११ मंसिर २०७९, आईतवार

Nov 27, 2022

रिमखोलीमा जग्गा नक्सांकनको उद्घाटन गर्दै बबईका अध्यक्ष भूवनेश्वर पौडेल, साथमा उपाध्यक्ष सावित्रा विश्वकर्मा

दाङ । बबई गाउँपालिकाले नेपाल मै पहिलो पटक भूमिहीन दलित, भूमिहीन सुकुम्वासी तथा अव्यवस्थित बसोबासीको व्यवस्थपनका लागि जमिन नक्सांकन गर्ने कामको सुरू गरेको छ । नक्सांकनको काम सुरुभएपछि स्थानीय दोलख डाँगी पनि खुशी छन् ।

Advertisement

बबई गाउँपालिका-५ रिमखोलीका डाँगी छिट्टै आफूले खेती गर्दै आएको जमिनको मालिक हुन पाउने भएपछि खुशी भएका हुन् । ‘यो ठाउँमा बस्न लागेको २३ वर्ष भयो, हामी पनि कुनै दिन जमिनको मालिक बनौला र ? भन्ने लाग्थ्यो ।’ -उनले भने, ‘पहिले पनि लालपुर्जा दिने हो भन्ने सुनेको हो तर पाएनौं ।’ डाँगीले अब भने सरकारले केही गर्नेमा विश्वास व्यक्त गरे ।

त्यस्तै सोही ठाउँकी भिमा वली रोकायले पनि लालपुर्जा पाइने भएपछि खुशी छिन् । उनले भुमिहिन हुदाँ धेरै समस्या भोगको गुनासो गर्दै लालपुर्जा पाएपछि त्यो समस्याबाट मुक्त हुने बताइन् । ‘सरकारले हामी जस्ताका दुःख सुन्नु पर्थ्यो ।’-उनीले अगाडी भनिन्, ‘अरुले त सुनेनन् । यो सरकारले सुनेको छ, अब भने केही गर्ने आशा जागेको छ ।’ साथै रोकायाले संसद विघटनपछि फेरी लालपुर्जा बाड्ने काम रोकिने होकि भन्ने शंका लागेको भन्दै त्यसो नगर्न आग्रह गरिन् । विकट बस्तीमा भूमिहीन भएर बस्दा धेरै दुःख भोग्नु परेको सुनाउँदै उनीले छिटो भन्दा छिटो लालपुर्जा वितरण गर्न आग्रह गरिन् ।

मंगलबार मात्र लगत संकल सम्बन्धि काम सम्मपन्न गरेको बबई गाउँपालिकाले बुधबारबाट गाउँपालिकाको विकट बस्ती वडा नम्बर १ र ५ मा जमिन नक्सांकनको काम सुरु गरेको हो । दाङको विगट भनेर चिनिने वडा नम्बर १ को गंगटे, वडा नम्बर ५ को रिमखोलीलगायतका विभिन्न गाउँबाट जमिन नक्सांकनको काम सुरू गरेको गाउँपालिकाले तीन महिना भित्र सक्ने जनाएको छ । त्यसपछि लालपुर्जा बनाएर असारसम्ममा जग्गा धनीलाई वितरण गरिने गाउँपालिकाका अध्यक्ष भुवनेश्वर पौडेलले जानकारी दिए ।

बुधबार नक्सांकन गर्ने काम सुरु गर्दै अध्यक्ष पौडेलले सरकारमा देखिएको विभिन्न समस्याले लालपुर्जा वितरण गर्ने काम नरोकिने बताए । बबई गाउँपालिकाले कात्तिक २७ गते लगत संकलन गर्नका लागि सम्झौता गरेको थियो । सरकारले भूमिहीनलाई लालपुर्जा वितरण गर्नका लागि भूमिसम्बन्धी ऐन, २०२१ को दफा ५२ (ख) को उपदफा (६) बमोजिम भूमिसम्बन्धी समस्या समाधान आयोग गठन गरेर काम सुरु गरेको छ । आयोगले देशभर विभिन्न चरणमा गरेर भूमिहीनलाई लालपुर्जा वितरण गर्ने काम गर्ने छ ।

त्यसैगरी बबई गाउँपालिकाले ४ हजारभन्दा बढी भूमिहीन दलित, भूमिहीन सुकुम्वासी तथा अव्यवस्थित बसोबासीलाई लालपुर्जा वितरण गर्दैछ । भूमिहीन दलित, सुकुम्वासी तथा अव्यवस्थित बबई कार्यापालिका इकाई प्रमुख चन्द्रबहादुर ओलीका अनुसार माघ ५ गतेसम्म लतग संकन गर्दा जम्मा ४ हजार ४४२ भूमिहीन घरधुरी समेटिएका छन् । तर अहिले पनि कोही बाहिर रहेकाले उनीहरू आएपछि यो संख्या बढ्ने इकाई प्रमुख ओलीले बताए ।

माघ ५ गतेसम्म लगत संकलन गर्दा बबईको वडा नम्बर १ मा ८१५ जना भूमिहीनको लगत संकलन गरिएको छ । त्यसैगरी वडा नम्बर २ मा ५१३ जना, ३ मा ३९७ जना, ४ मा ५५७ जना, वडा नम्बर ५ मा ८०५ जना, ६ मा ५७१ जना र वडा नम्बर ७ मा ७८४ जनाको लगत संकलन भएको छ । यो संख्या बढेर जाने प्रमुख ओलीको भनाई छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

देउवाका ६ मन्त्री पराजित आमनिर्वाचनमा राप्रपाको फड्को लुम्बिनी प्रदेशमा एमाले बन्यो ठूलो दल यी तीन उम्मेदवार, जसले अर्घाखाँचीमा सबैभन्दा कम मत प्राप्त गरे उत्तर कोरियाको लक्ष्य विश्वको बलियो आणविक शक्ति प्राप्त गर्नु होः किम जोङ उन चितवनमा गैंडा मृत्यु प्रकरणमा मुछिएका ठेकेदारलाई लुम्बिनीमा ३ अर्बको ठेक्का ! १५७ क्षेत्रको मतपरिणाम सार्वजनिक, कुन पार्टीले कति सिट जित्यो ? अमेरिकामा हुवावे र जेडटीइले उत्पादन गरेका दूरसञ्चार उपकरण विक्रीमा प्रतिबन्ध रेल्वे कम्पनीले कर्मचारी भर्ना खुलायो, चालकदेखि टेक्निसियनसम्म १० जना माग प्रत्यक्षतर्फ १५४ सिटको टुङ्गो लाग्दा यी ११ स्थानमा बाँकी गुल्मीमा धान उत्पादन घट्यो, करिब २८ हजार मेट्रिकटन उत्पादन तुराँग वहुप्राविधिक शिक्षालय विपन्न विद्यार्थीकाे सहारा एमाले उपाध्यक्ष सुवासचन्द्र नेम्वाङ विजयी गिरिराजमणिलाई हराउँदै एमालेका लक्ष्मी महतो विजयी आफूमाथि गोली प्रहार भएपछि पहिलो पटक सार्वजनिक कार्यक्रममा देखिए खान प्रचण्ड र भारतीय राजदूत श्रीवास्तवबीच भेटवार्ता विवाद र दुरी कायम गरेर होइन, संवाद र सहमतिमा अघि बढौं : एमाले उपाध्यक्ष पौडेल गृहमन्त्री खाँणले दिए दीपक बोहोरालाई बधाई बुटवलको बेलवासका गौतम दम्पतीकाे भैँसीपालनका ४५ वर्ष सञ्चार मन्त्री कार्कीको क्षेत्रमा मतगणना रोकियो