२६ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार

Jun 9, 2023

केहि समय अघि संघ, प्रदेशको निर्वाचन सम्पन्न भैसकेको छ भने स्थानीय निर्वाचन सम्पन्न भएको पनि एक वर्ष पुरा हुन लागेको छ । अब नेपाली समाज विकासको चरणमा प्रवेश गरेको छ । तसर्थ यो समय विकासको चरण हो । हामीले विकास र समृद्धिका कुरा गरिरहर्दा युवा नेतृत्व र सहभागिताका बारेमा बहस, छलफल गर्न आवश्यक छ । ती बहसमा राजनीतिको महत्वपूर्ण भूमिका रहन्छ ।

Advertisement

वर्तमान समयमा युवावर्गलाई राजनैतिको मुल नेतृत्व प्रदान गरिनु पर्छ भनेर दमित र असन्तुष्टका आवाजहरु निरन्तर आउने गर्छन् । तर नेपाली राजनीतिदलले कहिले पुस्ताहतान्तरण गर्ने हो त्यो समयको गर्भमा रहेको छ । किनकी नेपालका राजनैतिक नेतृत्व वर्गको क्रियाकलाप हेर्दा अपवाद बाहेक सक्भर मृत्यु पछि मात्र पद छाड्ने मनसाय हाम्रा नेतृत्वमा रहेको देखिन्छ । जसले गर्दा सम्भावना बोकेका कुशल युवाहरु राजनैतिक क्षेत्रबाट धेरै टाढा रहन बाध्य छन् ।अझ परिवर्तनका नारा बोकेर अगाडि आईरहेका नँया राजनीतिक पार्टीहरुको अलमल सत्ता मोहो र ढुलमुल पनले फेरि एक पटक युवाहरु झुक्किएको भान गरिसकेका छन, त्यस अर्थमा पनि मुलुका शक्तिशालि पार्टी जसले हिजो आज र भोलि देशको नेतृत्व गर्न सक्ने हैसियत मा छन् ति पार्टीले युवाको मनोभावन बुझ्न जरुरी छ। ती पार्टीहरुले युवाका आवाज बुझ्ने, बोक्ने र युवालाई कुशल मार्गदर्शन गर्दै अगाडि बढ्ने नेतृत्व ल्याउनु पर्ने देखिन्छ।

युवावर्गलाई भविष्यको कर्णधार, राजनीतिको मेरुदण्ड, परिवर्तनका सम्बाहक भनिरहर्दा कर्णधार बन्ने अवसर कहिले पाउँछन भन्ने प्रश्न प्रमुख हो । उमेरले नेटो काटे पछि ? तर पनि आजका युवा राजनैतिकले यो प्रश्नको उत्तर प्रत्येक युवावर्गले समयमा नै खोज्नै पर्ने बेला आएको छ । कति युवा राजनैतिक तालमेल मिलाउन नसक्दा कति खेर किनारमा पुगिसकेका हुनछन थाहा नै हुदैँन् । निर्वाचित हुँदै गए पनि पार्टीको पदाधिकारीसम्म पुग्दा ऊ कतिबेला युवाबाट वृद्धमा बदलि सकेको हुन्छ थाहा नै हुँदैन् । विद्यार्थी र युवा संगठनमा हेर्दा त्यसका ४० वर्ष उमेरकाले नेतृत्व समालिरहेका छन् । अब यस्तो स्थितिमा ऊ कहिले पार्टीको केन्द्रिय सदस्य बन्ने, कहिले पदाधिकारी बन्ने र पार्टी र देशको नेतृत्व कहिले सम्माल्ने । उत्तर स्पष्ट छ उमेरले नेटो काटे पछि ।

आज नेपाली समाजमा युवाको अवस्था हेर्ने हो भने निकै नै करुणामय अवस्था छ । शिक्षित युवा हुन् वा साक्षर युवा सबैको आफ्नो समस्या, पिडा छ जस्तो बेरोजगारी, अवसरको कमि र परिवारसँग छुट्टीएर विदेशिनु पर्ने जस्ता साझा समस्याहरु छन् । अनिश्चित भविष्यदेखि उनीहरु निकै नै निराशा साथै हतोसाहित भएको अवस्था छ । हामीले युवा नेतृत्वको कुरा गरिरहर्दा युवा किन निराशा र हतोसाहित छन । उनीहरुले के चाहान्छन । उनीहरुको सीप ,क्षामता र अनुभवलाई कसरी उपयोग गर्न सकिन्छ । त्यस बारे ठोस नीति र कार्यक्रम हुन जरुरी छ । कतिपय युवाहरु विदेश जान पाउँ भनेर विभिन्न मन्दिर, चर्च, गुम्बा र मस्दिजमा धाउने गर्छन भने, सानो भन्दा सानो कामको लागि पनि अपवाद बाहेक नेता र सम्बन्धित व्यक्तिलाई भनसुन लगाएत विशेष अनुरोध गर्नुपर्ने अवस्था छ । यस्तो अवस्थामा सर्वप्रथम युवालाई कसरी स्वदेशमा अवसरहरु सृजना गर्न सक्छौ । त्यस तर्फ सघीय, प्रदेश र स्थानीय सरकारले ध्यान जान जरुरी छ ।

आज हामी नेपाली युवाहरु विभिन्न पाटिमा आबद्ध छौँ । त्यो राम्रो हो तर युवा कसरी आबद्ध भएका छन् । पार्टीमा उनीहरुको भूमिका के कस्तो छ । युवाहरु लहलहैमा लागेर पार्टीमा हिडेका छन् वा आफ्नो बाजे, बाबा वा आफन्त, छिमेकी लागेकै भरमा पार्टी रोजेका छन् । कि निश्चित स्वार्थ परिपूर्ति गर्ने उद्देश्यले समाबेश भएका छन् । राजनीतिमा बुझेरै वा बहकिएर उनीहरुले पार्टी रोजेका छन् । युवा नेतृत्वले कस्तो नेपाल चाहन्छ । स्पष्ट हुन जरुरी छ । अपवाद बाहेक राजनीतिमा युवाको भूमिका भिड जम्मा गर्ने, झण्डा बोक्ने, आन्दोलन गर्ने । त्यसमा पनि विषेश गुट र नेताको प्रचार गर्ने । गुटका नेताको अन्धभक्त भएर चाकरी गर्नमा नै सिमित हुने । आलोचनात्मक भन्दा पनि स्वार्थ प्राप्तका निम्ति गरिने क्रियाकलापले युवालाई प्रश्न गरिरहेको छ । ठोस नीति र उद्देश्य नहुँदा युवाको सम्भावना र समय खेर जाँदै छ । तसर्थ अबका युवा वर्गले राजनैतिकसँगै आत्मनिर्भरता तिर, उद्यमशिलता तिर पनि जोडिन जरुरी छ । २१ औँ शताब्दीमा समाजिक सन्जालले विश्व एक समाज बनि रहँदा एआईका युगमा हामी युवा कहाँ र कुन स्तरमा हुनुपर्ने विषयमा पनि मन्थन हुन जरुरी छ ।

हामी भन्दा अघिको समयमा केके भयो । कसले के गरे भनेर आलोचना र दोष अरुलाई देखाएर चोखिनु भन्दा इतिहासको समिक्षा गर्दै युवा वर्ग अघि बढ्न जरुरी छ । अबका युवा पुस्ताले आग्रजको अनुभव र विज्ञको सल्लाह सुझावलाई औलाउँदै नेतृत्व लिने आट गर्नु पर्छ । हाम्रो पुस्ताले आउने पुस्तालाई विकसित,आत्मानिर्भर तथा समृद्धि नेपाल हस्तान्तरण गर्न जरुरी छ । तसर्थ हामीले आट नगरे कसले गर्ने, अहिले नगरे कहिले गर्ने किनकी आज २१ औँ शताब्दीमा नेपाल र अरु राष्ट्र कहाँ छन मूल्याङक्न गर्न जरुरी छ । के हामी युवाले राजनीति र नेतालाई गाली गरेर मात्र देश विकास हुँदैन । त्यसका लागि राजनैतिक रुपमा सहभागि हुन जरुरी छ । मतदाता र कार्यकता भन्दा माथि उठेर नेतृत्वमा सहि काम गर्न जरुरी छ ।

त्यसका लागि हस्तक्षेपका माध्यमबाट नेतृत्वमा पुग्ने पु¥याउने आट गर्नुपर्छ । लाभका पद नपाउन्जेत युवा नेतृत्व भने पाएपछि चुपलागेर बस्ने युवाहरुका बिरुद्ध पनि बोल्न जरुरी छ । युवालाई भविष्यका कर्णधार भनेर वर्तमानमा युवाको भविष्य माथि खेलवाड गने अधिकार कोहिसँग पनि छैन । अब युवा भविष्यको कर्णधार भन्दा पनि वर्तमानको सझेदार बन्न सक्नु पर्छ । अब पुस्तान्तरण र युवा नेतृत्वका पार्टीमा संघर्षको विकल्प छैन् । नत्र हजारौ युवा नेताहरु कतिबेला वृद्धमा रुपान्तरण भैसकेका हुन्छन् स्वयम् उनीहरुलाईपनि थाहा हुँदैन् । तसर्थ युवालाई समाजिक रुपान्तरणका लागि सहयात्री बनाउने वतावरण निमार्ण गर्न जरुरी छ । एका तिर वर्तमानको राजनैतिक पद्धति बद्लिन जरुरी छ बने हामी युवा पनि राजनैतिक पद्धति बदल्न अग्रसर हुन जरुरी छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

वैशाखसम्म उपभोक्ता मुद्रास्फीति ७.४१ प्रतिशत शाहिदको ओटीटी पारिश्रमिक ४० करोड लागुऔषधसहित ३ जना पक्राउ जिल्ला निर्वाचन कार्यालय खारेज गर्न खोजिएको होइन : प्रधानमन्त्री जुवातास खेलिरहेको अवस्थामा पाँचजना पक्राउ यस्तो छ लुम्बिनी प्रदेशको नीति तथा कार्यक्रम (पूर्णपाठ) गेटामा स्वास्थ्य विज्ञान विश्वविद्यालय नै खोलिनुपर्छ : नेता महर प्रधानमन्त्री प्रचण्डविरूद्धको ‘युद्ध अपराध’सम्बन्धी रिट दर्ता गर्न बाटो खुल्यो एमाले नेतामाथिको आक्रमणमा सत्ताधारीको संलग्नता देखियो : योगेश भट्टराई गुल्मीका रामु बिक ५ दिनदेखि बेपत्ता जलहरी बहस संसदको रेकर्डवाट हटाएकोमा रामहरी खतिवडाको आपत्ति विद्यालय कर्मचारी माथि राज्यबाटै चरम श्रमशोषण नेपाल धितोपत्र बोर्डले मनकामना दरौंदी हाइड्रोपावरको सेयरमा आवेदन नदिन आग्रह पहिचानको नाममा अराजकता मच्चाउनेलाई कारबाही गरिनेछः गृहमन्त्री  सुनचाँदीको भाउमा उतारचढाव कुमारी बैंकको १ लाख ४६ हजार कित्ता संस्थापक सेयर लिलामी खुल्यो आइएमई लाइफको आइपीओ खुला हुने २९ जिल्ला न्यायाधीशका लागि दरखास्त आव्हान [सूचनासहित] अत्याधिक गर्मी बढेपछि तिलोत्तमामा निः शुल्क सर्वत पानी वितरण ४७ बर्षकी भइन टाइटनिककी रोज