७ जेष्ठ २०७९, शनिबार

May 21, 2022

गुल्मी । गुल्मीको चन्द्रकोट गाउँपालिका ८ साबिक तुराङ्ग गाविसको झुर्मु गाउँमा जन्मिएकी १५ बर्षिया प्रतिभा सापकोटाले सानै देखि डाक्टर बन्ने सपना साचेकी थिइन । जापानमा रहेका बाबू डोलनाथ सापकोटा र आमा लक्ष्मी सापकोटाले पनि एक मात्र छोरी प्रतिभालाई डाक्टरको सेतो कोटमा देख्ने धोको राखेका थिए ।  दुर्भाग्य शनिबार उनको रूपन्देहीको तिलोत्तमा -१ नयाँमिल स्थित प्यारामाउन्ट बोर्डिङ हाइस्कुलको होस्टेलमा अचानक स्वास्थ्यमा समस्या आइ उपचार गर्न लैजाने क्रममा बाटैमा निधन भएको छ ।

Advertisement

त्यस स्कुलका सहप्रधानाध्यापक लिलाधर करातेका अनुसार ‘विद्यालयमा परीक्षा सञ्चालन भइरहेकाले होस्टेलमा बस्दै आएकी प्रतिभाले छाती दुःख्ने समस्या भएपछि उनको दाजुलाई लिन बोलाएर शनिबार विहानै घर पठाइएको र उपचारका क्रममा मणिग्रामको क्रिमसन अस्पतालमा लैजाँदै गर्दा मृत्यु भएको थियो ।  उनका ठूलो बुवा दधिराम सापकोटा भन्छ्न् – एसइइ परीक्षाको तयारीको लागि घर नजिकैका ६ जना छात्राहरूलाई समेत दुई महिना अघि देखि जबर्जस्ती होस्टेलमा बस्न भनिएको थियो । उनी सङ्गै बस्ने साथिहरुले अस्ति देखि नै उनी बिरामी थिइन भनेका छ्न तर त्यस स्कुलले हिजो बिहान मात्र खबर गर्यो । बिहान करिव साढे ८ बजेतिर उनका दाजु प्रकाश लिन गएको र घर आए पछि उनले खान पनि खाएको सुनियो । जति बेला म तुराङ्ग्मै थिए । 

हिजो साझ बुटवल आइ स्कुलका अध्यक्ष लगायतसङ्ग छलफलमा बसियो । एउटा कागजमा स्कुलको कुनै दोष नभएको कागजमा हस्ताक्षर गराउन लागेका रहेछ्न । जुन मैले च्यातेर फाल्दिए । त्यस पछि स्कुलले आफ्नो गल्ती स्वीकार गर्यो । उनको जन्मे थलो तुराङ्गमा जेहेन्ददार विद्यार्थीहरू शैक्षिक विकासमा सहयोग गर्ने गरि ९ लाख ९९ सय हजार ९९ सय रुपैयाँको उनका नाममा अक्षयकोष खोल्न र स्कुल प्राङ्गणमा उनको सालिक राख्न मन्जुर भएर हिजो राती १२ बजे तिर कागज पत्र गरिएको छ । बाबू आमा जापान बाट न आए सम्म दाहसंस्कार नगर्ने भनेर प्रतिभाको शव लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालको बाकसमा राखिएको छ । बुधबार दिउँसो २ बजेको समयमा बाबू आमा जापान बाट काठमाडौ ओर्लिने भएका छ्न । प्रतिभाको जन्म गाउँ मै भए पनि उनको डाक्टर बन्ने सपना अनुसार नर्सरी देखि नै त्यस बोर्डिङ्ग्मा पढाइएको हो ।

उनका बाबू डोलनाथ सापकोटा र ल्लक्ष्मी सापकोटा गत १२बर्ष देखि जापानमा रहेको र पछिल्लो तीन बर्ष अघि घर आएर फर्किएको मृतक प्रतिभाकी ठुली आमा बिस्णु माया सापकोटाले बताइन् । ‘उहाँको एक मात्र छोरा प्रकाशले अक्स्फोर्ड कलेजमा ब्याचलर पढ्छ्न , एक मात्र छोरी प्रतिभाले त्यसै बोर्डिङ्ग्मा नर्सरी देखि नै पढ्दै आएकी थिइन् । ’सापकोटाले भनिन् । उनिहरुले बोर्डिङ्ग नजिकै नयाँमिलमा घर बनाएर बसेका थिए । 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मकवानपुर दुर्घटना अपडेट : मृतक संख्या चार पुग्यो भरतपुरमा रेनुले लिइन् ६६६६ मतान्तरको अग्रता मकवानपुरमा जिप दुर्घटना : तीन जनाको मृत्यु, पाँच जना घाइते भलवारी जेसीजद्वारा मुस्ताङको जन-नर्मल माध्यमिक विद्यालयलाई आर्थिक सहयोग पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाटमा बस दुर्घटना, ३१ जना घाईते स्थापितलाई उछिनेर सिर्जना दोस्रो स्थानमा, बालेन अग्रस्थानमा नै ८ वर्ष अघि सौन्दर्य प्रतियोगीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा मनोज पाण्डे पक्राउ जिल्ला समन्वय समिति गठनका लागि अर्घाखाँचीमा एमालेकाे स्पष्ट बहुमत रुपन्देहीको भैरहवाबाटै श्रम स्विकृति दिने तयारी काठमाडौंमा ५१ प्रतिशत मतगणना गर्न बाँकी, बालेनको निरन्तर अग्रता बुटवलको प्रमुखमा गठबन्धनबाट पाण्डे, उपप्रमुखमा एमालेकी अर्याल मनास्लु हिमालको वेसक्याम्पमा सेनाद्वारा सफाई अभियान शुरु, ४ हजार किलो बढी फोहर संकलन पदबहालीसँगै जनतालाई राहत भन्दै विद्युत महसुलमा छुट बालेन शाहले कटाए ३४ हजार मत, स्थापितसँगको मतान्तर १५ हजार बढी अमेरिकाको शिकागोमा बन्दुक हमला, कम्तीमा २ जनाको मृत्यु बलात्कारीलाई तत्काल कारबाही गर्न माग गर्दै काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन हेटौंडा उपमहानगरपालिका : एमाले ९, कांग्रेस ८, एस र माओवादी एक/एक वडामा विजयी डोटी बस दुर्घटना : १२ जना घाइते, ५ को अवस्था गम्भीर, बालक बेपत्ता उपमहानगरको पहिलो महिला मेयरमा इतिहास रचेकी लामा विद्यार्थीलाई यौन दुब्र्यवहार गर्ने गुल्मीका २ शिक्षक पक्राउ