२ जेष्ठ २०७९, सोमबार

May 16, 2022


Advertisement

एमएडब्ल्यू इन्टरप्राइजेलले यामाहाको बहुप्रतिक्षीत मोटरसाइकल एमटी १५ असारमा नेपाली बजारमा सार्वजनिक गर्ने भएको छ । कम्पनी स्रोतका अनुसार अहिले नेपालका बिभिन्न क्षेत्रमा यसको परिक्षण भइरहेको छ । 

करिब २ महिना अगाडि भारतीय बजारमा सार्ववजनिक भएको यो बाइकलाई नेपालमा सार्वजनिक गर्ने तयारी भइरहेको यामाहा इन्डियाका चेयरम्यान तथा एमडीले नेपाल भ्रमणका क्रममा जानकारी दिएका थिए ।

नयाँ यामाहा एमटी–१५ मा टिपिकल स्ट्रिट बाइक हेडलाइट छ जुन एमटी ०९ बाट अत्यन्त प्रभावित छ र यसमा एउटा थप प्रोजेक्टर हेडलाइट छ । यसको डेल्टाबक्स फ्रेम टाढैबाट स्पष्ट रुपमा देखिन्छ । अगाडिको फर्क यामाहा आर–१५ भी–३ कै प्रयोग गरिएको छ । नयाँ एमटी–१५ मा लिक्विड कुल्ड, ४ स्ट्रोक, एसओएचसी, ४ भल्भ, ६ स्पीड ट्रान्समिसनको १५५ सीसीको फ्युल इन्जेक्टेड इन्जिन रहेको छ । जसमा भीभीए (भेरिएबल भल्भ एक्चुएसन) सिस्टम छ । 

यामाहाले केही महिनाअघि सार्वजनिक गरेको आर–१५ भी–३ मा पनि भीभीए सिस्टम छ । यसले कम र मध्यम आरपीएममा पनि टर्कमा कुनै सम्झौता नगरी अधिकतम शक्ति उत्पन्न गर्न मद्दत गर्छ । यसले पर्फमेन्सलाई अझ दमदार बनाइदिन्छ । यसमा ‘ए एन्ड एस क्लच’ छ जसले गियर डाउन गर्ने प्रक्रियालाई सहज र आरामदायी बनाउँछ । एमटी–१५ मा सिंगल च्यानल एबीएस रहेको छ । 

यसको मिनिमल लुक हेलडाइट, भर्टिकल टेललाइटसहितको सटर्क टेल तथा ग्राफ्रिक्स र फिनिसिंगले यसलाई डाइनामिक र एग्रेसिभ बनाइदिएको छ । 

आर–१५ भी–३ कै इन्जिन यसमा राखिएको छ, जसले १०००० आरपीएममा अधिकतम १९.३ पीएस पावर र ८५०० आरपीएममा अधिकतम १४.७ एनएम टर्क उत्पन्न गर्छ । नयाँ एमटी १५ एजाइल एक्सिलेरेसन, एजाइल ह्यान्डिलिंग र एड्भान्स डिजाइनको सन्तुलित परिणाम हो र यो लोवर इन्ड मोटरसाइकलबाट हायर इन्डमा अपग्रेड हुन चाहने युवा राइडर लक्षित रहेको छ । 

एमटी–१५ को अत्याधुनिक डिजाइनले ‘टर्क र एजाइलिटी’ दुवैलाई अभिव्यक्त छ । यसको मिनिमल लुक हेलडाइट, भर्टिकल टेललाइटसहितको सटर्क टेल तथा ग्राफ्रिक्स र फिनिसिंगले यसलाई डाइनामिक र एग्रेसिभ बनाइदिएको छ । 

नयाँ एमटी–१५ को बेजोड लुक्स मात्र होइन टेक्नोलोजी पनि अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा परिचित एमटी डीएनएबाट प्रभावित छ । यसको ग्राउन्ड क्लेरेन्स १५५ एमएम छ भने वजन (फुल ट्यांक पेट्रोलसहित) १३८ केजी छ । भीभीए सिस्टमले उच्च टप एन्ड पावर दिलाउँछ भने बाइपास थर्मोस्ट्याटले इन्जिनलाई तातो हुनबाट बचाउँछ । त्यसैगरी, पछाडिको पांग्राबाट आउने ड्राइभ फोर्स च्यासिसमा पर्छ जसले बाइकलाई भर्टिकल्ली, होरिजेन्टल्ली र टर्सनल्ली रिजिड बनाइदिन्छ । 

यामाहाले एमटी–१५ मा आर–१ कै जस्तो विंगलेट्स प्रयोग गरेको छ । स्ट्रिटफाइटर भएको कारण यससमा शार्प फ्युल ट्यांक एक्सटेन्सन र फ्युल ट्यांकै डिजाइनलाई मिल्ने ‘नि सिपोर्ट’ र कम्प्याक्ट सिट डिजाइन रहेको छ । 

डार्क थिमसहितको यसको नयाँ डिजिटल कन्सोल, प्रिमियम टायर कम्बिनेसन र प्रभावशाली डिजाइन ल्याङवेज यसका अन्य विशेषता हुन् । नेपालमा यसको मूल्य आर–१५ भी–३ भन्दा थोरै बढी हुने अनुमान गरिएको छ । 

याहामा एमटी १५ को मूल्य करिब ४ लाख ४५ हजार रुपैयाँ हुने अनुमान गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

२२ वर्षीय राजाबाबुले गाउँपालिका अध्यक्ष जिते मोदीको भ्रमणले लुम्बिनीलाई विश्वभर थप परिचित तुल्याउँछ : प्रम देउवा बुटवलमा खेलराज पाण्डेय बाबुराम भट्टराई भन्दा २१६३ मतले अघि छत्रदेव गाउँपालिकाको अध्यक्ष कांग्रेस र उपाध्यक्ष एमालेले जित्यो कतै १ भोट, कतै शून्य तिलोत्तमामा चापागाईँ खाँण भन्दा ८ मतले अघि चुनाव चिन्ह दाङमा दुई पालिकाका र ३९ वडाको नतिजा सार्वजनिक भक्तपुरमा नेमकिपाको ‘क्लिन स्विप’ विजयी उत्सव मनाउन आउँदै गरेको गाडीमा करेन्ट लागेर मृत्यु हुनेको सनाखत एमालेले सत्ता गठबन्धनमाथि लगाएको आरोपप्रति कांग्रेसको आपत्ति, ‘नतिजाले एमाले अत्तालियो’ भारतीय प्रधानमन्त्री माेदीकाे भ्रमणले लुम्बिनी क्षेत्रका बजार बन्द देउवा र मोदीद्वारा संयुक्त रुपमा ‘बुद्धिस्ट कल्चर एण्ड हेरिटेज सेन्टर’ को शिलान्यास शुद्धोधन गाउँपालिका–४ को वडाध्यक्षमा कांग्रेसका अधिकारी विजयी विजयी उत्सव मनाउन आउँदै गरेको गाडीमा करेन्ट लागेर २ जनाको मृत्यु स्थापितभन्दा बालेन २८७५ मतले अगाडि गोरखामा एमाले उम्मेदवार १ मतअन्तरले विजयी भएपछि तनाव, सर्वदलीय बैठक बस्दै लुम्बिनी आएर भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीले भने– न्यानो स्वागतको लागि धन्यवाद प्रधानमन्त्री देउवा र भारतीय समकक्षी मोदीले मायादेवी मन्दिरमा एकसाथ गरे प्रार्थना भारतीय प्रधानमन्त्री मोदी लुम्बिनीमा, देउवाले गरे स्वागत