ताजा अपडेट »

अमेरिका-क्यानडामा चक्रवाती आँधी ‘ली’ले हजारौंका घर बिजुली बिहिन

आइतबार, ३१ भदौ २०८०, ०८ : ०३
52 Shares
आइतबार, ३१ भदौ २०८०
52 Shares

वासिंग्टन डिसी । उत्तर पूर्वी अमेरिका र छिमेकी क्यानडाका क्षेत्रहरूतिर लि नामक तूफान सर्दा भारी वर्षा र बिजुलीका लाइनहरू भत्किएका छन । जसका कारण हजारौं मानिसहरू विद्युतविहीन भएको अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमले जानकारी दिएका छन् ।

समाचारका अनुसार अमेरिकाको म्यासाचुसेट्स र मेनका केही भागहरूमा मौसमको गम्भीर अवस्थाको पूर्वानुमान गरिएको थियो। मेनदेखि नोभा स्कोटियाका हजारौं ग्राहकहरू हाल बिधुतबिहिन अवस्थामा छन्, अधिकारीहरूले भने।

‘बाइडेन प्रशासनले माइनको लागि आपतकालीन घोषणा जारी गर्‍यो र राज्यलाई संघीय सहायता प्रदान गरेको छ,’ ह्वाइट हाउसका प्रेस सेक्रेटरी करिन जीन-पियरले पत्रकार सम्मेलनमा भने, ‘हामी यो ठूलो र खतरनाक आँधीको बाटोमा रहेका सबैलाई सतर्क रहन प्रोत्साहित गर्दछौं ।’ 

तटीय बाढी र भारी वर्षाको साथसाथै १३० किलोमिटर प्रति घण्टाको हावाले अमेरिका र एट्लान्टिक क्यानडाको न्यू इङ्ल्यान्ड क्षेत्रका केही भागहरूमा सामान्य जनजीवन प्रभावित भएको अमेरिकी राष्ट्रिय तूफान केन्द्र (एनएचसी) ले जनाएको छ।

क्यानेडियन हरिकेन सेन्टरले हरिकेन ली न्यू ब्रन्सविकमा दिउँसो ३ बजे (क्यानाडाली समय) पछि तीव्र हावासहित नोभा स्कोटियामा ल्यान्डफल हुने भविष्यवाणी गरेको छ। राष्ट्रिय मौसम सेवा मौसमविद् लुईस फोडेले तटीय मेनका केही भागहरूले ४.५ मिटरसम्म अग्लो छालहरू देख्न सकिने बताए । जसले क्षरण र क्षति निम्त्याउन सक्छ। समाचारमा थप भनिएको छ कि हावाको तेज हावाले बिजुली कटौती हुन सक्छ।

पछिल्लो जानकारी अनुसार चक्रवात आँधी ली क्यानडामा ११० किलोमिटर प्रतिघण्टाको गतिमा पुगेको छ । ठूलो मात्रामा विनाश भएको छ । आँधीले नोभा स्कोटियामा क्षति पुर्यायो। एक जनाको मृत्यु समेत भएको छ ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।