजिक दूरी कायम राख्दै मास्क र सेनिटाइजरको प्रयोग गरे आफूलाई सङ्क्रमित हुनबाट बचाउन सकिन्छ । यदि सङ्क्रमित भइहालेमा पनि आत्तिहाल्नुहुँदैन । आत्तिनाले शरीरमा अक्सिजनको माग झन् बढ्छ र शरीरमा अक्सिजन कमी हुन जान्छ । सङ्क्रमित भइहालेमा मेडिटेसन गर्ने, व्यायाम गर्ने, सकभर घोप्टो परेर सुत्ने गर्नुपर्छ । जसले शरीरमा अक्सिजनको मात्रा सन्तुलित राख्न सहयोग पु¥याउँछ । जुन विभिन्न अध्ययनबाट समेत प्रमाणित भइसकेको छ । यस सन्दर्भमा हामीले पनि कोभिड बिरामीका लागि धेरैजसो व्यायाम समावेश गरी सामग्री तयार पारेका छौँ । जसको सहयोगले बिरामीले यस्ता व्यायाम विधिको प्रयोग गरी आफैँ पनि आफ्नो शरीरको अक्सिजनको मात्रा सन्तुलित भएको अनुभव गर्न सकिन्छ ।

Advertisement

श्वासप्रश्वाससम्बन्धी व्यायाम

 गहिरो श्वासप्रश्वास
नाकबाट लामो सास तान्ने । चार सेकेन्ड श्वास भित्रै रोक्ने । मैनबत्ती फुकेको जसरी बिस्तारै सास बाहिर फाल्ने । यही प्रक्रिया तीनदेखि पाँच पटकसम्म दोहोर्याउने । दिनमा तीनपटक गर्ने ।

उत्तानो परेको अवस्थामा

एक हात छातीमा, अर्को हात पेटमाथि राख्ने । नाकबाट लामो सास तान्ने, ताकी पेट माथिको हात माथि उठोस् । चार सेकेन्ड सास भित्र रोक्ने । बिस्तारै सास मुखबाट बाहिर फाल्ने, ताकी पेटमा राखेको हात तल जाओस् । यही प्रक्रिया तीनदेखि पाँचपटकसम्म दोहोर्याउने । दिनमा तीन पटक गर्ने ।

बुटेको श्वास विधि
बिस्तारै सामान्य तरिकाले नाकबाट सास भित्र लिने र पेटलाई ठूलो बनाउने । भित्र लिएको सासलाई नाकबाट सामान्य तरिकाले बाहिर फाल्ने । नाकबाट एक/दुई सेकेन्डमा छोटो सास भित्र लिने । भित्र लिएको सासलाई लामो गरेर पाँच सेकेन्डसम्म मुखबाट बाहिर फाल्ने । सास सबै बाहिर फालिसकेपछि तीन सेकेन्ड सास रोक्ने । बिस्तारै अझ समान्य तरिकाले नाकबाट सास लिने । यो प्रक्रिया केही समय दोहो¥याउने ।इन्सेन्टिभ स्पाइरोमिटर
मुखपट्टिको भागलाई मुखमा राखेर गहिरो सास बिस्तारै भित्र तान्ने । सकेसम्म पहिलो दुई बललाई माथि उठाउन खोज्ने । माथि उठेको बललाई तीन सेकेन्डसम्म माथि नै अड्काउने । नाकबाट सास बाहिर फाल्ने र दुवै बल आफ्नै स्थानमा झर्नेछ । यसरी एकपटक १०/१५ पटक बल उठाउन सकिन्छ र प्रत्येक दुई घण्टामा व्यायामलाई दोहोर्याउन सकिन्छ ।पोजिसनिङ

घोप्टो पल्टिने

बिरामीलाई पेटको बलमा पल्टिन दुईवटा सिरानी कम्मरमुनि, दुईवटा छातीमुनि, एउटा सिरानी टाउको र खुट्टामुनि राखेर सुत्न लगाउने । कोभिड सङ्क्रमित बिरामीले यो अवस्थामा दुई घण्टा वा बढी समयसम्म सहन सक्नेजति पल्टिन मिल्छ र त्यसपछि अन्य सरल अवस्थामा बस्न सक्छ र प्रत्येक दिन १६ घण्टा यो अवस्थामा राख्ने सुझाव दिइन्छ ।

सास फेर्न सजिलो र श्वासप्रणालीको बोझ कम गर्ने विधि
बसेर अगाडि ढल्किने । सजिलो कुर्सीमा बस्ने र आफ्नो अगाडि एउटा टेबुलमाथि सिरानी राखेर त्यसमा अडेस लिने र घाँटी एकापट्टि फर्काएर टाउको बिसाउने । आफूलाई सहज भएसम्म यो अवस्थामा बस्ने र सास भित्र–बाहिर फेरिराख्ने । यसले श्वासप्रश्वासको कार्यबोझलाई घटाउँछ ।पाखुराको अभ्यास

हातलाई सास मिलाएर माथि र तल गर्ने
उत्तानो परेको बेलामा दुवै हात समाएर टाउकोभन्दा माथितिर आफूले सकेजति पूरै लाने र फेरि हातलाई पुरानै अवस्थामा ल्याउने । हात माथि उठाउने बेला नाकबाट गहिरो सास भित्र लिने र तल झार्ने बेला मुखबाट सास बाहिर फाल्ने । यो अभ्यास कम्तीमा १० पटकसम्म दोहोर्याउने ।

हातलाई साइडबाट सास मिलाएर चलाउने
उत्तानो परेर पाखुरालाई साइडबाट माथि लाने र तल ल्याउने । पाखुरा माथि लाने बेलामा नाकबाट गहिरो सास लिने तल झार्ने बेला मुखबाट सास बाहिर फाल्ने ।

खुट्टाको अभ्यास

सास मिलाएर पैताला माथि तल गर्ने
आफैँले पैताला आफूतिर तान्ने र तल पठाउने । यो प्रक्रिया सकेसम्म बारम्बार नाकबाट सास भित्र तानेर र मुखबाट बाहिर फालेर दोहो¥याउने । पाँच/दसपटक दुई सेट दोहोर्याउने । यसले तपाईंको खुट्टामा रगत जम्न दिँदैन र रक्त सञ्चालन राम्रो गर्छ ।

खुट्टा चलाउने अभ्यास
एउटा खुट्टा सिधा बेडमा राखी अर्को खुट्टाको घुँडा खुम्च्याउने र खुम्चेको घँुडालाई सिधा बनाएर सिधा खुट्टालाई खुम्च्याउने । यसरी साइकल चलाएझैँ पाँच/दशपटक गरी दुई सेट दोहो¥याउने ।

हफिङ विधि
(कोभिड बिरामीका लागि खोक्नेभन्दा उपर्युक्त व्यायाम) नाकबाट लामो सास भित्र तान्ने र मुखबाट बेस्सरी छोटो सास बाहिर फाल्ने (सिसाको झ्यालमा मुखले बाफ निकालेको जस्तै ‘हफ’ गर्ने या ‘हा’ उच्चारण गरेजसरी गर्ने । यो प्रक्रिया एक÷दुईपटक दोहो¥याउने । आरामले खोक्ने र खकार निकाल्ने प्रयास गर्ने ।

खोक्ने विधि
(सास फेर्न गाह्रो वा समस्या भएको बिरामीका लागि उपयुक्त नभएको) नाकबाट गहिरो सास भित्र तान्ने र दुई/तीनपटक खोक्ने । पाँचपटकसम्म दोहोर्याउने । बसेर जिउ घुमाउने : खाटमा वा खुला कुर्सीमा बसेर माथिल्लो शरीरलाई बायाँ र दायाँ पाँच सेकेन्ड तन्काउने ।

 व्यायाम गर्ने अनुक्रम
श्वासप्रश्वाससम्बन्धी व्यायाम : खुट्टाको अभ्यास-थकाइ मार्ने-श्वासप्रश्वाससम्बन्धी व्यायाम-थकाइ मार्ने-पाखुराको अभ्यास-थकाइ मार्ने-इन्सेन्टिभ स्पाइरोमिटर-थकाइ मार्ने-हफिङ विधि-थकाइ मार्ने-पोजिसनिङ ।

नोट
अभ्यास गर्ने समयमा खोक्दा, हफिङ गर्दा सङ्क्रमण पैmलिन नदिन मास्कको प्रयोग गर्ने । आफ्नो सहनशक्ति र सहजताको स्तरअनुसार व्यायाम गर्ने समय बढाउँदै लाने । अस्पतालमा कोभिड बिरामीको चाप बढ्दै गएकाले यो चार्ट कोभिड बिरामीका लागि बनाइएको हो । व्यायाम गराउँदा बिरामी र स्वास्थ्यकर्मीको सम्पर्क कम होस् र बिरामीले घरमै बसेर पनि व्यायाम गर्न सकोस् ।

सम्पूर्ण बिरामीलाई व्यायाम चार्टमा सल्लाह दिएजस्तै गर्ने सुझाव दिइन्छ । यदि केही शङ्का वा अलमल भएमा उपयुक्त स्वास्थ्यकर्मीलाई अथवा डाक्टर÷स्टाफको राउन्डमा सोध्न सकिन्छ । सम्पूर्ण अभ्यास दक्ष कार्डियो रेस्पिरेटरी फिजियोथेरापिस्टको परामर्शअनुसार बनाइएको छ र विभिन्न खोजद्वारा पुष्टि गरिएको छ । तर कुनै पनि व्यायाममा असहजता भएमा अभ्यास रोकी उपलब्ध फिजियोथेरापिस्ट वा डाक्टरको पारमर्श लिनुहोला ।

सावधानी
यदि निम्न समस्या भएमा व्यायाम नगर्नुहोला र डाक्टरसँग वा अस्पतालमा सम्पर्क गर्नुहोला ।
अनियन्त्रित ज्वरो । बसेको बेला पनि धेरै सास फेर्न गाह्रो भएमा । छाती दुखेमा । खुट्टा सुनिन थालेमा । एस्पिओटु ९० प्रतिशतभन्दा कम भएमा । रिङ्गटा लागेमा । -गाेरखापत्र अनलाइन (प्रस्तुति : डा. सुरज लेखक, फिजियोथेरापिस्ट, डडेल्धुरा अस्पताल ) 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

गाउँपालिकाका निवर्तमान अध्यक्ष वडा सदस्यमै पराजित ललितपुर महानगरमा चिरिबाबुकाे फराकिलाे अग्रता श्रीलंकामा पेट्रोल हाहाकार, तत्काल ७५ मिलियन डलर आवश्यकः प्रधानमन्त्री बुटवलमा गठबन्धन दलबाट पाण्डेको अग्रता, मतान्तर बढ्दो सैनामैनाको प्रमुखमा गठबन्धन, उप-प्रमुखमा एमालेको अग्रता गुल्मीको रुरु गाउँपालिका अध्यक्षमा यदु ज्ञवाली निर्वाचित स्थानीय निर्वाचन : आज कहाँ-कहाँ हुँदैछ मतदान ? देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस ४४४ मत पछाडी बालेनले बनाए साढे ४४ सयको मतान्तर भरतपुरमा ४ वटा वडाको मत गणना सकियो, रेणु दाहाल ३० मतले अघि बुटवलमा कांग्रेसका पाण्डे र एमालेका भट्टराईबीच करिब ३ हजार मतको फरक भरतपुरमा पुनः गठबन्धनकी रेनुको अग्रता धुर्कोट गाउँपालिकाको अध्यक्षमा माओवादीका पोखरेल विजयी पहिलो टी-२० मा युगान्डासँग नेपाल १२ रनले पराजित संसदको भोलिबाट ११औँ अधिवेशन सुरु हुने, यस्तो छ कार्यसूची ओलीले राम नेपालमा जन्मेको दाबी गरिरहँदा मोदीले भने– भारतमा भव्य राम मन्दिर बन्दा नेपाली पनि उत्तिकै खुसी छन् २२ वर्षीय राजाबाबुले गाउँपालिका अध्यक्ष जिते मोदीको भ्रमणले लुम्बिनीलाई विश्वभर थप परिचित तुल्याउँछ : प्रम देउवा बुटवलमा खेलराज पाण्डेय बाबुराम भट्टराई भन्दा २१६३ मतले अघि छत्रदेव गाउँपालिकाको अध्यक्ष कांग्रेस र उपाध्यक्ष एमालेले जित्यो