५ जेष्ठ २०७९, बिहीबार

May 19, 2022

मंसिर ११,

Advertisement

सुमन केसी / ग्लोबल आवाज

दाङ । मंसिर १४ गते हुने उपनिर्वाचनको तयारी पूरा भएको छ । जिल्ला निर्वाचनको कार्यालय दाङले निर्वाचनको तयारी पूरा भएको जनाएको छ । प्रदेश सभा सदस्य उत्तरकुमार ओलीको निधनपछि रिक्त दाङ क्षेत्रनम्वर ३ (ख) र लछिनप्रसाद बुढामगरको निधनपछि रिक्त घोराही उपमहानगरपालिका वडा नम्वर १६ को वडाध्यक्ष पदका लागि हुन थालेको निर्वाचनका लागि सम्पूर्ण तयारी पूरा भएको प्रमुख निर्वाचन अधिकृत रितेन्द्र थापाले जानकारी दिए ।

‘दाङमा हुने उपनिर्वाचनको तयारी पूरा भएको छ । मतदान केन्द्रमा कर्मचारी पठाइसकिएको छ’, निर्वाचन प्रमुख अधिकृत थापाले भने, ‘मतदात स्थलको तयारी पूरा भयो । अब मत गणनाको तयारी हुन बाँकी छ ।’ अघिल्लो निर्वाचनको तुलनामा बदर मत घटाउने गरी लागि परेको भन्दै प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले मतदाता शिक्षालाई प्रभावकारी बनाएको पनि बताए । अघिल्ला चुनावमा जस्तो यस पटकको चुनावमा निर्वाचन आचारसंहिता उल्लङ्घनका घटना न्यूनिकरण गर्न आफुहरु सफल भएको प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले जानकारी दिए ।

उपनिर्वाचनका लागि दाङमा ८२ मतदान केन्द्र तोकिएको प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले जानकारी दिए । क्षेत्र नम्वर ३ (ख) प्रदेश सभा सदस्य र घोराही उपमहानगरपालिका वडा नम्वर १६ को वडाध्यक्षका लागि ३४ मतदानस्थल र ८२ मतदान केन्द्र तोकिएको थापाले जानकारी दिए । प्रदेश सभा ३ (ख) मा ३२ र घोराही १६ मा २ वटा मतदान केन्द्र तोकिएको प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले जानकारी दिए । दाङ क्षेत्र नम्वर ३ (ख) अन्तर्गत तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाको वडा नं. १, २, १० र ११ मा ५ वटा, बबई गाउँपालिकामा १०, दंगिशरण गाउँपालिकामा ८ तथा शान्तिनगर गाउँपालिमा ९ मतदानस्थल तोकिएको प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले जानकारी दिए । उनका अनुसार घोराही–१६ का लागि आधारभूत विद्यालय सानी अम्वापुर र सिर्जनशील आधार विद्यालय बाहुनडाँडालाई मतदान केन्द्र तोकिएको थापाले जानकारी दिए ।

दाङमा डेढ वर्षयता १७ हजार २१० मतदाता थपिएका छन् । वि.सं. २०७४ मंसिरमा भएको प्रतिनिधि सभा र प्रदेशको निर्वाचनमा तीन लाख ४५ हजार ६ सय ३३ मतदाता भएकोमा हाल तीन लाख ६२ हजार ९ सय ४२ मतदाता पुगेको जिल्ला निर्वाचन कार्यालय दाङले जनाएको छ । आसन्न उपनिर्वाचनलाई सम्पन्न गर्नका लागि ७ सय ३६ कर्मचारी परिचालन गरेको प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले जानकारी दिए । प्रत्येक निर्वाचन केन्द्रका लागि ५ जना कर्मचारीका दरले ४ सय १० सरकारी कर्मचारी र ३ सय २६ स्वयंसेवक कर्मचारी गरी ७ सय ३६ कर्मचारी परिचालन गरेको थापाले जानकारी दिए । ३४ मतदान स्थलका ८२ मतदान केन्द्रका लागि तोकिएका मतदान अधिकृतले स्वयंसेवक चयन गर्ने प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले जानकारी दिए ।

दाङका ६ वटा मतदान स्थल अतिसंवेदनशील रहेको प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले जानकारी दिए । ३४ वटा निर्वाचन स्थलमध्ये २ वटा सामान्य, २६ वटा संवेदनशील र ६ वटा निर्वाचन स्थल अति संवेदनशील रहेको प्रमुख निर्वाचन अधिकृत थापाले जानकारी दिए । भयरहीत वातावरण निर्वाचन सम्पन्न गर्नका लागि शान्ति सुरक्षाको प्रबन्ध मिलाएको थापाले जानकारी दिए । उनका अनुसार निर्वाचन स्थलमा नेपाली सेना, नेपाल प्रहरी र सशस्त्र प्रहरी परिचालन गर्ने व्यवस्था मिलाइएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मदन भण्डारी यु–१४ क्रिकेट: बुटवल र सैनामैना फाइनलमा नगर प्रमुखमा ५ र गाउँपालिका अध्यक्षमा ११ महिला निर्वाचित कपिलवस्तुको शिवराज नगरपालिका मेयरमा राप्रपा विजयी २२ वर्षदेखि फरार अभियुक्त चुनावका बेला गाउँ जाँदा पक्राऊ चुनाव स्थानीय तहको, जित टोपबहादुर रायमाझीको बुटवलमा कांग्रेसका पाण्डेय र एमालेका भट्टराईबीच ६ हजार बढी मतको भिन्नता सियारीमा अध्यक्ष र उपाध्यक्षमा कांग्रेस विजयी भरतपुरमा कसले कति पाए मत ? यू-२० साफको तालिका सार्वजनिक, पहिलो खेलमा माल्दिभ्सको सामना गर्ने नेपालमा थपिए १२ कोरोना संक्रमित पत्रकारिता पुरस्कार भैरहवाका तीन पत्रकारलाई सेयर बजार २३ अंकले ओरालाे अहिलेसम्म ५७९ स्थानीय तहको मतगणना सकियो, २९ हजार ३०३ उम्मेदवार निर्वाचित सुस्ता गाउँपालिकाको अध्यक्ष र उपाध्यक्ष कांग्रेसले जित्यो नेपालले दुई खेलअगावै गुमायाे युगान्डाविरूद्धकाे शृंखला सैनामैनामा कांग्रेसका शर्माको अग्रता कायमै ‘ब्युटी प्याजेन्ट’ का नाममा याैन हिंसामा परेकी युवतीको पीडा- बेहोस बनाएर बलात्कार गरेका थिए काठमाडौंमा स्थापितभन्दा बालेन १० हजार बढी मतले अगाडि केन्द्रीय नेताले आफ्नै वडा र पालिका हारे अबदेखि जेठ १० गते नेपाल परराष्ट्र सेवा दिवस मनाइने