६ आश्विन २०८०, शनिबार

Sep 23, 2023

आधुनिक गीत । त्यसैमा पनि बिछोडको ! म्युजिक भिडियो हेरेपछि भावुक बनायो । कलाकारको प्रस्तुति बेजोड । स्वर सिम्रनको । सांगीतिक क्षेत्रमा सिम्रनको नयाँ उपस्थिति तर बेजोड प्रस्तुति । दुनियाँ यतिबेला सिम्रनको स्वरमा झुमेका छन् । आफ्नै मौलिक स्वर,मिठास आवाज र चीरपरिचितजस्तै लाग्ने कलाकार । भविष्यका होनाहार गायिका हुन सक्ने खुबी बोकेर आइपुगेकी छिन् । मात्र उनलाई स्नेह,उत्साह र उत्प्रेरणाको खाँचो छ । जसको अभाव उनले महसुस् गरिरहेकी छिन् ।

Advertisement

श्रीधर अधिकारीको संगीत मिठो छ । लयवद्ध छ । क्षमता र प्रतिभा अद्वितीय छ । अनमोल छ । पछिल्लो समय उनको संगीतमा उनिएको गीत हो–मुटु जलाई जाऊ । खोइ ! किन, कसका लागि मुटु जलाउनु पर्ने हो ? मनै जलाउन आग्रह गर्ने गीतका सर्जक हुन्–डाक्टर विष्णुमूर्ति भट्टराई । पेसाले उनी चिकित्सक हुन् । क्रिमसन अस्पताल मणिग्राममा जनरल सर्जन छन् । सिजर र सिरिञ्जमा खेलीरहने उनी गीतका भावमा अक्षर कुँदिरहेका हुन्छन् । अर्थात् अक्षरमा गीतको प्राण भरिरहेका छन् ।

जमाना, युग, परिवेश र पस्थिति फरक छन् । भए । नयाँ पुस्ताले आधुनिक गीतमा आफूलाई खोज्छन् । युगलाई बुझ्छन् । नयाँ जीवनका निम्ति कुद्छन् । दुई दशक उमेरकै डाक्टर विष्णुमूर्तिले नयाँ मोडमा आफूलाई उभ्याएर युवा पुस्तालाई आधुनिक गीत दिइरहेका छन् । तर उनको गीत,बिछोडको छ । मुटु नै चुँडाल्ने खालको छ । भक्कानो छाडेर रुने बनाउँछ । हृदयविदारक छ ।
कतै उनै डाक्टर, विगतको आफ्नो भोगाई गीतमा लेख्दै त छैनन् नि-शंका लाग्छ ! कतै गहिरो समवेदना कोर्दै त छैनन् नि ? मुटुको पीरलाई निचोरेर यतिबेला अभिव्यक्त गरिरहेका छ छैनन् कतै ? भलै जेहोेस् । उनको ब्यक्तिगत जीवनसँग हामीलाई सरोकार भएन । बरु उनको गीत सम्झेर प्रश्न गर्न मन लागिरहन्छ ।

चोटमाथि चोट थप्ने रैछ तिम्रो बानी
सहन म सक्दिन भन्ने जानीजानी
आऊ बरु यो ज्यानमा छुरा चलाई जाऊ
तिमीलाई नै सम्झिरहने मुटु जलाई जाऊ ।

गीतको पङ्तिले धोकेबाज प्रेमीलाई सजिलै विगतका कुरा सम्झाइ दिएको छ । आनीबानीप्रति प्रश्नचिन्ह थपिदिएको छ । बरु मर्न तयार छु । भावहीन शरीर बोकेर बाँच्नुभन्दा छुरा चलाएर जाऊ भनेर प्रेमीलेभन्दा मन छियाछिया हुँदैन होला र ? तिमीलाई सम्झिरहने मुटु जलाई जाऊ भन्ने कठोर बिन्ति छ प्रेमीको । मन कति जल्यो होला ? आँखामा कोशी र कर्णाली कति उर्लिए होलान् ? न रातको निंद, न दिनको भोक ? कसरी प्रेमीले आफूलाई जिउँदो राख्न सकिन् ?

गीत सुनेपछि, भिडियो हेरेपछि, धेरैले भन्दैहोलान् –किन लेखेका होलान् यस्तो मनै रसाउने गीत डाक्टरले ? कसरी संगीत भरे होलान् श्रीधरले । कसरी गाइहोलिन् सिम्रनले ? के साँचिक्कै मान्छेको जीवनमा यस्तै घटना घट्छ ? जसको जीवनमा यस्तो घटना घट्छ उसले यस्तो गीत लेख्यो होला ? गीतलाई म्युजिक भिडियोले प्राण भरेको छ । म्युजिक भिडियोलाई गीतले मुटु दिएको छ ।

खोटमाथि खोट देख्ने रैछ तिम्रो बानी
सहन म सक्दिन भन्ने जानीजानी
तिम्लाई खुसी जता मिल्छ,उतै मोडी जाऊ
म मर्छु वा पागल बन्छु यसै छोडी जाऊ ।

छुटेपछिको प्रेम, सायद यस्तै खोटयुक्त हुन्छ । चोटपूर्ण हुन्छ । छुट्टिनु नै छ भने मिलनको किन गीत गाउने ? प्रेम क्षणिक होइन् । प्रेम बालुवाको ढिस्को पनि त होइन । तासको महल होइन । सिसाको दिवाल पनि त हैन् नि जो क्षणभरमै फुटिजाने ! कसरी भन्न सक्दिहोलिन् प्रेमीले-म मर्छु वा पागल बन्छु । यसै छोडी जाऊ ।

गीतका अन्तरा कम छन् । गीत दोहोरिरहेको छ । दृश्य पनि उस्तै । यसमा भने मेरो गुनासो थोरै छ । अरु कुरा त गीत,संगीत र स्वर अतुलनीय छ । बेजोड छ । भावनाको गहिराई छ । टुटेको मन र छुटेको जीवन छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आज क्यानको नेतृत्व चयन हुँदै, चतुरबहादुर र बिनयराज बीच प्रतिस्पर्धा मुगु सदरमुकाम गमगढी बजारमा आगलागी, ५ घर पूर्ण रुपमा क्षति  बोलेरो जीपबाट खसेर बालकको मृत्यु आजदेखि प्रधानमन्त्री प्रचण्ड चीन भ्रमणमा राहत शिक्षकहरुले पुनः आन्दोलनको घोषणा लुम्बिनी प्रदेश याेजना आयाेगमा थपिए दुई सदस्य पल्लीकोट स्वास्थ्य चौकीमा गुल्मी जिल्लाका स्वास्थ्यकर्मीहरुको जमघट २१ औं लिस्नु कपको उपाधि फर्साटिकरलाई सरकार र शिक्षकबीच सहमति, आन्दाेलन फिर्ता बैतडीमा १९ वर्षीया एक किशोरी मृत फेला रासायिक मल विस्थापित गर्न अर्गानिक मल उत्पादनमा ध्यान बाँकेको जयेन्दु बाल सुधार गृहमा झडपपछि नौ थुनुवा फरार मलेसिया पठाइदिन्छु भन्दै तीन लाख ठगी गर्ने एक जना प्रकाउ नक्कली नोटसहित सुनसरीबाट दुई जना पक्राउ दिगो विकास लक्ष्यका बारेमा छलफल गर्न सरकारले सर्वपक्षीय बैठक बोलाउनुपर्छ : अध्यक्ष तिमिल्सिना अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेन र प्रधानमन्त्री प्रचण्डबीच भेटवार्ता रुपन्देहीमा माछापुच्छ्रे बैंकको ठगी प्रकरण: बैकिङ्ग कसुरमा एजेण्ट निरन्जन पाठक पक्राउ सरकार र आन्दोलनरत शिक्षकबीच वार्ता जारी विद्यालय शिक्षा विधेयकमा धैरै त्रुटी, ७० भन्दा बढी संशोधन हाल्नुपर्ने छन् : गगन थापा कैलाली र कास्कीबाट लागुऔषधसहित दुईजना पक्राउ