४ जेष्ठ २०७९, बुधबार

May 18, 2022

मंसिर ७,

Advertisement

ग्लोबल आवाज

कपिलवस्तु । गैर सरकारी संस्था नेपालका अध्यक्ष प्रविक कुमार श्रवास्तवले बालबालिकाको अधिकार सुनिश्ति भए मात्रै समृद्ध नेपाल सुखि नेपालीको नारा सार्थक हुने बताएका छन् । शनिबार कपिलवस्तुको बाणगंगा नगरपालिका–८ बोर्डगाउँको जलेश्वर मन्दिको सभाहलमा घर घरमा शिक्षा तथा आत्मनिर्भर विकास संस्था नेपालले आयोजना गरेको वेटर व्रिक नेपाल परियोजना संचालन गरी उद्योगलाई बालमैत्रि तथा वालश्रम मुक्त गर्न सफल रहेका उद्योगहरुलाई प्रविधिक सुधारका लागि चेक हस्तान्तरण कार्यक्रमलाई सम्बोदन गदै उनले यस्तो बताएका हुन् ।

गाउँ-गाउँमा सिंहदरवार नारालाई पुरा गर्न राज्यले बनाएको ऐन कानुन पुरा गर्न आश्यक रहेको बताए । सरकारले कुनै अधिकार ल्याउदैमा अधिकार पुरा नहुने बताउदै अधिकारका नारामालाई व्यवहारमा देखाउन सक्नुपर्ने तर्क गरे । त्यस्तै कार्यक्रममा वडा नम्वर ८ का वडा अध्यक्ष गुणानिधि भुषालले अधिकारका कुरा गर्दा अझैै पनि कतिपय बालबालिका आफनो अधिकार बाट बञ्चित भएको बताए । साथै उनँले सुविधाले दिएको अधिकार सबैलाई उतिकै मात्रामा लागु हुनुपर्ने तर्क गरे । वडा अध्यक्ष भुषालले बालश्रम हुन सफल उद्योगहरुलाई धन्यवाद समेत दिए ।

कार्यक्रममा बुद्धभुमि नगरपालिका अधिकृत राजन पोख्रेल, ईट्टा व्यवसायिकका महासचिव रुक वहादुर भुषाल, युवा नेता तथा समृद्धि ईट्टा उद्योगकका संचालक डमर शर्मा, कालिका स्वालम्वन सामाजिक संस्थाका रामेन्द्र रावल लगायतले बालबालिकाको क्षेत्रमा तीन वटै तहका सरकार सम्वेदनशिल हुनु पर्ने बताँउद शिक्षा, स्वास्थ्य, समाजिक उतरदायित्व क्षेत्रमा स्थानिय निकालले अनुगामन गर्न समेत आवश्यक रहेको बताए । संस्थाका प्रतिनिधी तथा पत्रकार कमल चौधरीले कार्यक्रमको प्रस्तुती दिदै सन् २०१४ देखि २०१९ सम्मका संस्थाका उपलब्धिहरुको बारेमा जानकारी दिए ।

घर घरमा शिक्षा तथा आत्मनिर्भर विकास संस्था नेपालका अध्यक्ष थनकला पौडेलको अध्यक्षता, संस्थाका सचिव विष्णु प्रसाद न्यौपानेको स्वागत मन्तव्यमा भएको कार्यक्रमको सञ्चालन संञ्जुल केसीले रहेको थियो । उक्त कार्यक्रममा वडा नम्बर ९ का वडा अध्यक्ष धुव बेल्लवासे, इट्टा उद्योगीहरु, विभिन्न संग संस्थाका प्रतिनिधि, बुद्धिजिवी, समाजसेवी लगायतको उपस्थित रहेको थियो । कार्यक्रममा रुपन्देहीको सोना इट्टा उद्योगका विक्रम बज्रञ्चार्य, कपिलबस्तुका एन.एस.एस ईट्टा उद्योगका दुनिका भुषाल, वौद्ध ईट्टा उद्योगका किरण खड्का, संमृद्ध ईट्टा उद्योगका डमर शर्मा र लक्की ईट्टा उद्योगका सुनिल श्रेष्ठ लाई ५० हजारको प्रविधिक सुधारका लागि चेक हस्तारन्तरण गरिएको थियो ।

संस्थाहरुले बालबाकिाको क्षेत्रमा कार्यक्रममा बाल श्रम मान्य छैन, बाध्यकारी वा इच्छा विपरित श्रम मान्य नहने, पारिश्रमिक तथा कार्य घण्टाको उचित व्यवस्थापन, कार्यस्थल सुरक्षा तथा स्वास्थ्यको उचित व्यवस्थापनका ५ वटा सर्तहरुमा काम गरेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले अध्यक्ष ओली अस्वस्थ बुटवलको कालिकानगरमा मोटरसाइकल दुर्घटना हुँदा गुल्मीका ४० वर्षीय ज्ञवालीको मृत्यु रुपन्देहीको मायादेवी अध्यक्षमा पुनः कांग्रेसका चौधरी तिनाउ नदिमा डुबेर बुटवलका ८ वर्षिय रिदमको मृत्यु अर्घाखाँचीको सन्धिखर्कमा एमालेसँग गठबन्धन पराजित मतगणना सकिएका चितवनका तीनवटै पालिकामा एमाले विजयी नेप्से झिनो अंकले सुधार बुद्धका ज्ञान बाँड्दै बुटवल लेडि जेसिज पोखरामा मतगणनाका क्रममा विवाद, एमालेको नाराबाजी भरतपुरमा रेनुलाई १९ सय ६ मतको अग्रता गठबन्धनलाई पराजित गर्दै देवदह नगरपालिकाको प्रमुखमा एमालेका ध्रुव खरेल विजयी भारतसँगको असमान व्यापार सम्बन्ध सच्याऔँ : बाबुराम भट्टराई निर्वाचन आयोगले दियो बढीमा पाँच दिनभित्र मतगणना कार्य सम्पन्न गर्न निर्देशन कालिकाका शिक्षकका लागि पुनर्ताजगी तालिम बुटवलमा बम बिस्फोट गराउने ३ जना पक्राउ युवाको हातमा सर्दै स्थानीय सरकारको साँचो बालेन साहले पाएको मत दलप्रतिको आक्रोश : हरिबोल गजुरेल विद्युत् प्राधिकरण टाट पल्टिने अवस्थामा जाँदै छ : योगेश भट्टराई भैरहवामा विजय जुलुसमा हिँडेकाे मिनी ट्रक दुर्घटना : २४ जना घाइते, ६ गम्भीर दाङको गढवा गाउँपालिकामा माओवादीका शर्मा विजयी