१८ मंसिर २०८०, सोमबार

Dec 4, 2023

म तुलसा खड्का हुँ । धेरैले मलाई निरु भनेर चिन्दछन् । मेरो खास घर रैनादेवी छहरा गाउँपालिकाको वडा नं.७ गहते गाउँमा पर्छ । मैले यही गाउँमा रहेको गहते माविबाट २०६९ सालमा कक्षा आठ उत्तीर्ण गरेकी हुँ । म पढ्ने बेला कक्षा आठसम्ममात्र पढाइ हुने गथ्र्यो । नजिक माध्यमिक विद्यालय थिएन । सोही कारण म घरको कमजोर आर्थिक अवस्था भएपनि रुपन्देहीको सालझण्डी पढ्न झरें । घरका बाबाआमा र परिवारका मायालाई मनको मझेत्रोले मनमै कुटोरो पारेर झरेकी थिएँ । घर र परिवारको मायाले सताउँथ्यो तर मैले पढाईलाई पहिलो प्राथमिकतामा राखें । त्यसैको परिणाम आज म यहाँ छु ।

Advertisement

सालझण्डी माध्यमिक विद्यालयबाट २०७१ सालमा प्रथम श्रेणीमा एसएलसी उत्तीर्ण गरेकी थिएँ । त्यतिबेला मेरो एसएलसीको नतीजाले मभन्दा मेरा आमाबाबा बढी खुसी भएका थिए । कक्षा ११ र १२ मुर्गियाको प्रभात उच्च माध्यमिक विद्यालयबाट उत्तीर्ण गरेकी थिएँ । त्यसपछि शहीद नारायण पोखरेल बहुमुखी क्याम्पसबाट अंग्रेजी विषयमा स्नातक गरें । मलाई धेरै पढ्नु थियो तर बाबाआमाका आर्थिक समस्याहरुलाई कम बोझ बनाउनु पनि थियो । त्यसैले स्नातक दोस्रो वर्षसँगै मुर्गियाको एउटा संस्थागत विद्यालयमा आफ्नो पढाइ खर्च धान्नका लागि पढाउन थालें । आफ्नै मिहिनेतले पढ्नुको मज्जा गजवकै हुँदोरहेछ । २०७६ मा निमाविको लाइसेन्समा हामी जम्मा ४ प्रतिशत् उत्तीर्ण भएका थियौं । २०७९ सालमा मैले अंग्रेजी मूल विषयमा स्नताक गरें । अहिले बुटवल बहुमुखी क्याम्पसमा अंग्रेजी मूल विष्य लिई स्नातकोत्तर गर्दैछु ।

२०७६ को कार्तिक २६ गते, तिनाउ गाउँपालिका वडा नं. १ को ठूलीउदाङ्गमा रहेको सिद्ध आधारभूत विद्यालयमा अस्थायी नियुक्ति लिएँ । प्रतिकूल वातावरणमा पनि असल र मिहिनेती शिक्षक बन्न मलाई कसैले रोकेन, छेकेन । २०७८ सालको आधारभूत तहको शिक्षक विज्ञापनमा लिखित र अन्तर्वार्तामा सजिलै उत्तीर्ण हुँदाको क्षण बताइ सक्नुको छैन । खुसीले उकाला चढेका थिए । पाल्पामा खुलेको दुई सय ७९ शिक्षक दरवन्दी कोटामा मैले २७ नम्बरमा आफ्नो स्थायी नाम निकालेको थिएँ । यो कुरा सुनाउन पाउँदा आफैलाई गौरव लाग्छ ।

उत्तीर्णपछि कुन स्थानको कुन विद्यालय रोज्ने भन्ने कुरामा केही समय तनाव भयो । सिद्ध आधारभूत विद्यालय रोज्ने मन हुँदाहुँदै पनि बाबाआमाको आग्रहमा मैले आफ्नै पढेको विद्यालय गहते माविलाई रोजें । हुर्के, बढेकी छोरी अनि बाबाआमाको सहारा बन्ने अभिप्रायले मैले आफ्नै गाउँको विद्यालय रोज्नु नै थियो । योग्यताक्रमलाई हेर्दा आफूले रोजेको विद्यालय पाउँथ्थें । तरपनि गाउँकै विद्यालयमा शिक्षण सेवा गर्ने मनसायले गहते माविलाई रोजें । मलाई खुसी लागेको छ । आफैले कक नन गरेको विद्यालयमा शिक्षक भएर आउन पाउँदा ।

आफूले पढेको विद्यालय छाडेको १० वर्षपछि फेरि आफ्नै विद्यालय आउन पाउँदा खुसीको कुनै सीमा थिएन । २०७९ चैत्रको २७ गते गहते माविमा पुग्दा विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष लोकेन्द्रबहादुर खड्का र प्रधानाध्यापक भोजराज खड्का लगायतले मसँगै स्थायी नियुक्ती बुझेर गएका तीन जनालाई खादा र टीकाले स्वागत र सम्मान गर्दा मन अति नै हर्षित भयो । खुसीको आयतन नाप्न सकिनँ ।

मलाई पढाउने भोजराज, दुर्गा र प्रकाश सर अनि मीना र उमा मेडमसँगै सहकर्मी शिक्षक बनेर आफ्नै गाउँको आफै पढेको विद्यालयमा सहपाठीका रुपमा प्रवेश पाउँदा खुसीले धूरी चढेका थिए । मनभरि विगतले पिङ्ग खेलिरहे । विद्यार्थी हुँदाका कुराले मनमा अनेक प्रश्न उब्जाए । आफैले आफैलाई उक्त स्थानमा पाउँदा मन फुरुङ्गै भयो ।

मैनबत्तीजस्तै हो शिक्षक । जो आफू बलेर पनि सबैलाई उज्यालो दिन्छ । शिक्षक जो आफै मेटिएर पनि ज्ञानको उज्यालो बाँडिरहन्छ । जहाँ गएपनि जहाँ भएपनि शिक्षालाई माया गर्नेनै छु । शिक्षाविना समाजको परिवर्तन सम्भव छैन । शिक्षाको उज्यालो घामबाट कोही बिमुुख नहुन् । यही मेरो मनसाय छ । शिक्षण जागिर होइन बरु यो त सेवा हो । गाउँठाउँको शैक्षिक उन्नयनका लागि निरन्तर क्रियाशील रहनेछु ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

व्यवस्था उल्टाएर दलित समुदायको अधिकार कुण्ठिन गर्न खोजिँदै छ : माओवादी नेता बराल पाल्पाको तिनाउ मावीको हीरक महाेत्सवका अवसरमा विभिन्न प्रतियाेगिता भैरहवाको अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा उडानलाई नियमित गराउन काठमाडौंमा दबाब नेप्से घट्ने क्रम जारी बुटवलका ४१ विद्यार्थीहरुलाई ईन्द्रज्योती विश्वकर्मा कल्याणले दियो छात्रवृत्ति हुम्ला, मुस्ताङ र कालीकोटमा हिमपात : जनजीवन कष्टकर तेलंगानामा दुर्घटनाग्रस्त भारतीय वायुसेनाको ट्रेनर विमानका चालक दलका दुवै सदस्यको मृत्यु कांग्रेस लुम्बिनी प्रदेशको निर्णयः निर्वाचन पूर्व कुनै पनि गठबन्धन नगर्ने कोप–२८ : चर्चा हिमालका मुद्दाको, नेतृत्व नेपालको दुबई–नेपाल हुँदै दिल्ली पुगेर बेचिएकी उज्बेक युवती अफरोजाको दर्दनाक कथा गठबन्धन : सबैभन्दा ठूलो दल जटायु रेष्टुराँ सञ्चालनले बढ्यो गिद्धको सङ्ख्या एनआईसी एशियामा अब सम्पूर्ण प्रकारका कर्जाको अधिकतम प्रिमियम दर ३ प्रतिशत लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा मधुमेहका बिरामीका लागि छुट्टै क्लिनिक एमालेको संकल्प यात्रा : आज सुर्खेतमा आमसभा हुँदै नेकपा एसको सचिवालय बैठक बस्दै एनएसएल : आज झापा र काठमाडौं भिड्दै उपप्रधानमन्त्री खड्का घाना प्रस्थान कांग्रेस लुम्बिनीको प्रदेश सम्मेलन : संघिय व्यवस्था अनुसार तहगत संरचनालाई पूर्ण रुपमा जिम्मेवारी प्रदान गर्न माग मङ्सिर २० केपि ओलि गुल्मीको वामिटक्सार आउने