१२ मंसिर २०८०, मंगलवार

Nov 28, 2023

अहिलेको सन्दर्भमा यो भ्रष्टचारका फाईलहरू खोलीदै गर्दा सरकारी निकायहरूमा नै शंका उपशंका भइरहेके देखिन्छ। यस्को कारण हो सरकारी निकायहरूमा राजनीतीक दल र सरकारको प्रत्यक्ष र अप्रत्यक्ष हस्तक्षप।

Advertisement

त्यसैले हामीलाई सरकारी अधिकारीहरूले शक्तिको दुरुपयोगबाट जोगाउनको लागि एउटा जन लोकपालको आवश्यकता छ। जन लोकपाल एक स्वतन्त्र र निष्पक्ष निकाय हुनेछ जसले जनताको गुनासोहरूको छानबिन गर्न र सुधारात्मक कारबाही सिफारिस गर्न सक्छ।

नेपालमा सुशासन र उत्तरदायित्व सुनिश्चित गर्न लोकपाल एक सशक्त साधन हुनेछ। यसले सबैका लागि थप न्यायपूर्ण र समतामूलक समाज निर्माण गर्न मद्दत गर्नेछ।

नेपाललाई लोकपालको निकाय चाहिने केही कारणहरू यहाँ छन्:

१)सार्वजनिक अधिकारीहरूबाट हुने दुर्व्यवहारबाट नागरिकहरूको अधिकारको रक्षा गर्न।

२)सरकारमा पारदर्शिता र जवाफदेहिता प्रवर्द्धन गर्न।

सार्वजनिक सेवाको गुणस्तर सुधार गर्न।

३)विधिको शासन सुदृढ गर्न ।

४)सरकारप्रति जनताको विश्वास जगाउन।

लोकपाल कुनै पनि लोकतन्त्रका लागि अत्यावश्यक संस्था हो। यो आफ्नो सरकारलाई जवाफदेही बनाउन जनताको शक्तिको प्रतीक हो। म आशा गर्दछु कि नेपाल सरकारले छिट्टै आफ्ना नागरिकको अधिकारको रक्षा गर्न जन लोकपाल स्थापना गर्नेछ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अस्टिनवासी समुदायसँग नेजाद्वारा अन्तरक्रिया प्रदीप खड्का ‘ऐरी’ बाट बलिउडमा प्रवेश गर्दै बिल नभएको सुन जस्तो देखिने धातुसहित एकजना पक्राउ प्रधानमन्त्री प्रचण्ड र केपी ओलीबीच भेटवार्ता गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पूर्ण सुचारु गर्न आवश्यक पहल गरी दिन उद्योगीको देउवासँग आग्रह बसाइँसराइको समस्या विकराल : मन्त्री बस्नेत भूकम्प प्रभावितलाई राहतका लागि टानले गर्‍यो ५० लाख बढी सहयोग शान्तिपुरमा मनिषा मृत्यु प्रकरण : घाँटी थिची अचेत बनाएर बलात्कारपछि हत्या विष्णुका बयान इन्धन अभावका कारण उत्तरी गाजा अस्पतालमा ’जोखिममा जीवन’ सुनको मूल्यको फेरि नयाँ रेकर्ड कतारको मध्यस्तमा गाजामा थप दुइ दिन युद्बबिराम, यस बिचमा यस्तो गरिदैँछ ११ किलोमिटर लामो नहर सफा गर्न खटिए एक हजार जना एमाले अध्यक्ष ओली आज धनगढी जाँदै पाकिस्तानी पुर्व प्रधानमन्त्री खानका सल्लाहकारमाथि बेलायतमा एसिड प्रहार एमाले निकट प्रेस चौतारीको सम्मेलन आजबाट सुरु हुँदै आज पनि बस्दै रास्वपाको केन्द्रिय समिति र दलको बैठक भूकम्पको असर : त्रिपालमुनि एक हजार ७६ सुत्केरी ! अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा सम्पन्न लुम्बिनीका अस्पताल बिकास समितिहरुमा नियुक्ती बदरको मागसहित सर्बोच्चमा रिट दायर