December 1, 2020, Tuesday
२०७७ मंसिर १७, बुधबार

गुल्मीको रेसुङ्गा नगरपालिकामा आज मध्यरातदेखि लकडाउन

384

गुल्मी । गुल्मीको रेसुङ्गा नगरपालिकामा आज मध्यरातदेखि लकडाउन गरिने भएको छ । नगरपालिकामा कोरोना भाइरस संक्रमण बढ्दै गएको भन्दै राति १२ बजेदेखी यहि मंसिर १३ गते राति १२ बजेसम्म लकडाउन गर्न लागिएको मेयर डिल्लीराज भुसालले जानकारी दिए ।

विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोना भाइरस (कोभीड-१९) संक्रमणको जोखीम कम गर्न नगरपलिकामा लकडाउन गरिने भएको हो । लकडाउनको अवधिमा एम्बुलेन्स, दमकल, स्वास्थ्यकर्मी, सुरक्षकर्मी, इन्धन, सरसफाई, स्वास्थ्यसेवा तथा औषधी पसलहरु पूर्ववत रुपमा सञ्चालन हुने र नगरपालिकाका सम्पूर्ण वडा तथा नगरपालिका कार्यालयबाट अत्यवाश्यक बाहेक अन्य सेवाहरु बन्द गरिने नगरपालिकाले जनाएको छ । नगरक्षेत्रभित्रका सम्पूर्ण सामुदायिक तथा संस्थागत विद्यालयहरुमा पठनपाठन पूर्णरुपमा बन्द गर्ने, माध्यमिक शिक्षा उत्र्तीण परीक्षा (कक्षा १२ को अन्तिम परीक्षा) राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डबाट संचालन र व्यवस्थापनमा यही मंसिर ९ गतेबाट नै निर्देशित कार्यविधि, मापदण्ड र समय समयमा दिइएका जिम्मेवारी अनुसार सुचारु रुपमानै सञ्चालन गरिने भएको छ ।

तरकारी, फलफुल, दुध तथा दुधजन्य पदार्थको विक्री वितरण जनस्वास्थ्य मापदण्डको पूर्ण पालना गर्दे बिहान ७ बजेदेखी ९ बजेसम्म र साझँ ५ बजेदेखी ६ः३० बजेसम्म संचालन गर्ने, अन्य पसलहरुले स्वास्थ्य सुरक्षा मापदण्ड पूरा गरी दैनिक बिहान ७ बजेदेखी बिहान ९ बजेसम्म मात्र सञ्चालन गर्न रेसुङ्गा नगरपालिकाले अनुरोध गरेको छ । बढी मानिस जमघट हुने स्थानमा १० जना भन्दा बढी भेला नहुने, उद्योगधन्दा, निर्माणकार्य जुन स्थानमा भएको छ सोही स्थानमा कामदारहरुलाई खाने बस्ने व्यवस्था मिलाई सञ्चालन गर्न नगरपालिकाले आग्रह गरेको छ । अन्य स्थानबाट आउने सवारी साधनहरु रेसुङ्गा नगरपालिकाको निश्चित पार्किङस्थल बाहेक अन्य स्थानमा नरोक्ने, सम्पूर्ण नगरबासीहरु अत्यावश्यक काम बाहेक घर बाहिर ननिस्कने रेसुङ्गा नगरपालिकाको जारी सूचनामा उल्लेख छ ।

बैंक तथा वित्तिय संस्थाहरुले अत्यावश्यक सेवा स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरी सञ्चालन गर्ने, शारीरिक व्यायाम, खेलकुद तथा अन्य गतिबिधिहरु लकडाउन अवधिभर जमघट भएर नगर्न नगरपलिकाले आग्रह गरेको छ । नियमको पालना नगरेको पाइएमा संक्रामक ऐन, २०२० बमोजिम कारबाही हुने नगरपालिकाले जनाएको छ । अहिलेसम्म रेसुङ्गा नगरपालिकामा कोरोना भाइरस संक्रमितको संख्या १७७ पुगेको छ । संक्रमितमध्ये १३६ जनाले कोरोना भाइरस जितेर घर फर्किएका रेसुङ्गा नगरपालिका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख बोम अर्यालले जानकारी दिए । अहिले यस नगरपालिकामा कोरोना भाइरस संक्रिय सक्रमितको संख्या ४१ रहेका अर्यालले जानकारी दिए ।

global-corona-notice

पछिल्लो अपडेट