६ आश्विन २०८०, शनिबार

Sep 23, 2023

वासिंग्टन डिसी । उत्तर पूर्वी अमेरिका र छिमेकी क्यानडाका क्षेत्रहरूतिर लि नामक तूफान सर्दा भारी वर्षा र बिजुलीका लाइनहरू भत्किएका छन । जसका कारण हजारौं मानिसहरू विद्युतविहीन भएको अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमले जानकारी दिएका छन् ।

Advertisement

समाचारका अनुसार अमेरिकाको म्यासाचुसेट्स र मेनका केही भागहरूमा मौसमको गम्भीर अवस्थाको पूर्वानुमान गरिएको थियो। मेनदेखि नोभा स्कोटियाका हजारौं ग्राहकहरू हाल बिधुतबिहिन अवस्थामा छन्, अधिकारीहरूले भने।

‘बाइडेन प्रशासनले माइनको लागि आपतकालीन घोषणा जारी गर्‍यो र राज्यलाई संघीय सहायता प्रदान गरेको छ,’ ह्वाइट हाउसका प्रेस सेक्रेटरी करिन जीन-पियरले पत्रकार सम्मेलनमा भने, ‘हामी यो ठूलो र खतरनाक आँधीको बाटोमा रहेका सबैलाई सतर्क रहन प्रोत्साहित गर्दछौं ।’ 

तटीय बाढी र भारी वर्षाको साथसाथै १३० किलोमिटर प्रति घण्टाको हावाले अमेरिका र एट्लान्टिक क्यानडाको न्यू इङ्ल्यान्ड क्षेत्रका केही भागहरूमा सामान्य जनजीवन प्रभावित भएको अमेरिकी राष्ट्रिय तूफान केन्द्र (एनएचसी) ले जनाएको छ।

क्यानेडियन हरिकेन सेन्टरले हरिकेन ली न्यू ब्रन्सविकमा दिउँसो ३ बजे (क्यानाडाली समय) पछि तीव्र हावासहित नोभा स्कोटियामा ल्यान्डफल हुने भविष्यवाणी गरेको छ। राष्ट्रिय मौसम सेवा मौसमविद् लुईस फोडेले तटीय मेनका केही भागहरूले ४.५ मिटरसम्म अग्लो छालहरू देख्न सकिने बताए । जसले क्षरण र क्षति निम्त्याउन सक्छ। समाचारमा थप भनिएको छ कि हावाको तेज हावाले बिजुली कटौती हुन सक्छ।

पछिल्लो जानकारी अनुसार चक्रवात आँधी ली क्यानडामा ११० किलोमिटर प्रतिघण्टाको गतिमा पुगेको छ । ठूलो मात्रामा विनाश भएको छ । आँधीले नोभा स्कोटियामा क्षति पुर्यायो। एक जनाको मृत्यु समेत भएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एनआरएनए अध्यक्षका प्रत्याशी शर्माकाे विश्व दौडाहा जारी देश बिरुद्ध लेखेको आरोपमा पाकिस्तानमा एक पत्रकार हिरासतमा छन्द लहरीमा लहरिँदा नेपालमा लगानी गर्न आयरल्याण्डका राष्ट्रपतिसँग सभामुखकाे अनुराेध ओलीले सम्झिए भारतीय नाकाबन्दीका कष्टकर दिन आज क्यानको नेतृत्व चयन हुँदै, चतुरबहादुर र बिनयराज बीच प्रतिस्पर्धा मुगु सदरमुकाम गमगढी बजारमा आगलागी, ५ घर पूर्ण रुपमा क्षति  बोलेरो जीपबाट खसेर बालकको मृत्यु आजदेखि प्रधानमन्त्री प्रचण्ड चीन भ्रमणमा राहत शिक्षकहरुले पुनः आन्दोलनको घोषणा लुम्बिनी प्रदेश याेजना आयाेगमा थपिए दुई सदस्य पल्लीकोट स्वास्थ्य चौकीमा गुल्मी जिल्लाका स्वास्थ्यकर्मीहरुको जमघट २१ औं लिस्नु कपको उपाधि फर्साटिकरलाई सरकार र शिक्षकबीच सहमति, आन्दाेलन फिर्ता बैतडीमा १९ वर्षीया एक किशोरी मृत फेला रासायिक मल विस्थापित गर्न अर्गानिक मल उत्पादनमा ध्यान बाँकेको जयेन्दु बाल सुधार गृहमा झडपपछि नौ थुनुवा फरार मलेसिया पठाइदिन्छु भन्दै तीन लाख ठगी गर्ने एक जना प्रकाउ नक्कली नोटसहित सुनसरीबाट दुई जना पक्राउ दिगो विकास लक्ष्यका बारेमा छलफल गर्न सरकारले सर्वपक्षीय बैठक बोलाउनुपर्छ : अध्यक्ष तिमिल्सिना