२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Oct 7, 2022

काठमाडौं । अमेरिकाको संघीय व्यापार आयोगले फेसबुकले इन्स्टाग्राम र ह्वाट्सएप बिक्री गर्नुपर्ने भन्दै फेसबुकविरुद्ध पुन: उजुरी दर्ता गरेको छ ।सामाजिक सञ्जालमा अमेरिकामा फेसबुकको एकाधिकार रहेको र यसले अन्य कम्पनीलाई प्रतिस्पर्धा गर्न गाह्रो बनाएको आयोगको आरोप छ ।

Advertisement

आफ्ना प्रतिस्पर्धीहरू विकास हुँदै गरेको देख्ने बित्तिकै उसलाई फेसबुकले खरिद गर्दै आफ्नो साम्राज्य विस्तार गरिरहेको आयोगको दाबी छ ।सन् २००८ मा मार्क जुकरबर्गले पठाएको ईमेलको आधारमा यो मुद्दा गरिएको हो, जसमा लेखिएको थियो, ‘प्रतिस्पर्धा गर्नुभन्दा प्रतिस्पर्धीलाई नै खरिद गर ।’आयोगका वकिलको अनुसार फेसबुक अहिले यही रणनीतिबाट अघि बढिरहेको छ, आफ्ना प्रतिस्पर्धीहरूलाई निगरानी गरिरहने र उनीहरूको व्यावसाय आफ्नोभन्दा ठूलो हुने बित्तिकै उनीहरूलाई खरिद गर्ने ।

यस खरिदअन्तर्गत इन्स्टाग्राम र ह्वाट्सएप रहेको छ, जुन अहिले फेसबुक कम्पनी ठूलो हिस्साको रुपमा रहेको छ ।मार्क जुकरबर्ग प्रयोगमा सहजताकाे नाममा यी तीन एप्स (फेसबुक, इन्स्टाग्राम र ह्वाट्सएप) लाई एकीकृत गर्न खोजिरहेका छन् । यद्यपि आलोचकहरूले भने यस्तो प्रविधिगत विकासले नियामकहरुलाई कठिन बनाउने तर्क गरेका छन् ।

फेसबुकले अमेरिकामा ‘व्यक्तिगत सामाजिक सञ्जाल सेवा’ को एकाधिकार चलाएको आयोगको आरोप छ । किनकि यसले धेरै प्रयोगकर्ता भएका दुवै एप ह्वाट्सएप र इन्स्टाग्राम नियन्त्रण गरेको छ ।उजुरीमा उल्लेख भएअनुसार फेसबुकको अर्को प्रतियोगी स्न्यापच्याट हो । तर, ती दुई एपको तुलनामा स्न्यापच्याटका प्रयोगकर्ताहरू निकै कम रहेका छन् ।यसर्थ बजारमा स्वस्थ प्रतिस्पर्धाका लागि आयोगले फेसबुकले इन्स्टाग्राम र ह्वाट्सएप बिक्री गर्नुपर्ने माग राखेको छ । साथै भविष्यमा पनि आफ्नो प्रतिस्पर्धीलाई खरिद गर्न नपाउने गरी यस्तो खरिदमा फेसबुकलाई प्रतिबन्ध लगाइनुपर्ने आयोगको माग छ । एजेन्सी

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले दाङमा तीन मध्ये दुई महिला उम्मेदवार बाढी र पहिरोले गुल्मीमा ६ घरका २० जना विस्थापित प्युठानमा पहिरोले घर बगाउँदा ६ जना बेपत्ता राप्ती नदीको सतह उच्च, सुरक्षित स्थान जान आग्रह एमाले उम्मेदवार धमाधम सार्वजनिक हुँदै खोलामा बगेर महिला वेपत्ता यस्त छन् उम्मेद्वारले गर्नुपर्ने स्वघोषणा लेक लागेर श्रीमान्‌को मृत्यु, श्रीमती बेपत्ता महिला एसिया कप : पाकिस्तानद्वारा भारत पराजित ‘सम्भावना खाडीमा होइन, झाडीमा’ यस वर्षको नोबेल शान्ति पुरस्कार एक व्यक्ति र दुई संस्थालाई निरन्तर वर्षा, बाढी र पहिरो : सतर्क बनौं, सुरक्षित हौं फिफा वरीयतामा नेपालको सुधार गाउँघरमा सुनिन छाड्यो नगराको धुन भेरी नदीमा खतराको तह पार उम्मेदवारी दर्ता गराउनु पर्ने भन्दै कांग्रेसको चियापान स्थगित झाडापखाला, हैंजा र डेंगुबाट बच्न आग्रह नारायणी नदीको बाढी सुस्ता बस्तीमा पस्न सुरु नेपाल प्रहरीका असई भारतीय भूमिमा मृत फेला बारा बस दुर्घटनाः मृतकको संख्या १८ पुग्यो, सबैको सनाखत