२० आश्विन २०७९, बिहीबार

Oct 6, 2022

बुटवल । ‘२०६२/६३ सालमा जनयुद्धकालिन माओवादी र सात राजनीतिक दलहरुले राजतन्त्र विरुद्ध संयुक्त जनआन्दोलन सुरु गरेका थिए । माओवादीले ‘ढाडमा टेकेर टाउकोमा हान्ने’ अभियान छेडेको थियो ,–रुपन्देहीबाट पत्रकारिता गर्दै आएका यानेन्द्र जिसी भन्छन्‘ त्यतिबेला पाल्पाको बसन्तपुरमा माओवादी र नेपाली सेनाबीच भिषणयुद्ध सुरु भएको थियो , हामी ज्यानको बाजी लगाएर रिर्पोटिङ्ग गर्न जाँदै थियौं , सेनाले हामीलाई अपशब्द बोल्दै हतियार बोक्न भन्यो।’

Advertisement

उनले ८ वर्ष अघि सन् २०१३ मा सामाजिक सञ्जालमा पोष्ट गरेको आफ्नो अनुभवलाई शनिबार पुनः सेयर गरेका छन् । जुन यसप्रकार छ :
बुटवलदेखिमाथि रहेको पाल्पाको बसन्तपुर डाँडोमा एकाबिहानै भीषणयुद्ध शुरु भयो । त्यो बेलासम्म बुटवलमै रहेर पत्रकारिता गर्ने म , जेबि पुन मगर ,दीपेन्द्र बडुवाल ,दीपेन्द्र कुँवर र युवराज पाण्डे युद्धको वास्तविक रिपोर्टिङ गर्न युद्धस्थलमै जाने निधो भयो । जंगलै–जंगलको बाटो झन्डै तीन घण्टा हिँडेर बसन्तपुर नजिकै के पुगेका थियौं ,पुनः बम/गोला बर्सिए । केही समय हामी ढुङ्गाको काँपमा लुक्यौं । तर, बुटवल फर्किन मनले मानेन । बरु पाँचै जना एकै चिहान हौंला जाऊँ भनेर उकालो चढियो । ‘हामी पत्रकार हो’भन्दै कराउदै हात ठाडो पारेर गयौं । सेना देखियो । तर,सेनाले हामीलाई अपसब्द बोल्दै हतियार बोक्न भन्यो। ठिकै छ हामी हतियार त बोकौंला तर, फोटा खिच्न दिनुपर्छ भनेपछि सेनाको कमाण्डर हच्कियो। बाटो भरी बम, गोली, गोलीका माला र बिस्कुन सुकाएजस्तै गोलीका खोका थिए । जीवनको बाजी थापेर बसन्तपुर डाँडोमा पुग्यौं। भोकै–प्यासै रिपोर्टिङ गर्यौं र फर्कियौँ। फर्कदा युद्ध रिपोर्टिङ्को चिनो गोली होइन गोलीका खोका बटौली ल्याउने निधो गर्यौं। र, पलास्टिकको एक झोला खोका ल्यायौं।’

२०५७ साल देखि माओवादीको समर्थक रहेका उनले माओवादीले पाल्पा आक्रमण गरेपछि नेपाली सेनाले माओवादीलाई खेत्दै ल्याएको सुनाए। त्यतिबेला उनी नेपाल पत्रकार महासंघ रुपन्देहीको सचिव थिए। ‘त्यतिबेला म दैनिक लुम्बिनी पत्रिकाको सह–सम्पादक थिएँ। ती गोलीका खोकाहरु दैनिक लुम्विनीमा वा मेरो कोठामा लैजाऊँ भने खतरा हुने भएकोले पत्रकार महासंघमा लगेर राखिएको हो।’

उनले त्यतिबेला गुल्मी पुर्कोटदह घर भएका पत्रकार दिपेन्द्र कुँवरले उज्यालोमा, जे.बी.पुनले हिमाल खबर पत्रिकामा, दिपेन्द्र बडुवालले कान्तिपुर पत्रिकामा र युवराज पाण्डेले मेचिकालीमा काम गर्ने गरेको सुनाए। बडुवाल भने हालपनि कान्तिपुरमै कार्यरत छन्। प्यूठानको साविक ओखरकोट गाविस– २, हाल झिम्रुक गाउँपालिका– ५ घर भएका ४३ वर्षिय जिसी हाल दैनिक लुम्बिनी पत्रिकामा सम्पादक छन्।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सिराहामा जसपाका नेता कार्यकर्ताले दिए सामूहिक राजीनामा नारायणी नदीले सतर्कता पार गर्यो पाल्पा-गुल्मी सडक खुल्यो, लुम्बिनीका आधा दर्जन बढी सडक अवरुद्ध अष्टमीमा घरबाट निस्केका पाल्पाका २ युवाको दशैंमा शव फेला कसरी जुराइन्छ समुद्री आँधीको नाम ? आज पनि टीका लगाइँदै आजको मौसम: सुदूरपश्चिम, कर्णाली, लुम्बिनी र गण्डकी प्रदेशमा धेरै वर्षा हुने सन्दीप लामिछाने आज बिहान १० बजे काठमाडौँ आइपुग्ने रुपन्देहीकी युवा नेतृ २१ वर्षीया झरना चौधरीको दुर्घटनामा मृत्यु गुल्मीको मुसीकोटस्थित दरबार कोटको मेला (तस्वीरमा ) राम बन्न डराएका थिए प्रभास दशैं मनाउन मामाघर हिँडेका अर्घाखाँचीका १० वर्षीय समिरलाई खोलाले बगायो इन्टरनेट जडान गर्ने क्रममा २४ वर्षीय निलमको मृत्यु जीपको ठक्करबाट श्रीमानको मृत्यु, श्रीमती घाइते नेपाल थाइल्यान्डसंग पराजित तीन वर्षपछि टीका लगाउन पाउँदा कैदीबन्दी खुसी राष्ट्रपतिले लगाइदिइन् सर्वसाधारणलाई टीका आधुनिक घट्टले खुड्खुडीमा फेरियाे दैनिकी मिसाइल प्रक्षेपण असफल भएकोमा दक्षिण कोरियाले माग्यो माफी हिमपहिरोमा परी चार जनाको मृत्यु