११ मंसिर २०७८, शनिबार

Nov 27, 2021

फाइल तस्विर

जेठ १५,

Advertisement

ललितपुर । आर्थिक वर्ष २०७५/७६ को कृषि क्षेत्रको कूल गार्हस्थ्य उत्पादन २६.९८ प्रतिशत हुने अनुमान गरिएको छ । सोमबार संसद्मा पेश भएको आर्थिक सर्वेक्षणमा विगत दुई दशकमा कृषि क्षेत्रको उत्पादन औसत ३.२ प्रतिशतले वृद्धि भएको तथा आव २०७४/७५ मा कृषि क्षेत्रको उत्पादन वृद्धिदर २.७ रहेको उल्लेख छ ।

आव २०७५.७६ मा कृषि क्षेत्रको उत्पादन वृद्धिदर ५.१ प्रतिशत रहने अनुमान रहेको छ । देशको प्रमुख खाद्यान्न तथा तरकारी बालीमा भएको उत्पादन वृद्धि, मल, बीउ तथा कृषि सामग्रीको उपलब्धता, सिँचाइ सुविधा विस्तार तथा अनुकूल मौसमका कारण पनि कृषि क्षेत्रको उत्पादन वृद्धि भएको सर्वेक्षणमा उल्लेख छ । कृषिको उत्पादन र उत्पादकत्व अभिवृद्धि, भण्डारणको व्यवस्था, प्रशोधन तथा वितरण प्रणाली प्रभावकारी बनाउँदै सन् २०३५ सम्ममा मुलुकलाई खाद्यान्नमा आत्मनिर्भर बनाउने, प्रतिस्पर्धात्मक व्यावसायिक कृषि प्रणालीको विकासबाट रोजगारी अभिवृद्धि गर्ने, खाद्य तथा पोषण सुरक्षा एवं दिगो वातावरणीय संरक्षण लक्ष्य लिई आव २०७३/७४ देखि २० वर्षे कृषि विकास रणनीति कार्यान्वयनमा ल्याइएको छ ।

कृषि क्षेत्रको आधुनिकीकरणको लक्ष्यसहित आव २०७३/७४ देखि कृषि विकास रणनीति कार्यान्वयनको पूरक परियोजनाका रुपमा प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजना कार्यान्वयनमा रहेको छ । कूल खेतीयोग्य जमीनको ८० प्रतिशतभन्दा बढी क्षेत्रफलमा लगाइने धानबालीको क्षेत्रफल आव २०७४/७५ को तुलनामा आव २०७५/७६ मा १.५ प्रतिशतले वृद्धि हुने अनुमान छ । रासायनिक मलको सहज आपूर्ति, मौसमी अनुकूलता, नयाँ प्रविधिको विकास तथा प्रसारका कारण धानको उत्पादन र उत्पादकत्वमा क्रमशः ८.९ तथा ७.९ प्रतिशतले वृद्धि भएको सर्वेक्षणमा उल्लेख छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

झापाकी इन्दिरासँग ‘इन्गेजमेन्ट’मा बाँधिए मुकुन्द घिमिरे पार्टी भित्र हुने निर्वाचनले ठूलो द्वन्द्व जन्माउँछ : डा. भण्डारी केमिकल एण्ड मेडिकल सप्लायर्स एसोसियशन नेपालको साधारणसभा तिलोत्तमामा कोसी ब्यारेजमा हाम फालेका एक जनाको मृत्यु सरकारलाई बिजुली खपतको चिन्ता, जनता पोल हेर्न बाध्य रुपन्देहीको भैरहवामा ट्रकको ठक्करबाट बाबुछोराको मृत्यु मुख्यमन्त्री राईले भने- म रचना रिमाललाई वान साइड लभ गर्छु राजनीतिमा देखिएको पथभ्रष्ट र अराजकता सच्याउने नेतृत्व आउँछ : ओली बन्द सत्रमा ओलीले भने : प्रतिकृयावादीको षड्यन्त्रका कारण प्रतिपक्षमा पुगियो कांग्रेस रुपन्देहीको सभापतिमा रामकृष्ण खाँण सर्वसम्मत रुपमा चयन पाँच घण्टा ढिला गरी सौराहमा सुरु भयाे एमालेको बन्दसत्र भोट माग्न सुरु गरेका भीम रावलले भने- ओलीकाे सहमति प्रयासबारे जानकारी छैन एमाले १० औँ महाधिवेशन : घनश्याम भूसाल उपाध्यक्षमा उठ्ने एमाले दशौं महाधिवेशन : नेम्वाङलाई राष्ट्रपति, अष्टलक्ष्मीलाई उपराष्ट्रपतिको आश्वासन एमालेको कुम्भमेलामा विचारलाई निषेध गरियाे : प्रचण्ड टिपरको ठक्करले स्कुटर चालकको मृत्यु माओवादी केन्द्र पुनर्गठित गर्दै अघि बढेका छौं: प्रचण्ड ओली बन्दसत्र स्थल प्रवेश, तर अझै सुरु भएन बैठक एमालेको राष्ट्रिय महाधिवेशन र युवा नेतृत्व कर नबुझाउने करदातामाथि कारबाही सुरु