८ आश्विन २०७९, शनिबार

Sep 24, 2022

बुटवल । गृहमन्त्री तथा नेपाली काँग्रेसका केन्द्रीय सदस्य बालकृष्ण खाँणले रुपन्देहीको सुद्धोधनमा निर्माण सम्पन्न उद्यानको शनिबार उद्घाटन गरेका छन् । खाँणले उद्घाटन गरेको त्यही उद्यान हो जसको निर्माण रोक्न नेपाली काँग्रेसका स्थानीय नेता कार्यकर्ता तोडफोडमा उत्रिएका थिए ।

Advertisement

शुद्धोधन गाउँपालिका–५ मानपकडीमा निर्माण सम्पन्न दर्बाह पार्कको विषयले गाउँपालिकामा तालाबन्दी लगाउने सम्मका घटना भएका थिए । हाल पार्क बनेको स्थानमा शवदाह घाट बनाउनुपर्ने माग राख्दै स्थानीय काँग्रेस नेता तथा कार्यकर्ताले तोडफोड गर्नुका साथै गाउँपालिकामा तालाबन्दी गरेका थिए । दर्बाहा बगैँचा तथा सिमसार क्षेत्रको संरक्षणको लागि गरिएको तारबार र पर्खाल भत्काउनेहरु विरुद्ध गाउँपालिकाले प्रहरी प्रशासन गुहार्नु परेको थियो । लुम्बिनी प्रदेश सांसद तुलसिप्रसाद चौधरि, तत्कालिन गाउँपालिका अध्यक्ष किसुन चौधरी तथा गाउँ कार्यपालिको ठूलो प्रयास र संघर्षपछि पार्क निर्माण भएको थियो ।

दर्बाह पार्कमा निर्माण गरिएको ‘सुद्धोधन पार्क’ उद्घाटन कार्यक्रममा गृहमन्त्री बालकृष्ण खाँण

दर्बाह मन्दिर र सोको वरिपरिको खालि जमिन समेटेर दर्वाह उद्यान बनाइएको छ । उक्त उद्यानको लागि पालिकाले गुरुयोजना नै बनाएर स्थानीयको सहमतिमा काम गरेको थियो । शुद्धोधन गाउँपालिकाको पहिलो गाउँसभाले ४० लाख बिनियोजन गरेर उक्त स्थलमा उद्यान बनाउन शुरु गरेको थियो । त्यसपछि २०७४/०७५ मा शुरु भएको गुरुयोजना ०७५/०७६ मा पनि ४० लाख बजेट बिनियोजन भई नदि तटबन्ध गरिएको थियो । आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा प्रदेश सरकार पर्यटन मन्त्रालयको ३० लाख, गाउँपालिकाको ५० लाख र प्रदेश सरकारको समनिकरण बजेटबाट ५० लाख सहित १ करोड ३० लाखको लागतमा पार्क निर्माण गरिएको थियो ।

पार्क निर्माण रोक्नका लागि स्थानीय बिरेन्द्र माध्यामिक विद्यालयका प्रधानाध्यापक कृष्ण चौधरीसहित नेपाली काँग्रेस सुद्धोधन गाउँपालिका सभापति शेर बहादुर काफ्ले तथा स्थानीय विपिन कुर्मी लगायतले नेतृत्व गरेका थिए । तत्कालिन समयमा काँग्रेस सुद्धोधन गाउँपालीका मसानघाट मासेर पार्क बनाउने योजनाको विपक्षमा उभिएको थियो ।

निर्माण सम्वन्न पार्कको ब्यवस्थापनको जिम्मा हाल स्थानीय दर्वाह टोल बिकास संस्थालाई दिइएको छ । संस्थाले ५ बर्ष सम्मका बालबालिकालाई प्रवेश शुल्क निःशुल्क गरेको छ भने अन्यको हकमा २० रुपैया तोकेको छ । पार्क अवलोकनैकै लागी अहिले दैनिक १ सय जनाको हाराहारीमा आउने गरेको दर्वाह टोल बिकास संस्थाका सचिव जिवलाल पौडेलले बताए । शनिबार अवलोकनकर्ताहरु बढ्ने गरेका छन्, त्यो दिन ५ सय सम्म अवलोकनकर्ता पुग्ने गरेको पौडेलको भनाई छ । पार्कको गुरुयोजना नै बनाएर अगाडी बढेको पौडेलको भनाई छ ।

विवादका बीच नेपाली काँग्रेसले निकालेको विज्ञप्ति
विवादका बीच काँग्रेसले निकालेको विज्ञप्ति
गाउँपालिका र नेपाली काँग्रेस बीचको सहमती

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रुपन्देही स्रष्टाकोश : साहित्यकार,कलाकारको विवरण समावेश १३९ पालिकामा लामखुट्टेको लार्भा नष्ट गर्ने अभियान १० बुँदे सहमति भएपछि डा. केसीले तोडे अनशन लुम्बिनीमा पर्यटकीय क्षेत्र सुधारका लागि व्यवसायीले दिए नगरपालिकालाई अल्टिमेटम ‘मनिषा कोइरालाले फोटो खिच्न दिने भएपछि मख्ख परेँ’ आर्थिक वृद्धिदर र जनताको हित विपरित गठबन्धन सरकार : पूर्व अर्थमन्त्री पौडेल चारपाला सामुदायिक वनमा गठबन्धनलाई पराजित गरी एमालेको प्यानलनै विजयी कपिलबस्तुमा बस र ट्रक ठोक्किए : एकको मृत्यु, ३१ जना घाइते भरुवा बन्दुकसहित कपिलवस्तुका २७ वर्षीय प्रेम पक्राउ दशैं आयो, खाद्य डिपो केन्द्रमा चामल आएन देशभर ७४ कोरोना संक्रमित थपिए, थप एकको मृत्यु एमाले देवदह अध्यक्ष चापागाईंद्वारा पार्टी परित्याग, स्वतन्त्र उम्मेदवारीको घोषणा  बुटवलको विकास माेडलका बारेमा कार्यपत्र प्रस्तुत तथा अन्तरक्रिया यसपालिको विपद् : पहिरो, आगलागी र चट्याङबाट बढी मानवीय क्षति बालबिकास र विद्यालयका कर्मचारीको तलब बढायो धुर्कोटले लिलाम नहुँदा भन्सारमा थन्किए करोडौंका गाडी पुमसे च्याम्पियनशिपमा रुपन्देहीकी रियाशा र दिपिकालाई कास्य संघीयतापछि नयाँ आर्थिक केन्द्र बन्न थालेका छन्ः वर्षमान पुन गुल्मी अर्खाबाङ्ग-रुपन्देही सम्पर्क समाजले वनवाटिकामा स्टल निर्माण गर्ने सत्यमोहन जोशीको आजिवन रेखदेख सरकारले गर्छ: खाँण