७ आश्विन २०८०, आईतवार

Sep 24, 2023

तीन वर्ष अघिदेखि कलाकार बेनु थापा र सुमित्रा रानासँग ठूलो ल्हुम्पेकतिर मलाई नि लैजानु न भनेको थिएँ । उनीहरुलाई कहिल्यै फुर्सद नहुने ! थुप्रैपटक भनेर आजित भइसकेको थिएँ । तर यसपालिको जेठ २७ गते, शनिवार भने ठूलो ल्हुम्पेकतिर लम्किने मौका मिल्यो । उनीहरुले आफ्नो पहाड घर र माइत जाने चाँजोपाँजो मिलाए । मलाई पनि आन्तरिक पर्यटकका रुपमा जीपमा हुले ।

Advertisement

जीप बुटवलबाट नौ बजेतिर सुइँकियो, सिद्धबाबा, दोभान, भूतखोला, अर्घाछाप, झुम्सा, केराबारीहुँदै माथिल्लो जोरधारा पुगेर नास्ता खान ब्रेक लाग्यो । सुमित्रा र उनकी बैनी धनाले पनि माइतीतिर लैजान पकौडी र बटुक झोलामा हाले । जीपले धूँवा उडाउँदै मध्यान्हको साढे १२ बजे रिडीको ल्हुम्पेकी होटलमा खाना खान रोक्यो । हामी भने रिडीको तीनमुखे पुलतिर फोटो खिच्न, ऋषिकेश मन्दिरहुँदै पुगियो । पाल्पा, गुल्मी र स्याङ्गजा जोड्ने उक्त झोलुङ्गे पुल सायद नेपालकै नमूना र अनौठो पुल हुन सक्छ ।

पाल्पाको हार्थोकबाट १९ किलोमीटरको दूरीमा गुुल्मीको रिडीबजार पर्दोरहेछ । रिडीबजार तलतिरको बाटो रुद्रवेनीहुँदै अन्यत्र जान थालेपछि रिडीबजार ओझेलमा परेको हो कि भन्ने मलाई भान भयो । पौने दुई बजे रुद्रवेनीमा पुगेर जीप रोकियो । जीपमा चढेका यात्रुहरुले घरखर्ची सामान किने । एकछिन ढिला भयो । पानी पर्लापर्ला जस्तो भयो तर परेन । त्यहाँ पुग्दा नि गर्मी उस्तै थियो ।

रुद्रवेनीबाट उत्तरतिर करिव पाँच सय मिटर पुगेछि जीप उत्तरपूर्व उक्लिदो रहेछ । उक्त चोकलाई जिरो भनिदोरहेछ । यो जिरो कालीगण्डकी, मिर्मी जाने जिरो भने होइन । करिव ११ किलोमीटर कच्ची, ग्राभेल बाटोको यात्रापछि हामीहरु ठूलो ल्हुम्पेक पुगिने रहेछ । बेनुप्रसाद थापाका कान्छा भाइ कुर गाउँमा बस्दा रहेछन् । एकछिन पानीको तिर्खा मोहीले मेट्ने दृष्टता गरियो तर सम्भव रहेनछ । त्यहीबाट मैले पत्रकार एवम् लेखक मोहन मैनालीसँग मोबाइलबाट बात मारें । गुल्मी जिल्लाको सत्यवती गाउँपालिका वडा नं. ३ को कुरह गाउँ आउँदा पनि उस्तै गर्मी रहेको बताउँदै गर्दा मैनाली सरले ग्लोवल वार्मिङ्गको असर यतिबेला अनुभव गरेको सुनाउँदै ठट्यौलीपारामा भने–दलबहादुर जी आखिर सूर्य त एउटै त हो, किन नपोलोस् र जहाँ गएपनि ?

सुवेदार बलबहादुर थापाका साहिँला छोरा बेनुप्रसादले आफ्नो जन्मघर, सानामा खेल्ने आँगन, डाँडाकाँडा देखाए । कक्षा सातसम्म पढेको बाल्यकालको स्कूल देखाए । उनका जेठा दाइ शिक्षक फटिकबहादुर थापा २०५६ सालमा गुल्मीबाट सांसद भएका रहेछन् । माइला दाइ र कान्छा भाइ ठूलो ल्हुम्पेकतिर बस्दा रहेछन् । उनी भने बुटवलको बेलबासतिर बस्दै आएका छन् । नेपाल व्यवसायी कलाकार संघ, रुपन्देहीका अध्यक्ष बेनु थापा आर्टिष्ट हुन् । नाँच्न समेत माहिर छन् । सहकारी अभियन्ता समेत हुन् ।

साँझ पाँच बजेतिर ल्हुम्पेक साहित्य तथा कला यात्रा नामक संस्थाले हामीहरुलाई वडा नं. ३ को कार्यालयमा वडाध्यक्ष जीतु तरामुको संयोजनमा भेटघाट हुने अवसर दिलायो । प्रगतिशील लेखक तथा कवि खोमा तरामुले हामीहरुलाई शाब्दिक गुच्छाले स्वागत गरेका थिए । आफ्नो गाउँको इतिहास, वर्तमान र भविष्यको सपना सुनाएका थिए उनले । साहित्यमा ठूलो ल्हुम्पेकको योगदान बताएका थिए खोमाले ।

गुणदेव सरले कार्यक्रमको सञ्चालन गरेका थिए । लालीगुराँसको गाउँ ठूलो ल्हुम्पेकलाई कवितात्मक शैलीमा चिनाएका थिए । हामीले खादा र अवीर लगायौं । मैले रेक्सा, चलन, कसका लागि भन्ने तीनवटा कविता सुनाएँ । आयआर्जनलाई साहित्यसँग कसरी जोड्ने भन्ने कुरालाई प्राथमिकता दिएको थिएँ । कार्यक्रम सकिएपछि हामी ल्हुम्पेकी थानी माईथान हुँदै सुमित्राको माइतीघर( लोकबहादुर रानाको) घरमा पुगेका थियौं । निलीमा ( भदैनी, सुमित्राको)ले रोजमेरीको स्वादमा कालो चिया पिलाइन् । क्या मिठो स्वाद !

सुमित्राका बाबा गोपीराम राना आफ्नो छोरा एलिस जन्मिएको साल बितेका रहेछन् । आमा निर्मला राना गाउँका अगुवा महिला र जमानामा पाँच कक्षा पास गरेकी रहेछिन् । कुनै समयमा उनी उक्त गाउँमा शिक्षक समेत बनेकी रहेछिन् । महिला अधिकारका लागि कटिवद्ध आमै राजनीतिक सुझबुझ् भएकी महिला रहेछिन् । सुमित्राका कान्छा बाबा लोकबहादुर राना गाउँका भलाद्मी रहेछन् । पुराना हेडमास्टर रहेछन् । गाउँले नायक रहेछन् । गाउँले नायक : लोकबहादुर सर

लोक सरसँग करीव एकघण्टा गफिएँ । बाहिर आँगनमा बस्दा बस्दा चिसो सिरेटोले नाक र कान सुम्सुमाउन थालेपछि कोठाभित्र पसियो । आमैले उसिनो मकै र गहते सीमीको सिरौला चखाए । बेनुले कोदोको तेल र मैले चामलको मोही खाएँ । मिठो रहेछ । लोकल कुखुराको झोलसँग ढिंडो हुलियो । आँतै सररर भयो । मधेसमा गर्मीले खरिएको जिउ पहाडको लोकल कुखुराका झोलसँग त्यसै रमायो । खाना वाइवरि बुटवलमा जहानसँग बात मारियो । गर्मीले पाकेर धारामा जीउ थापिएको खबर मालुम भो । अनि मैले पनि ल्हुम्पेकी एक झोक्का चिसो हावा पठाइ दिएँ कवितामा । चिसो हावा पठाम कि !

२८ गते आइतवार विहान आठ वजेतिर जीप चढेर बुढी सत्यवतीतिर गयौं । हाम्रो टूर गाइड निलीमा राना बनिन् । उनले भरखरै १२ कक्षाको परीक्षा पाल्पा जेभिटीबाट दिएकी रहेछिन् । विज्ञानकी विद्यार्थी निलीमाका बाबाआमा अंग्रेजी शिक्षक रहेछन् ।

उनले हाम्लाई पहिला बुढी सत्यवती बजैको दर्शन गराइन् । यो मन्दिर ठूलो ल्हुम्पेक, लिम्घा, हँसरा र फोक्सिङ्गको सिरानी रहेछ । यस मन्दिरमा चिच्याएर वर मागेमा मनोकाँक्षा पूरा हुन्छ भन्ने जनश्रुति रहेछ । आफूले मागेको वर पूरा भएमा यहाँ बाख्रा, बोका, भेडा, कुखुरा र परेवा चढाउने र बली दिने चलन रहेछ । मन्दिरको छेउमै ढुंगाका कुण्डहरु रहेछन् । भक्तजनहरुले दूध चढाउँदा रहेछन् । मन्दिर नजिकै स्वर्गद्वारी (स्वर्गजाने लिस्नो) रहेछ । एक सासमा करिव २० मीटरको दूरीमा रहेको लिस्नो चढ्दा वा झर्दा खेरी सास नफेरेमा स्वर्ग गइन्छ भन्ने जनविश्वास रहेछ । यस ठाउँ नजिकै तारा हेर्ने गुफा रहेछ ।

निलीमाले हामीलाई उक्त गुफामा पुराएर यस क्षेत्रमा रहेका धार्मिक स्थलहरुको गरिमा र महिमा सुनाइन । साँचिक्कै ती ठाउँहरुमा धार्मिक पर्यटकहरुलाई पुराउन सक्ने हो भने आम्दानी बढ्ने देखिन्छ । धार्मिक पर्यटनको हव हुने सम्भावना समेत उस्तै छ । बाटोको विस्तार, स्तरोन्नति हुन सकेमा वर्षमा हजारौंका संख्यामा बुढी सत्यवती, स्वर्गद्वारी र तारेगुफा जानेछन् । उनले मन्दिर माथि रहेको ब्रह्मकपाली शीला देखाउन लगिन् । त्यहाँ लिम्घाका मानिसहरुले पूजा गर्न आएका रहेछन् । आफ्ना सन्तानको ब्रतवन्ध र रुद्री गर्दै थिए । हामीले पनि शीलालाई राम्रोसँग हेरेका थियौं । विभिन्न आकृति देखिने उक्त शीलालाई हेरेपछि मनमा अनेक तर्कना खेले । पूजा गर्नेहरुले चिया पिलाए अनि तपस्वीसँग भेटेर ओरालो लाग्यौं ।

मसिना दहनिर हामीलाई साहित्यकार खोमा तरामुले पर्खि बसेका रहेछन् । उनले ढुंगे पहाडहरु घुमाए । उनलाई त्यस स्थानलाई ढुंगे बगैँचा बनाउन सल्लाह दिएँ । मसिना दहलाई वरिपरिबाट सिमेन्टको पर्खालले घेरेकोमा दुखेसो गरें । हामी पुग्दा पानी खासै थिएन । पहाडी क्षेत्रमा यस्ता दहहरुले पानी पुनर्भरणको काम गर्ने भएकोले जोगाउनु पर्ने देखिन्छ तर यहाँ सिमेन्टको पर्खालका कारण पानी जम्मा हुने र सुन्दरता घट्दै गएको देख्यौं । खोमाका अनुसार यस दहमा कहिले नि पात पतिङ्गर पर्दैन । सधैं सफा रहन्छ । यो क्षेत्रलाई ब्रम्हाक्षेत्र पनि भनिदोरहेछ । वसन्त ऋतुमा आउन सक्ने हो भने यो क्षेत्र लालीगुराँस फुलेर मनोरम देखिन्छ रे ।

माईली सत्यवती अर्थात् ल्हुम्पेक सत्यवतीमा आएर सुमित्रा, बेनु र धनाले धजा बाँधे, दूध चढाएर पूजा गरे । हरेक वर्षको कार्तिक शुक्लपक्षको चतुर्दशी साँझदेखि पूर्णिमासम्म मगरलोक संस्कृति, नाँचगान र पूजा आजा गरिदोरहेछ । गुल्मीका छिमेकी जिल्ला र देश, विदेशसम्मका श्रद्धालुभक्तजनहरु यस मन्दिरमा पूजाआजा र रमाइलो गर्न आइपुग्दा रहेछन् ।

सुमित्राको माइती घरमा आइपुग्दा मध्यान्हको १२ बजिसकेको थियो । खाना खाइयो । एकबेर आराम गरियो । तीन बजेदेखि गाउँमै रहेको धर्मपुर माविका कक्षा नौ र १० का १०० बढी विद्यार्थीलाई हाम्रो विद्यालय, राम्रो विद्यालय कसरी बनाउन सकिन्छ भन्ने विषयमा मैले सहजीकरण गर्ने अवसर मिल्यो । मैले बालगीत समेत सुनाएँ । बेनु र सुमित्राले यही विद्यालयमा पढेका रहेछन् । सुमित्रा रानाले २०५६ मा यसै विद्यालयबाट एसएलसी गरेर आज ललितकला विषयमा स्नातकोत्तर गरी थुप्रै पुरस्कार हात पारिसकेकी छन् ।

साँझपख सत्यवती बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाका साथीहरुलाई सहकारी सञ्चालन र व्यवस्थापनमा टीमबिल्डिङ्ग तालिममा सहजीकरण गरें । केहीवेर सहकारीकर्मीहरुसँग छलफल भयो । साँझ सुमित्राको माइतीघर फर्किदा नौ बजिसकेको थियो । खाना खाइयो । म भने कम्प्यूटरमा भुलें । बेनुले सुमित्राका दाइ केशव र बालचन्द्रसँग गफ मारे । बालचन्द्रले २०५६ मा गणित विषयमा एमए गरेका रहेछन् । गाउँमा भुलेका रहेछन् ।

अनेक सम्भावना बोकेको ठूलो ल्हुम्पेकलाई तीन दिनको समय अति नै कम भयो । फेरि जाँदा हचिङकोटको भ्यू प्वाइन्टबाट वरिपरिका गाउँहरु, हिमाल, पहाडपर्वत हेर्ने रहर छ । थाप्लेको पहाडमा पुगेर लुम्बिनी प्रदेशकै अग्लो डाँडो पुगेको कीर्तिमानी कायम गर्नुछ । हुक्रायो सेती नाघलाई आफ्नै आँखामा सजाउने रहर बासी भएको छैन । लाम्थुडी झरनामा नुहाएर फर्किने वाचा गरेको छु । सांस्कृतिक एवम् धार्मिक पर्यटकीय गन्तव्यहरु एकपटक फन्को लगाउने रहरमा बिर्को लगाएको छैन । भुवन थापा बाजेको रमाइलो गाउँ हेर्ने रहर जिम्दैछ ।

गाउँमा विजुली छ । बाटो छ । खानेपानीको उचित प्रवन्ध हुँदै रहेछ । कभर्ड हल रहेछ । विद्यालय छ । स्वास्थ्य चौकी छ । सहकारीहरु रहेछन् । गाउँमा लघुवित्त वित्तीय संस्थाहरु रहेछन् । साहित्यिक संस्था रहेछ । सक्रिय गाउँलेहरु रहेछन् । पढेलेखेका मानिसहरु रहेछन् । मगरजातिको बाहुल्यता रहेको उक्त गाउँमा दलित जातिको समेत बाक्लो बस्ती रहेछ ।

तीन वर्षदेखि ठूलो ल्हुम्पेक जाने इच्छा पूरा गर्दिएकोमा बेनु र सुमित्रालाई हार्दिक आभार । सहयोगी गाउँले मित्रहरुप्रति कृतज्ञ छु । स्कुले भाइबहिनीहरुलाई सधैं सम्झिरहनेछु । लोक सर, सुमित्राकी आमै निर्मला राना, दाइ, भाउजु, माइलीबैनी र निलीमाप्रति सधैं ऋणी छु । उनीहरुका आतिथ्यता, सम्मान र अपार मायालाई कहिले भुल्ने छैन । मनको बर्कोमा पोका पारेर राखिरहने छु ।

२९ गते विहान नौ वजे बेनु र म झरियो बुटवलतिर । सुमित्रा, एलिस उतै बसे । धना पारिपाखा घरतिर लागिन् माइतबाट । हामी बुटवल आइपुग्दा साढे दुई बजिसकेको थियो । जोरधारमा पानी दर्केर आएको थियो तर केराबारी सुख्खा । बटौलीमा उस्तै चर्को गर्मी । ठूलो ल्हुम्पेकमा दुई रात जाडोका कारण कम्बल ओढेर सुतेको कुरा बटौलीमा सुनाउँदा अपत्यारिलो लागेको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘सिद्धार्थ चेम्बर अफ कमर्श पत्रकारिता पुरस्कार’बाट गुप्ता सम्मानित विषादीयुक्त केमिकलबाट स्थानीय बासीको स्वास्थ्यमा समस्या भएको भन्दै उद्योग बन्द गर्न माग लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा बाल तथा महिला प्रसुतीका लागि छुट्टै काउन्टरको सुरुवात बुटवल आएर एआईजी भण्डारीको निर्देशन : भ्रष्टाचार शुन्य सहनशिलतामा काम गर्नुस् बुटवल गाेलपार्कको दुर्गा मन्दिरमा सन्ध्याकालिन महाआरती हुने बुटवलको देवीनगरमा गणपति मिष्ठान्नको ‘फ्रेन्चाइज’ बुटवलमा ईस्लाम धर्मालम्विहरुको धर्मगुरु पैगम्बरको १४९८ औं जन्मोत्सव विविध कार्यक्रम गरि मनाइँदै लागुऔषधसहित एकजना पक्राउ ‘अपराधको शैली परिवर्तन हुँदै जाँदा अनुसन्धान तथा नियन्त्रण थप चुनौतिपूर्ण बन्दै’ बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ खुकुरी प्रहार गरी हत्या गरेको आराेपमा एकजना पक्राउ जुवातास खेलिरहेको अवस्थामा पाँचजना पक्राउ एयर गनसहित एकजना पक्राउ गाईको चित्रअंकित ‘मेडालियन सिक्का’ सार्वजनिक जसपाको कोशी प्रदेश समिति पुनर्गठन, पदाधिकारीमा को को परे ? चिलिमे-त्रिशुली २२० केभी प्रसारण लाइन पुषभित्र सक्ने समयसीमा नेपाल–चीन व्यवसाय परिषद् स्थापना गर्न नेपाल उद्योग परिसंघ र सीसीपीआईटीबीच समझदारी प्रधानसेनापति शर्मा भारत प्रस्थान टिकटक स्टार ‘मुन’को सम्झानामा युवा वर्गलाई सदेश मुलक गीत (भिडियोसहित) भष्ट्रचारको थप सुचना ओलीज्यूले नै दिनुहुन्छ: बराल