२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Oct 7, 2022

छुपु र छुपु हिलोमा धान रोपेर छोडौंला
बनाई कुलो लगाई पानी आएर गोडौंला ।

रोपाईंको समयमा ‘किसानको रहर’ शीर्षकमा दैवज्ञराज न्यौपानेले लेखेको यो गीत धेरैले सम्झन्छन् । प्राथमिक विद्यालयको पाठ्यक्रममा समावेश यो गीत धेरै किसानको छोराछोरीले गीतकै रुपमा गाएका छन् । ‘मानो रोपेर मुरी उब्जाउने’ महिना मानिने असारको मध्य दिन (असार १५) आज धान दिवससँगै रोपाईं जात्राका रुपमा मनाउने गरिन्छ । यो वर्ष १७ औँ अन्तराष्ट्रिय धान दिवस “धान उत्पादनमा वृद्घि, आत्मनिर्भता र समृद्घि” भन्ने मूल नाराका साथ विविध कार्यक्रम गरि मनाइदैँ छ ।

Advertisement

आजको दिन खेतमा धान रोपाईंसँगै आपसमा हिलो छ्यापाछ्याप गरेर मनोरञ्जन गर्ने तथा दही चिउरा खाने गरिन्छ । कामको चटारोले थकित भएका किसानलाई दही र चिउराले शक्ति र शीतलता प्राप्त हुने विश्वास छ । खेतीपाती बाहेक अन्य पेसा र व्यवसाय रहेकाहरुले पनि आज दही च्यूरा खाई असार १५ मनाउँछन् । हरेक वर्ष विभिन्न कार्यक्रम गरी धान दिवस मनाउने गरिएपनि यो वर्ष भने विश्वव्यापी कोरोना महामारीका कारण कुनै औपचारिक कार्यक्रम तथा सभा सम्मेलन विना नै यो पर्व मनाउन लागिएको छ ।

यसैबिच रुपन्देहीको तिलोत्तमा नगरपालिकाले कोरोना कहरका बीच कयौं वर्षदेखि बाँझो रहेका जमिनमा यस वर्ष धमाधम धान रोपाइँ गरेको छ । तिलोत्तमा नगरपालिकाले खेतीयोग्य बाँझो जमिनमा जग्गाधनी आफैले खेती नगरे वा नगराए सधियाँर वा अन्य व्यक्तिले खेती गर्न सक्ने निर्णय गरेपछि बाँझो रहने जग्गामा रोपाइँ भएको हो । विगतको वर्षमा नगरमा ६ हजार ८ सय ४ हेक्टरमा धान रोपाई हुने गरेको थियो । यो वर्ष भने बाँझो रहेका ६ सय हेक्टर थप गरी ७ हजार ४ सय ८४ हेक्टरमा धान रोपाई हुने कृषि शाखाका अधिकृत राम प्रसाद खनालले बताए ।

धान दिवसको अवसर पारी नगरको प्रशासनिक भवनको पौने ३ बिगा जग्गामा जनप्रतिनिधी र कर्मचारीले धान रोपेर मनाउँदै गरिएको उनले जानकारी गराए । नगरमा हालसम्म ४० प्रतिशत रोपाई सकिएको छ । लकडाउनको कारण नगरबासीहरु फुर्सदिला रहँदा धान रोपाइँ विगतका वर्षमा भन्दा यो वर्ष छिटो सकिने कृषि शाखा प्रमुख दोमलाल भुसालले जानकारी दिए । नगरपालिकाले कोरोना महामारीले अर्थतन्त्रमा पारेको नकारात्मक प्रभावसँग जुध्न खेतीयोग्य जमिन बाँझो नराख्ने निर्णय गरेको हो । ‘कृषिजन्य वस्तुको उत्पादन बढाऔं, आत्मनिर्भर बनौं’ भन्ने नाराका साथ खेतीयोग्य जमिन बाँझो नराख्ने नीति लिएको तिलोत्तमाले उत्पादन बढाउन कार्यगत निर्णय गरेको हो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पश्चिम नवलपरासीमा निर्वाचन अधिकृतको कार्यालय एमाले दाङमा तीन मध्ये दुई महिला उम्मेदवार बाढी र पहिरोले गुल्मीमा ६ घरका २० जना विस्थापित प्युठानमा पहिरोले घर बगाउँदा ६ जना बेपत्ता राप्ती नदीको सतह उच्च, सुरक्षित स्थान जान आग्रह एमाले उम्मेदवार धमाधम सार्वजनिक हुँदै खोलामा बगेर महिला वेपत्ता यस्त छन् उम्मेद्वारले गर्नुपर्ने स्वघोषणा लेक लागेर श्रीमान्‌को मृत्यु, श्रीमती बेपत्ता महिला एसिया कप : पाकिस्तानद्वारा भारत पराजित ‘सम्भावना खाडीमा होइन, झाडीमा’ यस वर्षको नोबेल शान्ति पुरस्कार एक व्यक्ति र दुई संस्थालाई निरन्तर वर्षा, बाढी र पहिरो : सतर्क बनौं, सुरक्षित हौं फिफा वरीयतामा नेपालको सुधार गाउँघरमा सुनिन छाड्यो नगराको धुन भेरी नदीमा खतराको तह पार उम्मेदवारी दर्ता गराउनु पर्ने भन्दै कांग्रेसको चियापान स्थगित झाडापखाला, हैंजा र डेंगुबाट बच्न आग्रह नारायणी नदीको बाढी सुस्ता बस्तीमा पस्न सुरु नेपाल प्रहरीका असई भारतीय भूमिमा मृत फेला