१२ मंसिर २०८०, मंगलवार

Nov 28, 2023

भैरहवा।  रुपन्देहीको ठुटीपिपलमा अवस्थित टुगा आस्था विकास बचत तथा ऋण सहकारीका सदस्यले लुम्बिनी विशिष्टकृत सहकारी संघको परियोजनामा लगानी गर्न पाउने भएका छन । सहकारीहरुको लगानीमा विशिष्टीकृत सहकारी संघ रुपन्देही मार्फत निर्माणधीन दुग्ध प्रसोधन परियोजनामा सहकारी संस्थाहरुले मात्रै लगानी गर्ने भएपनि टुगा आस्थाले वित्तिय सेयरसम्बन्धी कार्यविधि २०८० तयार गरी संस्था मार्फत सदस्यहरुलाई लगानी गर्ने व्यवस्था मिलाएको हो । 

Advertisement

राष्ट्रिय गौरबको आयोजनाको रुप लिएको यूएचटी दुग्ध प्रशोधन परियोजनामा सदस्यलाई सहकारी अभियानसँगै उत्पादनशील अभियानमा हातेमालो गराउन, सेयर लगानीको साक्षरता बढाउन र सदस्यहरु पनि परियोजनाकाट लाभन्वित हुन भन्ने उद्देश्यका साथ संचालक समितिको प्रयास कार्यविधी बनाई ५ लाख सम्म लगानी गर्न सकिने टुगा आस्था साकोसका अध्यक्ष डिबी थापाले बताए । 

उत्पादन क्षेत्रमा सदस्यहरुलाइ जोड्न सस्थाको संचालक समितिले लगानी कार्यबिधी निर्माण गरि सो बारे पहिलो चरणमा संचालक, लेखा, सल्लाहकार, उपसमिति, सेवाकेन्द्र उपसमिति, टोलप्रमुख पदाधिकारी नेतृत्वलाई लक्षित गरि अभिमुखीकरण गराएको छ । 

सहकारीहरुको लगानीमा दुग्धको प्रसोधन गरी विभिन्न पदार्थहरु बनाउने लक्ष्यका साथ तिलोत्तमाको पहुनीमा परियोजना निर्माणको क्रममा छ । प्रदेशस्तरीय परियोजनाको उत्पादन असोजमा सुरु गर्ने लक्ष्यका साथ निर्माणको काम जारी रहेको छ । २ चरणमा सम्पन्न हुने परियोजनाको पहिलो चरणको काम दुधका विभिन्न उत्पादनहरु रहेको छ भने यो सम्पन्न भए पछि दुधको आयु लामो समय सम्म बढाउन सकिने युएचटी प्रविधि दोस्रो चरणमा परियोजनाले भित्र्याउनेछ । 

परियोजनाबारे लुम्बिनी विशिष्टकृत सहकारी संघका अध्यक्ष खगराज शर्माले सदस्यहरुलाई दुग्ध प्रसोधन परियोजनाबारे जानकारी र संभावना बारे अभिमुखीकरण गर्दै ५ वर्षमा लगानी उठ्ने विश्वास र लक्ष्यका साथ परियोजना अगाडि बढिरहेको बताए । हामीले सुरुमा दुधका उत्पादन र दुधको प्रसोधनको काम गरेपनि विस्तारै पशुफर्म, रिसर्च सेन्टर, उन्नत जातको गर्भधान। पशुको आहारा जस्ता कृषिसँग सम्बन्धित अन्यको पनि परिकल्पना गरेको बताए । 

आस्था विकास संस्थाका मुख्य प्रबन्धक लक्ष्मण थापाले सहकारीको कार्यविधी बारे जानकारी गराउदै व्यक्तिले संस्था मार्फत एक सदस्यले १ हजार देखि ५ लाख सम्म लगानी गर्न पाउने व्यवस्था रहेको बताए । उनले परियोजनाले दिएको लाभं सदस्यले पुर्ण रुपमा पाउने  यसमा सहकारीले केही नराख्ने बताए ।  कार्यक्रममा ७९ जना सहभागिहरुबाट २० लाखभन्दा बढी लगानीको लिखित प्रतिबद्धता गर्नुको साथै घरपरिवार, आपÞmन्त सदस्यलाइपनि लगानीको लागि प्रोत्साहित गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरे ।

यस्तै संस्थाले आर्थिक वर्ष २०७९/०८० को वार्षिक समीक्षा तथा चार वर्षिय व्यवसायिक रणनीतिक योजनाको तेस्रो आवधिक समीक्षा पनि गरेको छ ।  संस्थाको असारमसान्तसम्मको कुल ७६ करोड ३ लाखको वासलात रहेको पूंजीमा  ७ करोड ६४ लाख सेयर पूंजी, ४६ करोड २७ लाख बचत निक्षेप, ५६ करोड ९५ लाख ऋण लगानी, सस्थागत पूंजी ४ करोड ६३ लाख र स्थिर सम्पत्ति २ करोड रहेको जानकारी दिएको छ । लक्ष्यको ८९ प्रतिशत प्रगति हासिल गरेको समिक्षा गर्दै करिब १ करोड ८२ लाख शुद्ध बचत (मुनाफा) गरेको विवरण सहितको प्रस्तुती मुख्य प्रवन्धक थापाले गरेका थिए । 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अस्टिनवासी समुदायसँग नेजाद्वारा अन्तरक्रिया प्रदीप खड्का ‘ऐरी’ बाट बलिउडमा प्रवेश गर्दै बिल नभएको सुन जस्तो देखिने धातुसहित एकजना पक्राउ प्रधानमन्त्री प्रचण्ड र केपी ओलीबीच भेटवार्ता गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पूर्ण सुचारु गर्न आवश्यक पहल गरी दिन उद्योगीको देउवासँग आग्रह बसाइँसराइको समस्या विकराल : मन्त्री बस्नेत भूकम्प प्रभावितलाई राहतका लागि टानले गर्‍यो ५० लाख बढी सहयोग शान्तिपुरमा मनिषा मृत्यु प्रकरण : घाँटी थिची अचेत बनाएर बलात्कारपछि हत्या विष्णुका बयान इन्धन अभावका कारण उत्तरी गाजा अस्पतालमा ’जोखिममा जीवन’ सुनको मूल्यको फेरि नयाँ रेकर्ड कतारको मध्यस्तमा गाजामा थप दुइ दिन युद्बबिराम, यस बिचमा यस्तो गरिदैँछ ११ किलोमिटर लामो नहर सफा गर्न खटिए एक हजार जना एमाले अध्यक्ष ओली आज धनगढी जाँदै पाकिस्तानी पुर्व प्रधानमन्त्री खानका सल्लाहकारमाथि बेलायतमा एसिड प्रहार एमाले निकट प्रेस चौतारीको सम्मेलन आजबाट सुरु हुँदै आज पनि बस्दै रास्वपाको केन्द्रिय समिति र दलको बैठक भूकम्पको असर : त्रिपालमुनि एक हजार ७६ सुत्केरी ! अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा सम्पन्न लुम्बिनीका अस्पताल बिकास समितिहरुमा नियुक्ती बदरको मागसहित सर्बोच्चमा रिट दायर