१६ मंसिर २०७९, शुक्रबार

Dec 2, 2022

महान पर्व विजयादशमीको पूर्वसन्ध्यादेखि परेको वर्षा रोकिएको छैन । देशका अधिकांश भागमा तीन दिनदेखि वर्षा हुँदा जनीजवन निकै प्रभावित भएको छ । दशैं जस्तो ठूलो,महत्वपूर्ण र लामो पर्वको समयमा निरन्तर वर्षा हुँदा जनजीवन झनै धेरै प्रभावित बनेको छ । निरन्तरको वर्षाले ठूला नदीहरुमा बहाव बढेको छ भने साना नदीहरुमा पनि बाढी आएको छ । पहाडी क्षेत्रमा पहिरो गएको छ भने तराइ क्षेत्रमा बाढीको प्रकोप बढी छ ।

Advertisement

असुरक्षित सडक र बाढीका कारण देशको कैंयौं स्थानमा दुःखद घटना घटेका छन् । बस दुर्घटनामा २ दर्जन बढीले ज्यान गुमाएका छन् भने बाढीमा परी दर्जन बढीले दशैंको अवधीमा ज्यान गुमाएका छन् । लुम्बिनी प्रदेशमा पनि गुल्मी । पाल्पामा जीप दुर्घटना भएका छन् भने गुल्मी र अर्घाखाँचीमा बाढीमा परेर ३ जनाभन्दा बढीको मृत्यु भएको छ ।

लुम्बिनी प्रदेशका राप्ती,बबई,तिनाउ लगाएतका ठूला नदीमा बहाव बढेको छ । राप्ती नदीका कारण तीन यि बढी घर प्रभावित भइसकेका छन् । त्यस्तै तराइका सयौं बिघाको धानखेती डुवानमा परेको छ । उता नारायणी नदीको बाढीले नवलपरासीका केहि भाग डुवानमा परेका छन् । महेन्द्र राजमार्ग,सिद्धार्थ राजमार्ग लगाएतकाकेहि स्थान डुवानमा परेका छन् । यता सिद्धार्थ राजमार्ग अन्तर्गत बुटवल पाल्पा सडक खण्डको सिद्धबाबा क्षेत्रमा पहिरो झर्नुका साथै निरन्तर जोखिम छ ।

वर्षदिनको महान पर्व दशैं मनाउन देशका विभिन्न ठाउँ तथा शहरबाट गाउँ गएका लाखौं यतिबेला फर्कने क्रममा छन् । विशेषगरी संघीय राजधानी, काठमाण्डौं, बुटवल लगाएतका शहरबाट पुख्र्यौली थलो गएकाहरु वर्षा र सडकका कारण फर्कन समस्या परेको छ । जोखिमनै मोलेर यात्रा गरेका केंयौं सडकमा संघर्षरत छन् भने कैंयौंले सकुशल यात्रा गरेका छन् ।

बुटवलबाट पाल्पा,स्याङ्गजा,गुल्मी,अर्घाखाँची जस्ता पहाडी जिल्लामा दशैं मनाउन गएका हजारौं यतिबेला फर्कने क्रम जारी छ । वर्षामा पहाडी क्षेत्रका सडक निकै जोखिमयुक्त हुने गर्छन् । अर्कोतर्फ सार्वजनिक यातायातमा यस्तो बेला चाप बढी हुन्छ । त्यस्तै पछिल्ला वर्षहरुमा निजी सवारी साधन प्रयोग गर्नेको संख्या पनि बढ्दो छ , जसले गर्दा सडकमा सवारी चाप पनि बढी हुन्छ ।

वर्षाको समयमा २ पांग्रे सवारी साधन, मोटरसाइकल,स्कूटीको यात्रा झनै जोखिमपूर्ण हुन्छ । तसर्थ निरन्तर वर्षाको समयमा सकेसम्म यात्रा नै नगर्नु उत्तम हुन्छ भने गर्ने परे सतर्कता र सावधानी अपनाएर मात्रै गर्न जरुरी हुन्छ । यात्रामा मात्रै होइन निरन्तरको वर्षाले पहाडमा पहिरो र तराइमा बाढीको जोखिम हुन्छ । त्यस्तो क्षेत्रमा पर्ने घरनै पनि सुरक्षित हुँदैनन् । ती क्षेत्रमा रहनेहरुले पनि विशेष सतर्कता र सावधानी अपनाउनु पर्दछ । असुरक्षित र जोखिम महसुस भए बसोबास सार्नु पर्दछ ।

यात्रा र गन्तव्यभन्दा महत्वपूर्ण जीवन हो । निरन्तर वर्षाका कारण बाढी,पहिरोले अधिकांश सडक सुरक्षित छैनन्, जहाँ हुनुहुन्छ, त्यहीँ सुरक्षित रहनुहोस् । यात्रा गर्नुनै परे मौसम,सडक र सवारी अवस्था बारे बुझेर चेकजाँच गरेर मात्रै सावधानीका साथ गर्नुहोस् । पर्व हर्षोल्लासको समयमा घट्ने दुःखद घटनाले थप दुःखी बनाउँछन्,आफन्तलाई असह्य हुन्छ ।

तसर्थ निरन्तरको वर्षा, बाढी र पहिरोसँगै पर्वको अवसरमा हुने यात्रा र मानवीय गतिविधसँगै प्राकृतिक प्रकोपको गम्भीर संवेदनील समयमा सरोकारवालाहरु पनि गम्भीर भई सेवामा लाग्न आवश्यक छ । सकेसम्म सतर्क,सुरक्षित रहौं भैपरी दुर्घटना वा प्रकोप निम्तिएमा उद्धार र राहतमा सक्रिय बनौं। सबैले आ–आफ्नो स्थानबाट प्रभावकारी भूमिका निर्वाह गरौं । जो–जहाँ छौं त्यहीँ सुरक्षित रहौं,यात्रामा रहने सुरक्षित यात्रा गरौं ।

मौसम पूर्वानुमान महाशाखाले देशका पूर्व क्षेत्रमा मौसम सफा रहेको जनाएको छ । आज साँझ र भोलि निरन्तर वर्षाको सम्भावना रहेपनि आइतबारदेखि मौसम सफा हुने जनाएको छ । वर्षाका कारण पहिरो र बाढीले धेरै सडक अवरुद्ध छन् । यस्तो अवस्थाको यात्रा जोखियुक्त मात्रै होइन , सडकमै अलपत्र परिन्छ । तसर्थ केहि समय धैर्य गरौं । पर्वको माहौलमा घर वा जहाँ छौं त्यही मनाऔं । जोखिमयुक्त यात्रा नगरौं ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नेवार कन्याहरुको ईहि शुरु भिम रावललाई बालेनको जवाफ: ‘तपाईंहरू जस्तो विदेशीसँग सहयोग माग्ने रहर छैन’ धनगढीमा शनिबार बिहानसम्म निषेधाज्ञा थप कैलाली प्रहरीको नियन्त्रणमा रहेका विद्यार्थीलाई रिहाइ गर्न विद्यार्थी संगठनहरूको माग आज बिहानदेखि रोकिएको बाजुराको मतगणना पुनः सुरु सरसफाइकर्मीका परिवारलाई स्वरोजगार र उद्यममा जोड्छौ: पाण्डे बैतडी हत्या प्रकरण : दोषिलाई तत्काल कानुनी दायरामा ल्याउन कर्मीको माग कम्बोडिया पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने व्यक्ति पक्राउ निबन्ध लेखन प्रतियोगितामा इडन प्रथम वर्तमान निर्वाचन कानूनसँग सन्तुष्ट छैनौं : प्रमुख आयुक्त थपलिया माओवादी केन्द्रसँग पार्टी एकता हुने हल्ला निराधार : एकीकृत समाजवादी भीम रावलको प्रश्न : परराष्ट्र मन्त्रालयको अनुमतिमा बालेन साहले अमेरिकी राजदूतलाई भेटेका हुन् ? अपाङ्गताको न्यायमा पहुँच सहजताका लागि साझा पहल जरुरी अघिल्लाे चुनावमा दुई लाख मत कटाएकाे विवेकशील साझालाई समानुपातिकतर्फ ७८९ मत मात्र कांग्रेसबाट समानुपातिकतर्फ को-को पुरुष सांसद बन्लान्, यस्तो छ हिसाब किताब पश्चिम नवलपरासीमा भन्सार छलेको ३० क्वीन्टल चिनी बरामद सरकारमा युवाहरुले नेतृत्व लिनु पर्छः डा.चन्द्र भण्डारी बाजुरापछि दोलखा (ख) मा पनि रोकियो मतगणना निषेधित क्षेत्रमा प्रदर्शन भएपछि धनगढीमा ८ राउन्ड हवाइ फायर, दर्जन बढी विद्यार्थी पक्राउ कपिलवस्तुमा भारतीय नागरिकमाथि गोली प्रहार