२९ श्रावण २०७९, आईतवार

Aug 14, 2022

सांकेतिक तस्बिर

नवलपुर। बुलिङटार  कोटथरका बासिन्दा अहिले निकै हर्सित भएका छन् । लामो समयदेखि खानेपानी र बाँझो खेतको समस्या झेलिरहेका पूर्बी नवलपरासीको कोटथरका जनताले लिफटिगं सिचाँई प्रणाली अन्र्तगत खानेपानी र सिँचाइको सुविधा प्राप्त गर्ने भएका हुन् । पूर्वी नवलपरासीको पहाडी क्षेत्रमा पहिलो पटक लिफटिगं प्रणाली मार्फत सिचाईको सुबिधा पुरयाईने भएको हो । 

Advertisement


बुलिङटार गाउँपालिकाको वडा नं १ कोटथरको ढाँडबेसी र थामबेसीमा प्रदेश सरकारको झण्डै रु ५० लाखको लागतमा लिफटिगं सिँचाइ निर्माण अन्तिम चरणमा पुगेको र सो सम्पन्न हुना साथ स्थानीय रुपमा बााझो रहेको खेतबारीमा सिँचाइ हुनुको साथै खानेपानी समेत त्यहाँका जनताले प्राप्त गर्ने स्थानीय देवराज बिकले जानकारी दिए ।


खोलाखेत भए पनि आवश्यक पानीको अभावमा सिचाई नहुदाँ पर्याप्त अन्न बाली उत्पादनमा नोक्सानी परेको जिल्ला समन्वय समितिका प्रमुख चेसराम आले मगरले बताए । उनले यो कार्यक्रमले स्थानीयमा पानीको समस्या समाधान गर्ने पनि बताए । पानीको अभाव देखिन थालेपछि स्थानीय स्तरमा लिफटिंगको सम्भावना बारे छलफल वपछ प्रदेश सरकारले अध्ययन गरेसंगै लिफटिंग प्रणाली मार्फत सिँचाइ सुविधा पुरयाउन सकिन्छ भन्ने उद्देश्यले कोटथरको ढाँडबेसीमा लिफटिंग सिचाई मार्फत सिचाई र खानेपानकिो ब्यबस्था हुन लागेको नेपाली काग्रेस गण्डकी प्रदेश संसदीय दलका नेता कृष्णचन्द्र नेपालको भनाई छ । 


लिफटिगं सिचाई मार्फत त्यस भेगमा करीब तीन सय हेक्टर क्षेत्रफलमा सिँचाइ सुबिधा पुग्ने भएको छ भने एक हजार बढि स्थानीय बासी खानेपानी सुबिधाबाट लाभान्बीत हुने स्थानीय शिक्षक लोक रामदामले बताए । सो लिफटिगं प्रणालबिाट अहिले पानी परिक्षण भैरहेको छ भने सो आयोजना को निर्माण अब अन्तिम चरणमा पुगेको स्थानीय समाजसेबी श्याम श्रेष्ठले जानकारी दिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

प्यूठान जीप दुर्घटना अपडेट : मृतकको संख्या तीन पुग्यो रोट्रयाक्ट क्लब अफ कोटिहवाद्वारा निःशुल्क शिविर, करिब ४ सय जनाले लिए सेवा राष्ट्रपतिबाट नागरिकता विधेयक अस्वीकृत दाजुभाई मिलेर बहिनीको प्रेमीको हत्या चर्चमा आगलागी, ४१ जनाको मृत्यु प्यूठानमा जीप दुर्घटना, नौ जना घाइते लुम्बिनी सरकारको प्रगति : तालिम गोष्ठिदेखि कर्मचारीको विवरण सार्वजनिकसम्म पाल्पामा सोमप्रसाद भर्सेस ठाकुर गैरे !, अर्को क्षेत्रमा कसको चर्चा ? बुटवल उपमहानगरको न्यायिक समितिले गर्‍यो ६ वटा विवाद निरुपण थप ४५५ जनामा कोरोना संक्रमण, २ को मृत्यु बजेट अधिवेशनमै धमाधम कानुन निर्माण १३ वर्षीया बालिकालाई याैन दुर्व्यवहार गरेकाे आरोपमा पक्राउ मेयर बालेनज्यू, तपाइँ असफल हुनु भएन : पूर्वसचिव शारदा त्रिताल आत्मनिर्भर हजुरआमाहरू संघीय सरकारविरुद्ध मधेश प्रदेशका मुख्यमन्त्री र मन्त्रीहरू नै धर्नामा गणपूरक संख्या नपुगेपछि दोस्रो पटक पनि संसद बैठक स्थगित प्रचण्ड-बाबुरामबीच एउटै चुनाव चिन्हमा लड्ने सहमति एमालेले अर्थमन्त्री शर्मालाई स्वीकार्‍यो विद्यालयमा बहुउपयोगी शैक्षिक सामग्री र दृश्टिविहिन विद्यार्थीहरुलाई भोजन पहिरोले एक्स्काभेटर पुर्दा चालकको घटनास्थलमै मृत्यु