२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Oct 7, 2022

काठमाडौं । युरोपियन कमिसनमा प्रस्तावित नयाँ कानुन पारित भएको खन्डमा अब आउने आईफोनहरूबाट लाइटनिङ पोर्ट कनेक्टर हटाइनेछ । स्रोतका अनुसार, उपभोक्ताहरूमा प्रचलित भ्रम हटाउनका लागि युरेपियन युनियनले स्मार्टफोनमा युनिभर्सल चार्जिङ स्ट्यान्डर्ड विकास र विद्युतीय फोहोर (ई-वेस्ट) कटौती गर्न लागेको हो ।

Advertisement

युरेपियन युनियनका कार्यकारी सदस्यहरू मस्यौदा तयारीको प्रक्रियामा रहेको र सन् २०२१ को सेप्टेम्बरसम्ममा त्यसलाई पेश गर्ने तयारीमा छन् । यसरी हेर्दा अब आउने दिनहरूमा एप्पलले एन्ड्रोइड फोनहरूसँग मिल्ने चार्जिङ प्रविधिको विकास गरी युरोपियन देशहरूमा आफ्ना स्मार्टफोनहरू बिक्री गर्न लागेको भन्ने देखिन्छ ।

युरोपियन युनियनले यूएसबी टाइप सीलाई नै स्तरीय चार्जिङ प्रविधिका रुपमा लिन्छ भन्ने निश्चित त छैन । तर आधुनिक एन्ड्रोइड ह्याण्डसेटहरूमा यो प्रविधि प्रचलित भएको हुँदा सम्भावना भने त्यस्तै देखिन्छ । आउने सेप्टेम्बरमा नै यो विषय पुष्टी हुनेछ ।यसर्थ सार्वजनिक हुने तयारीमा रहेको आईफोन १३ र एप्पल वाच ७ लाई भने यसले फरक पार्ने देखिँदैन । यद्यपि आईफोन १४ को सार्वजनिक पछाडि भने यो कानून जारी हुनसक्छ । यसर्थ सन् २०२२ मा आउने आईफोनका मोडेलहरूमा भने केही परिवर्तन गर्नुपर्ने हुनसक्छ ।

तथापि यस्तै हुन्छ भन्ने निश्चित भने छैन । कम्पनीले पोर्ट-लेस चर्जिङ प्रविधिको विकास गरेको खण्डमा पनि युरोपियन युनियनको नयाँ आउने कानूनले कुनै प्रभाव नपार्न सक्छ । एप्पलले पोर्टलेस प्रविधि परीक्षण गर्दैछ भन्ने हल्ला फैलिएको छ ।यदि त्यसो भयो भने एप्पल चार्जिङ पोर्ट हटाउने पहिलो स्मार्टफोन निर्माता कम्पनी हुनेछ । यदि तपाईं वायर-लेस चार्जिङ चाहनुहुन्छ भने एप्पल १२ को म्यागसेफ लाई हेर्न सक्नुहुन्छ । जसलाई एप्पलले आउँदा स्मार्टफोनहरूमा प्राथमिकता दिनसक्छ ।

स्मार्टफोनहरूमा वायरलेस चार्जिङ प्रविधि प्राथमिकतामा नरहेको हुँदा एप्पलले यो प्रविधिमा ठूलो फड्को मार्न सक्छ । यो नै एप्पललाई युरेपियन युनियनको नयाँ नियमबाट अथवा टाइप सी प्रयोग गर्नुपर्ने अवस्थाबाट बच्ने एउटा उपाय हुनसक्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

गाउँघरमा सुनिन छाड्यो नगराको धुन भेरी नदीमा खतराको तह पार उम्मेदवारी दर्ता गराउनु पर्ने भन्दै कांग्रेसको चियापान स्थगित झाडापखाला, हैंजा र डेंगुबाट बच्न आग्रह नारायणी नदीको बाढी सुस्ता बस्तीमा पस्न सुरु नेपाल प्रहरीका असई भारतीय भूमिमा मृत फेला बारा बस दुर्घटनाः मृतकको संख्या १८ पुग्यो, सबैको सनाखत दशैं मनाउन बुटवल लगाएतबाट गएका गाउँमै रोकिए वर्षाले दाङमा घर भत्कियो अब चन्द्रमामा बिरुवा उब्जनी गर्ने बुटवल-पाल्पा सडक अवरुद्ध, पुर्व-पश्चिम राजमार्ग विद्युत पोल ढलेर रोकियो काठमाडौंको चन्द्रागिरिमा पहिरो : एकै परिवारका तीनजनाको मृत्यु आज पनि लुम्बिनीसहित चार प्रदेशमा भारी वर्षा अम्बानी परिवारलाई मार्ने धम्की दिने व्यक्ति पक्राउ राप्तीको बाढीले तीन सयभन्दा बढी घर डुबायो अक्षर चिन्दै आमाहरु, अब कसैको सहारा लिनु पर्दैैन १६ जनाको मृत्यु , ३३ घाइते भएको बारा बस दुर्घटना: बसको ब्रेक फेल भएपछि चालक हाम फालेका थिए बलात्कार आरोपी प्रहरी निरीक्षकलाई छुटाउन भरत शाहसहित कांग्रेस नेता सक्रिय बारा बस दुर्घटना : मृतक १६ मध्ये १४ को पहिचान खुल्यो (नामावलीसहित) ४० प्रतिशत हिस्सा दिनु पर्ने कोइराला समुहको ठहर