१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

                  

केही दिन अघि धरानमा गोरुको मासु काटेर खाएको विषयले देशभर खैलाबैला मच्चीयो । खैलाबैला मच्चीनु स्वभाविक पनि थियो किनभने एक त गाई हाम्रो राष्ट्रिय जनावर पनि हो अर्को कुरा गाई गोरुलाई हिन्दु समुदायले सांस्कृतिक र धार्मिक रुपमा पुज्ने प्रचलन पनि छ । गाईगोरुको मासु काटेर खाने विषय आफैमा निन्दनिय र घोर भत्र्सना युक्त कार्य पनि हो ।

Advertisement

नेपालको संविधानले गाईलाई राष्ट्रिय जनावरको दर्जा प्रदान गरेको छ । राष्ट्रिय जनावर नै काटेर खानु भनेको संविधानको अवहेलना मात्र होईन संविधानको उलङ्घनका साथै घोर अपराध पनि हो । नेपालको संबैधानिक व्यवस्था अनुसाार नेपाल बहुधार्मिक, बहुसांस्कृतिक र बहुजातिय रुपमा संविधानले परिभाषा गरेको छ यसको अर्थ संविधानले निदृष्ट गरेका ऐन कानुनको अवज्ञा गर्नु किमार्थ सहि हुन सक्दैन ।

राष्ट्रिय पहिचानका संवेदनशिल विषयमाथि हाकाहाकी धावा बोल्दै गोरुको मासु खाएका तस्विर सामाजिक संजालमा पोष्ट गर्ने समुहलाई सरकारले कानुनी कार्वाहीको अघि नबढाउनु दुभाग्र्यपुर्ण विषय हो । यस्ता घटनाले धार्मिक साम्प्रदायिकतालाई बढवा गर्न सक्छ तसर्थ कानुनी प्रक्रियालाई अघि बढाउन जरुर छ । वास्तवमा नेपालको संविधान प्रति नेतृत्व पङ्तीनै जवाफदेही छैनन भन्ने कुराको यस घटनाले पुष्टि गर्दछ । कहिले राष्ट्रिय झन्डा जलाउने, त कहिले गाई काट्ने, कहिले देशको बारेमा बिबादित विषय उठ्ठान गर्ने । यस्ता अमर्यादित र अशोभनिय कार्य गर्ने समुहहरु सक्रिय भएको देखिन्छ ।

सरकार गम्भीर भएर यस्ता समुह पहिचान गरी कानुनी कार्वाही अघि नबढाउने हो भने देशमा हिंसा र साम्प्रदायिकता नबढ्ला भन्न सकिन्न । मिलेर बसेको समाजलाई भाड्न र द्धन्द्ध सृजना गर्न अतिरञ्जीत समुहहरु सक्रिय भएको देखिन्छ । हालै धरानको घटनाले सबैको ध्यान केन्द्रित गरेको छ । प्रशासनले निषेधाज्ञा जारी नगरेको भए धरानमा सामाजिक र धार्मिक हिंसा भड्किने आंकलन आम बौद्धिक जगतले गर्न थालेका छन् । बहुसंख्यक हिन्दु समुदाय संवेदनशिल छन् । त्यसमा पनि मुस्लिम, बौद्ध, शिख, जेन लगायतका धार्मिक सम्प्रदाय नेपालको सामाजिक एकतामा रचनात्मक भुमिका निर्वाह गरेका छन् । समस्या सानो सङख्यामा रहेका अतिवादीहरु र जातीयतावादीहरुमा देखिएको छ ।

२०७८ सालको जनगणना अनुसार हिन्दु ८१.१९ , बौद्ध ८.२१ , मुस्लिम ५.०९ , किरात ३.१७ र इसाई १.७६ रहेका छन । तथ्याङ्कलाई विश्लेषण गर्ने हो भने धर्म परिवर्तनले बौद्ध र किरात समुदाय माथि आक्रमण गरेको देखिन्छ । जसमा जातीवाद र नष्लवाद प्रमुख मतियारको रुपमा प्रयोग भएको देखिन्छ । विभिन्न प्रलोभन र अवाञ्क्षित महत्वकांक्षाका कारण गरिबी समाजमा धर्मान्तरण बृद्धि भएको सजिलै महसुश गर्न सकिन्छ । विविधतात्मक संस्कृति, वहुभाषी, वहुधार्मिक शब्दावलीलाई उपभोग गर्दै सामाजिक एकता खल्बलाउन केही समुहहरु संस्थागत रुपमा लागेको कुरा पत्रपत्रिका र अखवारहरुमा देख्न पढ्न पाईन्छ ।
बहुसंख्यक हिन्दु समुदायको मुटुमा छुरा चलाउँदै रातारात युरोपियन र स्केन्डेभियसन मुलुकहरुको दबाबमा धर्मनिरुपेक्षता लाद्नु नेतृत्वको गलत निर्णय थियो ।

धर्मनिपेक्षताको साटो धार्मिक स्वतन्त्रता भन्ने शब्दावली उल्लेख गरेको भए विश्वको एकमात्र पहिचान हिन्दु राष्ट्र देशकै लागि गर्वको विषय बन्ने थियो । भर्टिकन, मक्का मदिनाको पहिचान विश्वमानचित्रमा बनिरहँदा हिन्दु, बौद्ध र किरातको ओमकार सभ्यतालाई नामिट पार्नु किमार्थ बहादुरी थिएन । यिनै हाम्रा कमीकमजोरी माथि परचक्रेहरुले खेल्ने अबसर पाए । राष्ट्रिय जनावरलाई भोगविलासमा सिमित पार्नु धार्मिक र राष्ट्रिय द्धन्दको विज विजारण हो । जनताको रोझाईमा परेका धराने मेयर हर्क साम्पाङ राई निश्चित जाती र धर्मका पछाडि केन्द्रित हुनु धरानका लागि अशोभनिय ठहरनेछ । जननिर्वाचित प्रतिनिधी जनताको पक्षमा उभिनु पर्दछ । सबै जात, धर्म र लिङ्ग विशेषलाई स्वम्भूका पवित्र नयनबाट हेर्न जरुर छ ।

सनातन संस्कृतिको संरक्षण गर्नु सबैको दायित्व हो । सबैले आआफ्ना धर्म, संस्स्कार, रितिरिवाज सुसंस्कृत ढंगबाट पालना गर्नुपर्दछ । यो बेला धराने मेयर अनागल विषयमा प्रवेश गरेर चुकेका छन् । नेपालीहरुको सामाजिक सद्धभावमा गहिरो ठेस पुगेको छ । धार्मिक र जातिय सहिसुर्णता सबैले कायम गर्नुपर्दछ । धर्म निरुपेक्षता शाब्दिक रुपमा धार्मिक स्वतन्त्रता नभएपनि कोहि कसैले पन्थ निरुपेक्षताको आडमा आफ्नो बर्चश्व वा धर्मान्त्रण गर्न पाइने छैन ।

यसलाई राज्यले गैरकानुन मान्नुपर्दछ ।धरानको घटनाबाट पाठ सिकेर अतिरञ्जीत समुहलाई नियन्त्रण गर्दे कानुनी सजाय दिलाउनु आजको आवश्यकता हो । राष्ट्रिय पहिचानका धरोहरहरुलाई सम्मान गर्नु नागरिक दायित्व पनि हो । संविधानको परिपालना, ऐन कानुनको परिपालना, विधि र न्यायको उपयोगितामा आधारित भएर सामाजिक एकताको पक्षमा उभिनु सबैको आवश्यकता हो । सामाजिक सद्धभाव सबैले संयमित भएर कायम राखौं ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनीमा छाडा चौपायाको व्यवस्थापन गर्न कोष र नगरपालिकाविच सहकार्य बौद्व शिक्षाबाट विश्वमा शान्ति फैलाउन सकिन्छ : प्रदेश प्रमुख शेरचन हरियाली प्रबर्द्धनमा नमस्ते एकेडेमी भूकम्प प्रभावितलाई दोस्रो किस्ताको रकम दिन ढिलाइ गरिँदैन : गृहमन्त्री आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु प्रकरण : ३ दिनदेखि शव अस्पतालको गेटमा बाग्लुङका कांग्रेसका क्षेत्रीय सभापति पक्राउ, आरोप- मापसे गरी प्रहरीमाथी कुटपिट एमालेमा फर्किए नेकपा एसका बैतडी इन्चार्ज र अध्यक्ष, बैतडीमा एस रित्तिएको एमाले दावी नक्कली शरणार्थी प्रकरणमा जवाफी बहस जारी, खाँणलाइ थुनामुक्त गर्न माग रविको राजनीतिक प्रतिवेदन – प्रदेश भ्रष्टाचारको केन्द्र र कार्यकर्ता भर्तीकेन्द्र बन्याे, विकल्प सोच्नुपर्छ आगो ताप्ने क्रममा जलेर मृत्यु विपिनका बाआमा भन्छन्– समाचार हेर्दै रात बित्छ सुनको मूल्य स्थिर बढ्दै छ सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण इजरायल र हमासबीचको युद्धविराम थप १ दिन लम्ब्याइयो कोप–२८ मा भाग लिन प्रधानमन्त्री प्रचण्ड दुबईमा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पद यात्रा सुरू (फाेटाेफिचर) चिनियाँ बालबालिकामा निमोनियाको प्रकोप ‘आउटब्रेक’, भारतमा महामारी रोक्न तयारी सुरू इजरायली जेलमा यौन दुर्व्यवहार हुने गरेको मुक्त कैदीहरुको दाबी प्रथम केपीओली कप टि २० : रोहित र सन्दीपको टिम भिड्दै दक्षिण एसियामै पहिलोपटक लमजुङमा समलिंगी विवाह दर्ता