२४ माघ २०७९, मंगलवार

Feb 7, 2023

फाइल तस्वीर

बुटवल । बन्दाबन्दीका कारण ब्यान्डविथ खपत बढ्दा पनि मोबाइल इन्टरनेटको गति (स्पिड)मा भने चाप नपरेको पाइएको छ । अझ अचम्मलाग्दो त के छ भने बन्दाबन्दीकै अवधिमा पनि नेपालको मोबाइल इन्टरनेटको गतिमा थप सुधार देखिएको छ । त्यस्तो सुधारले विश्वव्यापी इन्टरनेट गतिको सूचकमा नेपाल नौ स्थानले फड्को मार्दै ११७औँ स्थानमा पुगेको छ ।

Advertisement

इन्टरनेटको विश्वव्यापी गति मापन र विश्लेषणमा चर्चित ओक्लाले सार्वजनिक गरेको मार्चको तथ्याङ्कअनुसार नेपालको मोबाइल इन्टरनेटको औसत डाउनलोड स्पिड १४.२२ एमबीपीएस छ । त्यस्तै अपलोड स्पिड भने ८.४८ एमबीपीएस छ । इन्टनरेट स्पिडमा विश्वव्यापी सूचकमा नेपालले सुधार गरे पनि डाउनलोड र अपलोड स्पिड विश्वव्यापी औसतभन्दा भने निकै कम छ । ओक्लाका अनुसार मार्चको विश्वव्यापी डाउनलोड स्पिड ३०.४७ एमबीपीएस छ भने अपलोड स्पिड १०.७३ एमबीपीएस छ ।

मोबाइल इन्टरनेटमा नेपालको सुधार पछाडि खासगरी तीनवटा कारण हुनसक्ने नेपाल टेलिकमका प्रबन्ध निर्देशक डिल्ली अधिकारी बताउनुहुन्छ । उहाँका अनुसार बन्दाबन्दीपछि फ्रिक्वेन्सीको प्रयोग बढाएको, कोर नेटवर्कको स्तरोन्नति र सेवा विस्तारले मोबाइल इन्टरनेटको गुणस्तर सुध्रिएको हो । नेपाल दूरसञ्चार प्राधिकरणका अनुसार नेपालमा अहिले एक करोड ६३ लाखले मोबाइलबाट इन्टरनेट प्रयोग गर्छन् । मोबाइल इन्टरनेटबाहेक फिक्स्ड ब्रोडब्यान्डमा समेत नेपालले आफ्नो स्थानबाट फड्को मारेको छ ।

खास गरी निजी क्षेत्रका इन्टरनेट सेवा प्रदायकले उपलब्ध गराउँदै आएको फिक्स्ड इन्टरनेटको गुणस्तरको सम्बन्धमा बारम्बार प्रयोगकर्ताको गुनासो रहने गरेको छ । यद्यपि मार्चमा नेपालले फिक्स्ड इन्टरनेटको स्पिडमा सुधार गरी तीन स्थान माथि उक्लँदै १११औँ स्थानमा पुगेको छ । फिक्स्ड ब्रोडब्यान्डमा नेपालको औसत डाउनलोड स्पिड २०.८१ एमबीपीएस छ । त्यस्तै अपलोड स्पिड १९.५९ एमबीपीएस छ । यो दुवै गति विश्वव्यापी औसतको तुलनामा भने निकै कम हो ।

फिक्स्ड ब्रोडब्यान्डमा विश्वव्यापी डाउनलोड औसत ७६.६४ एमबीपीएस छ भने अपलोड स्पिड ४०.०७ एमबीपीएस छ । अहिले नेपालमा करिब ४८ लाखले फिक्स्ड ब्रोडब्यान्ड प्रयोग गर्ने तथ्याङ्क छ । विश्वभर मोबाइल इन्टरनेटको स्पिड सबैभन्दा धेरै संयुक्त अरब इमिरेट्स (दुबई)मा रहेको छ । ओक्लाका अनुसार दुबईमा मोबाइलको डाउनलोड स्पिड ८३.५२ एमबीपीएस र अपलोड स्पिड २१.७९ एमबीपीएस रहेको छ ।
त्यस्तै फिक्स्ड ब्रोडब्यान्ड स्पिडमा सिङ्गापुर अगाडि रहेको छ ।

सिङ्गापुरको डाउनलोड स्पिड १९७.२६ एमबीपीएस र अपलोड स्पिड २०८.२६ एमबीपीएस छ । मोबाइल इन्टरनेटको धेरै स्पिड भएका दक्षिण एसियाली देशमध्ये नेपाल दोस्रो स्थानमा छ । नेपालभन्दा अघि श्रीलङ्का ९८औँ स्थानमा छ । छिमेकी देश भारत १३०औँ स्थानमा छ । – गोरखापत्र

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

चिकित्सक संघको अध्यक्षमा डा. अनिलबिक्रम कार्की निर्वाचित लुम्बिनीमा मोरारी वापूको कथा वाचन विवाद साम्य, चार बुँदे सहमतीसँगै वाचन शुरु अभिनेत्री निता ढुंगानाले सार्वजनिक गरिन् आफ्नो चलचित्रमा काम गर्ने भारतीय कलाकारको यस्ता तस्बिर बुटवल उपमहानगरस्तरीय चौथो राष्ट्रपति रनिङ्ग शिल्ड प्रतियोगिताका लागि संयोजक र उप-समितिहरु गठन पूर्वसांसद कर्मा घलेको निधन ज्ञानगँगामा १६ वर्ष मुनिका अन्तर विद्यालय छात्र ब्याटमिन्टन मृत्युको आयु ! मणिमुकुन्द रनिङशिल्ड भलिबल : उद्घाटन खेलमा पर्वत र नवलपुर विजयी गार्गी एकेडेमीमा खेलकूद सप्ताह सुरू भारतलाई हराउँदै नेपाल साफ यू-२० महिला च्याम्पियनसिपको फाइनलमा चुणामणि शर्माविरुद्ध ११ अर्ब हिनामिनाको मुद्दामा साक्षी झिकाउन आदेश शेरबहादुर देउवालाई विपक्षी दलको सुविधा नदिन माग गर्दै सर्वाेच्चमा रिट सेयर बजार ७६.६४ अंकले बढ्याे बिदा घटाउने तयारीमा सरकार तिलोत्तमा २ स्थित शंकरनगर दुर्गादत्त माविमा विज्ञान प्रदर्शनी टर्की भूकम्पमा परेका घानाका खेलाडी सम्पर्क‍विहीन मुखमा सर्प हालेर ‘स्टन्डवाजी’ गर्ने साँप उद्धारकर्मीको मृत्यु नाबालिका बलात्कार आरोपमा वडाध्यक्ष राजन श्रेष्ठ पुर्पक्षको लागि कारागार चलान टर्की भूकम्प : ३६ घन्टामा १०९ पराकम्प, तीनवटा ७.५ म्याग्निच्युडका काठमाडौंका मुख्य सडकमा बत्ती जडान गर्न महानगर र प्राधिकरणबीच सम्झौता