१७ असार २०७९, शुक्रबार

Jul 1, 2022

दाङ । बलात्कारपछि हत्या गरिएकी बैतडी भागरथी भट्टको न्यायका लागि दाङमा युवाहरु सडक उत्रिएका छन् । विहीवार दाङको तुलसीपुरमा विरोध प्रर्दशन गरेका छन् । उनीहरुले निधारमा कालो कालो पट्टी बाधेर विरोध प्रर्दशन गरेका थिए । उनीहरुले भागरथीको परिवारलाई न्याय र अपराधि पत्ता लगाइ कडा भन्दा कडा कारबाहीको माग गरेका थिए । घटना घटेको यतिका दिन हुदाँ समेत अपराधि पत्ता नलाग्नुमा सरकारले नै ध्यान नदिएको भन्दै उनीहरु आक्रोस ब्यक्त गरेका थिए । विपी चोकबाट शुरु भएको विरोध प्रर्दशन बजारका विभिन्न भागमा परिक्रमण गरी विपीचोकमा कोणसभामा परिणत भएको थियो ।

Advertisement

कोणसभामा बोल्दै युवा अविशेष भण्डारीले दैनिक कम्तिमा ६ वटा बलात्कारका घटनाहरु घटिरहेको भन्दै सरकारले ध्यान नदिएको आरोप लगाए । उनले सरकारमा रहेका मान्छेहरु आफ्नो कुर्सी जोगाउन मात्र ध्यान दिएको र देशमा दैनिक रुपमा भइरहेको बलात्कारका घटना प्रति सरकारले चासो नदिएको समेत आरोप लगाए । ‘निर्मला पन्तको हत्या भएको २ बर्ष ५ महिना भयो,’ उनले भने,‘ पिडित परिवारले न्याय पाउनु त कुरै छाडौँ । अहिले सम्म यो सरकारले हत्यारा पत्ता लगाउन सकेको छैन् । अब के भागरथीले न्याय पाउँलीन र ? ’ उनले बलात्कार गर्नहरुले कडा कारबाही नपाएका कारण यसलाई त्यस्ता अपराधिहरुले संस्कृतिको रुपमा लिएको भन्दै यस्ता घटनाहरु रोक्नको लागि राज्यले बलात्कारीलाई फासीको सजाय दिने कानुन ल्याउनु पर्ने माग गरे ।

त्यस्तै, अर्का युवा झग्गु भण्डारीले आफुहरु जस्ता युवाहरुले कडा भन्दा कडा कारबाहीको माग गर्दै आइरहेको भएता पनि सरकारले नसुने झैँ गर्दै आइरहेको बताए । उनले अहिले पनि हामी युवाहरु अपराधिलाई कारबाही र पिडित परिवारलाई न्याय होस् भन्दै सडकमा आइरहेको अवस्था सरकारमा बस्ने मान्छेहरुले काम नपाएका भन्ने गरेको उनले बताए । त्यसैगरी उनले राज्यबाट अब केहि पनि सहयोग नहुने भएकाले युवाहरु अब आफै सचेत हुनु पर्ने अवस्था आएको समेत बताए ।

सामना पौडेलले देशका दैनिकहरु बलात्कारका घटनाहरु घटिरहेको अवस्थामा सरकारले ध्यान नदिएको आरोप लगाइन् । उनले नेपालमा दैनिकहरु यस्ता घटनाहरु घटि रहदाँ विदेशम गएका नेपाली चेलिहरुको अवस्था कस्तो होला भन्दै राज्यले ध्यान दिनु पर्ने बताइन् । ‘ अहिले म आफै सुरक्षित छैन्,’ उनले भनिन्,‘ म कलेज जादाँ झोलामा खुकुरी बोकेर जानु पर्ने अवस्था आयो । मैले झोलामा किताब बोक्ने हो की खुकुरी ? खोइ राज्यले हामीले सुरक्षाको ग्यारेन्टी गरेको ।’

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लण्डन लगानी सम्मेलनः सन् २०३० सम्म ५ अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल, १५ हजार मेघावटा बिजुली व्यवसायिक रुपमा उत्कृष्ट कृषि पशुपालन गरेका ४३ किसान पुरस्कृत विद्युत प्राधिकरणको लापरबाही : करेन्ट लागेर बालिकाको हात गुम्यो सरकारविरुद्ध राप्रपाको मसाल जुलुस [तस्बिरहरू] नेप्सेमा सामान्य अंकले गिरावट कानुनको परिपालना गराउन कानुनी शिक्षाको भूमिका अहम् : राष्ट्रपति भण्डारी टिकटक बनाउने क्रममा मोटरसाइकलले ठक्कर दिँदा एक बालिका घाइते महिला हिंसा नियन्त्रणका लागि विधि र प्रविधिको व्यवस्था गर्न सरकारसँग माग बुटवलमै छ मुलुकको ठूलो जर्मन प्रविधिको विद्युत उद्योग रविको पार्टी निर्वाचन आयोगमा दर्ता चट्याङ लागेर एक युवकको मृत्यु, दुई जना घाइते भारतमा संक्रमण बढ्दा पनि छैन् सीमानाकामा कडाई रवि लामिछानेको राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी दर्ता गर्ने निर्णय भएको छैन : आयोग पाल्पामा टिपर दुर्घटना, १ जना घाइते भुवन केसीलाई बोर्ड अध्यक्ष बन्न उमेर र शैक्षिक योग्यता बाधक बाढीले प्रभावित बारा निजगढको जनजीवन सामान्य बन्दै ‘दूरसञ्चार पूर्वाधारमा दोहोरो लगानीले उपभोक्तालाई आर्थिक बोझ’ नबिल बैंकमा सीईओको कार्यभार ढुंगानाले सम्हाले पाँच वर्षकी नाबालिकालाई जबर्जस्ती करणी गर्ने किशोर पक्राउ पोखरा महानगरले तोक्यो खुर्सानीदेखि धानसम्मको बिक्री मूल्य