४ जेष्ठ २०७९, बुधबार

May 18, 2022

मंसिर १२,

Advertisement

सिराहा । रोजगारीका लागि युवा विदेशिने क्रम बढेसँगै यहाँको मुख्य बाली धान भित्राउने समयमा सिराहामा कृषि मजदुरको अभाव देखिएको छ । मजदुरको अभावका कारण मङ्सिर आधा भइसक्दासमेत सिराहाका कृषकले धान भित्राउन सकेका छैनन् । घरका युवा विदेशिएका कारण धान कटनी र थन्क्याउने जिम्मेवारी अहिले महिला र वृद्धवृद्धाको फाँटमा परेको छ । धान कटनी र थन्क्याउन कृषि मजदुर नै पाइँदैन, दुई बिघा जग्गामा धान खेती गरेका सिरहा बथनाहाका वृद्ध कृषक सीताराम साहले भन्नुभयो, छोराहरू बाहिर छन्, आफूले काम गर्न सक्दिनँ । बूढी श्रीमती र बुहारीले धानको काम गरिरहेका छन् ।

खेतीपातिको जिम्मेवारी बुढ्यौली का“धमा परेको छ, उहाँले भन्नुभयो, रोपाइँको बेला मजदुर पाउ“दा खेतीपाती गर्न त सहज भयो तर अहिले मजदुर अभावले धान कटनीमा समस्या आएको छ । धान रोपाइँका बेला पनि मजदुर समस्या भोग्नुभएको उहाँले धान कटनी नसकेकाले हिउ“दे बाली गहु“ लगाउन ढिलाइ भइरहेको सुनाउनुभयो । सिरहा बथनाहाका ६९ वर्षीय वृद्ध गङ्गाराम साफी आफ्नी पत्नी र बुहारीसहित धाट्दै गर्दा खेतमा भेटिनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, दुई छोरामध्ये जेठो जागिरमा र कान्छो वैदेशिक रोजगारका लागि कतार गएकोले वृद्ध उमेरमा समेत सुख पाइएको छैन ।


उहाँले भन्नुभयो, जसोतसो बुढ्यौली शरीरले खेतीपाती धानेका छौँ । गुजाराका लागि पनि खेती नगरी धरै पाइन्न । यो मौसममा सीताराम र वृद्ध गङ्गाराम मात्र खेतबारीमा भेटिँदैनन्, गाउँका सबै वृद्धवृद्धा खेतबारीमा सकी नसकी काम गरिरहेका देखिन्छन् । कृषि ज्ञान केन्द्र सप्तरीका अनुसार सिरहामा रोपाइँ भएको ५८ हजार हेक्टर धान खेतमा अहिलेसम्म मुस्किलले २५ प्रतिशतले मात्र धान थन्क्याउन सकेका छन् । उत्पादित धान असोज अन्तिम सातादेखि नै कृषकले भिœयाउन थाले पनि मजदुरको अभावका कारण भिœयाउने गतिमा तीव्रता आएको छैन ।सिरहामा दुई दशमलव चार मेट्रिक टन प्रतिहेक्टरको दरले एक लाख ३९ हजार मेट्रिक टन धान उत्पादन हुनसक्ने केन्द्रको दाबी छ तर उत्पादन भइसकेको धान पनि भित्रिन नसक्दा यसले आउँदो हिउ“दे बालीमा असर पुग्ने चिन्ता छ ।

पहिलेपहिले जग्गावालले राखेका हरुवाचरुवाले आ–आफ्ना जग्गावालका साथै अन्य कृषकका धान काट्ने गर्दथे तर अहिले हरुवाचरुवा पनि बिस्तारै स्वरोजगारतर्फ उन्मुख हुँदै गएपछि अहिले उनीहरू खेतमा आउन चाहँदैनन्, हरुवाचरुवा सशक्तीकरण अभियान सञ्चालन गर्दै आउनुभएका सामुदायिक विकास मञ्चका अध्यक्ष विनोद चौधरीले भन्नुभयो, स्वरोजगारबाट आर्जन भएको केही रकम खर्चिएर दलित समुदायका युवा मजदुरी गर्न भारततर्फ गइसकेका छन् ।कृषक मजदुरको बस्ती भनेर चिनिएको धनगढीमाई नगरपालिका–९, मुसहरनियास्थित सदाय बस्तीका श्याम सदायले भन्नुभयो, एक वर्ष भारतको दिल्ली पञ्जाबमा खट्दा ५० देखि ६० हजार भारुसम्म कमाइन्छ अनि किन यहाँ त्यतिकै आफ्नो परिश्रम खेर फाल्नु ? सदायका अनुसार दिल्ली पञ्जाब पसेका अधिकांश नेपाली युवाले रातको चौकीदार, होटलमा काम गर्ने, काठको काम गर्ने, कोइलाखानीमा काम गरेर राम्रै आम्दानी प्राप्त गर्दछन् । – सन्तोष सुवेदी /गोरखापत्र अनलाइन

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

२२ घण्टादेखि रोकिएको पाँचपोखरीकाे मतगणना अझै सुरु हुन सकेन बुटवलका १९ वडामध्य १२ वडाको मतपरिणाम सार्वजनिक, कुन वडा कस्ले जिते? यस्ताे छ डडेल्धुराका सातवटै स्थानीय तहको अन्तिम मत परिणाम ४१० स्थानीय तहको नतिजा सार्वजनिक, कुन पार्टीको कति स्थानमा अग्रता ? देवदहमा गठबन्धनलाई पछि पार्दै एमाले : मेयर, उपमेयर दुबैमा अग्रता नवलपरासीको सरावल अध्यक्ष र उपाध्यक्षमा एमाले विजयी बुटवलमा पाण्डेको साढे ४ हजार मतले अग्रता, उप-प्रमुखमा सावित्रा अघि शुद्धोधनमा गठबन्धन दल कांग्रेसबाट बस्याल विजयी, उप प्रमुखमा एमालेकी ज्ञवाली भरतपुरमा गठबन्धनकी रेनु दाहालको अग्रता, मतान्तर फराकिलो बनाउँदै चुनावलगत्तै सार्वजनिक यातायातको भाडापनि बढ्याे, आजदेखि नयाँ दर लागू काठमाण्डौंमा बालेनको अग्रता कायमै, स्थापितभन्दा करिब दोब्बरले अघि गैंडाकोट नगरपालिकाको मेयर र उपमेयरमा कांग्रेस उम्मेदवार निर्वाचित बालेन र सुनिता हजारौं मतले अगाडि रुपन्देहीको कञ्चनमा कांग्रेसका ढकाल विजयी उम्मेदवारको मृत्युपछि स्थगित तुलसीपुर उपमहानगर-१७ मा मँगलबार मतदान सम्पन्न लुम्बिनीको घोराही उपमहानगरमा एमालेको अग्रता कायमै, ४०११ को मतान्तर रुपन्देहीका ६ वटै नगर उपप्रमुखमा एमाले उम्मेदवार अगाडि रुपन्देहीमा यु-१४ क्रिकेट लिग सुरु : उद्घाटनमा भैरहवा र सैनामैना विजयी बुटवल–६ मा नेपाली कांग्रेसको प्यानल विजयी विजय जुलुसमा सहभागी गाडी पल्टियो