१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023

दाङ । दाङको तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाले भुमि नक्साकंन ड्रोन क्यामेराबाट गर्ने भएको छ । सुकुम्बासी, दलित भुमिहिन तथा अब्यवस्थित बसोबासहरुको लागि लगत संकलन कार्य सम्पन्न भइसकेको र अब नक्साकंन गर्नको लागि ड्रोन क्यामेरा प्रयोग गरेर उपमहानगरपालिका भित्रका १९ वटै वडामा सर्वेक्षण गर्ने भएको छ ।

Advertisement

शुक्रबार एक कार्यक्रमका विच तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाकामा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा प्रमुख घनश्याम पाण्डेले ड्रोनबाट अब त्यस्तो सर्बेक्षण गरिने बताए । उनले उपमहानगरपालिकाको सम्रग भूमि व्यवस्थापन, योजनाको अनुगमन कार्यलाई छिटो छरितो बनाउन ड्रोनको सेवाले थप मद्दत गर्ने समेत बताए । उनले आफुहरुले निर्वाचनमा बोलेका कुरालाई पछ्याउँदै अघि भन्दै उपमहानगरपालिकाको बजार क्षेत्रलाई निगरानी गर्ने ड्रोन क्यामेराले थप मद्दत गर्ने समेत बताए ।

मेयर पाण्डेले ड्रोन क्यामेराको माध्यमबाट भू–सुचना प्रणालीलाई व्यवस्थित गर्ने कामलाई सहज हुने दाबि गरे । ‘अहिले भूमिहिन सुकुम्बासी र अव्यवस्थित रुपमा बसोबासीहरुको लगत संकलन गर्ने काम भइरेहको छ र अब तत्कालै हामी त्यसको लागि जग्गा नापजाँच गर्ने कामको सुरुवात गर्ने छौँ,’ उनले भने ‘, उक्त कामलाई छिटो छरितो बनाउनका निम्ती ड्रोन सेवाबाट त्यसको नाप जाँच गर्ने र छिटो भन्दा छिटो भुमिहिन दलित,सुकुम्वासीलाई लालपुर्जा प्रदान गर्ने काम अघि बढाउने छौँ ।’

उनले तुलसीपुरको स्मार्ट सिटीको रणनीतिक योजना अनुसार कामहरु अघि बढाएको समेत बताए । त्यस्तै उपमहानगरपालिकाका नापी अधिकृत प्रदिप ज्ञवालीले भूमि प्रशासन, भुमि व्यवस्थापनका चुनौती र रुपान्तरणकारी योजनाका बारेमा जानकारी दिए । उनले कानुनी निर्देशिका अनुसार उपमहानगरपालिकामा ड्रोनबाट नक्साङ्कन गर्ने योजना बनाइएको समेत बताए । ‘ड्रोन क्यामेरा, चालक सवारी विना सञ्चालन हुने यन्त्र हो,’ उनले भने,‘ यसले झन्डै ८ हजार मिटर टाढाको स्थानमा रहेर ड्रोनबाट तस्बिर, भिडियो लिन सकिने छ ।’ उनका अनुसार यो ड्रोन क्यामेरालाई १ सय २० मिटर माथि सम्म उडाउन सकिने छ ।

उनले उपमहानगरपालिकाको कामलाई छिटो छरितो बनाउन साढे ३ लाख बढी मूल्यमा उक्त ड्रोन क्यामेरा किनेर ल्याइएको समेत बताए । उनका अनुसार कुनैपनि एक जनाको काम गर्दा २÷३ जना कर्मचारीहरु आवश्यक पर्ने गर्दथ्यो । त्यो पनि करिब एक हप्तासम्म सयम लाग्ने गर्दथ्यो । तर, अब ड्रोन क्यामेराबाट काम गर्दा एक जना मात्र भए हुने र एक दिनमा धेरैको काम गर्न सकिने छ । त्यस्तै, उनले ड्रोन क्यामेरालाई भुमि सम्बन्धि काममा मात्र नभइ कृषि, स्वास्थ्य, पर्यटकीय क्षेत्रमा समेत प्रयोग गर्न सकिने बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

यस्तो रहनेछ आजको मौसम सर्वोच्चको फैसलाले रविको रफ्तारमा रोक एसईई परीक्षा चैत १७ गतेदेखि (तालिकासहित) रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी