२७ श्रावण २०७९, शुक्रबार

Aug 12, 2022

बुटवल । लुम्बिनी प्रदेश सरकारले मुटुको भल्भ फेर्ने, मृगौला प्रत्यारोपण र क्यानसर रोग उपचारका लागि २ सय ७८ जनालाई सहयोग गरेको छ । चालु आर्थिक वर्षमा विपन्न वर्गका व्यक्तिमा उपचार अभाव हुन नदिन भन्दै प्रतिव्यक्ति २ लाख रकम विनियोजन गरेको थियो ।

Advertisement

प्रदेश सरकारको सुबिधामा दम र ब्रोडकाइटिसका १ हजार ४ सय ७३ जना विरामीले उपचार गरेका छन् । सरकारले उक्त रोगका विरामीलाई प्रतिव्यक्ति प्रतिवर्ष ५० हजार रुपैया विनियोजन गरेको छ । प्रदेश सरकारले चालु आर्थिक वर्षमा गम्भीर खालका रोग लागेका विपन्न व्यक्तिकालागि आर्थिक सहयोग सहितको कार्यक्रम ल्याएको थियो । प्रदेशको स्वास्थ्य जनसंख्या तथा परिवार कल्याण मन्त्रालयका अनुसार तराईका ६ जिल्लाका ८ वटा सरकारी अस्पतालबाट सिकलसेल तथा थालेसेमिया रोगको निदान तथा उपचारकालागि सिकलसेल परामर्श केन्द्र संचालन भएको छ ।

थारु समुदाय धेरै रहेको लुम्बिनी प्रदेशमा सिकलसेलका विरामी कति छन् ? त्यसको तथयांक छैन । करिब थारु जतिमा १२ प्रतिशत सिकलसेलका विरामी भेटिएको मन्त्रालयले जनाएको छ । मन्त्री इन्द्रजीत थारुले सिकलसेल कम गर्न थारु समुदायमा बच्चा जन्मनासाथ सिकलसेल जांच गरिनुपर्छ भने अहिलेसम्मका व्यक्तिलाई स्क्रिन गरी जांच गरिनुपर्छ भन्ने स्वास्थ्यमूलक जनचेता अभिवृद्धि थालिएको बताए । ‘सिकलसेल जांच गरेर मात्रै विवाह गर्ने कुरा जनचेतनाका रुपमा स्वास्थ्य शिक्षाका रुपमा अगाडि बढाएका छौं । यसकालागि आउदो वर्ष २ करोड बजेट विनियोजन गरेका छौं,’ उनले भने, ‘थप सहयोग र रकमकालागि संघीय सरकारलाई पनि अनुरोध गरिने छ ।’

प्रदेशले गर्भवती र नवजात शिशुको सुरक्षाकालागि पनि विशेष कार्यक्रम संचालन गरेको थियो । जसअन्तरगत सुरक्षीत सुत्केरीका लागि २८ जना नर्शलाई अल्ट्रासाउण्ड तालिम दिएर ग्रामिण भेगमा खटाएको थियो । उनीहरुले घरघरै पुगेर गर्भवती र सुत्केरीको परिक्षण गरेका थिए । प्रदेशमा ७७ जनालाई दक्ष प्रसुतिकर्मी तालिम, ३३ जनालाई परिवार नियोजनका साधन इम्पलान्टर, ६८ जनालाई सुरक्षीत गर्भपतन सेवाका लागि प्रशिक्षण दिएको थियो । चालु आर्थिक वर्षमा प्रदेशका १२ जिल्लामध्ये ११ जिल्लामा सल्यक्रिया सहितको प्रसुति सेवा संचालन गरेको छ । आउदो वर्षको पहिलो चौमासिकमा रुकुमपूर्व र पाल्पा अस्पतालमा सेवा विस्तार गर्ने सचिव डा. विकास देवकोटाले बताए ।

प्रदेश स्वास्थ्य निर्देशनालयले विरामीलाई आकस्मिक सेवा दिन प्रदेश सरकारले आफू मातहत १ सय २० वटा एम्बुलेन्स संचालन गरेको छ । ती एम्बुलेन्सको निगरानीकालागि मोवाइल एप्स बनाएर १सय २ नम्बरको निशुल्क फोन संचालन गरेको छ । यद्यपि उक्त सेवा प्रभावकारी नभएको सरोकारवालाहरुले बताए ।

प्रदेशमा अहिलेसम्म कोभीड विरुद्ध ९५ प्रतिशतले पहिलो मात्रा, ८९ ले पूर्ण मात्रा र ३९ प्रतिशतले बुष्टर डोज प्राप्त गरेका छन् । प्रदेश सरकारले यहांका १२ वटै जिल्लालाई पूर्ण खोप घोषणा जिल्ला घोषणा गरेको छ भने प्रदेशलाई घोषणा गर्ने तयारी गरेको छ । प्रदेशमा १३ वटा अस्पताल, १२ वटा स्वास्थ्य कार्यालय र १३ वटा चिकित्सालयहरु रहेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

देशैभर आज पनि वर्षाको सम्भावना, भोलि र पर्सी ठूलो पानी पर्ने आज रक्षाबन्धन तथा जनैपूर्णिमा मनाइँदै बुटवलको अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्र : कसले सञ्चालन गर्ने बारे अन्यौल अन्तर्राष्ट्रिय युवा दिवस : युवाका समस्या जस्ताको त्यस्तै अक्सफोर्डका विद्यार्थीलाई स्वागत तथा सम्मान ‘अमेरिका मेरो बुढा छ’ सार्वजनिक एकिकृत समाजवादीका अध्यक्ष नेपाललाई कोरोना संक्रमण गुल्मीको वार्षिक समीक्षा गोष्ठीमा जे देखियो… सामाजिक सञ्जालमार्फत महिलालाई सास्ति दिएको भन्दै एक जना पक्राउ सनराइज बैंकको लगानीमा चौतारी निर्माण एमालेले गठन गर्‍यो ओलीको नेतृत्वमा केन्द्रीय निर्वाचन परिचालन कमिटी लुम्बिनीका १० सहित ६३ पालिकाले अझै बजेट पेश गरेनन् चाउचाउपछि फिल्मी क्षेत्रमा रुपन्देहीको यशोदा समूह, चलचित्र ‘फूलबारी’ निर्माण गर्दै माओवादीबाट ३ पटक जितेका टोपबहादुरले एमालेबाट के गर्लान्? कोरोना संक्रमणबाट एकै दिन पाँच जानाको मृत्यु राप्रपा रुपन्देही उपाध्यक्ष गुप्ताद्वारा पदबाट राजीनामा (पत्रसहित) भुवन केसीको नियुक्ति प्रक्रिया बदरको माग गर्दै सर्वोच्चमा रिट दायर, सोमबार पेसी रुपन्देही ट्राफिक प्रहरीकाे अभियान : तीब्र गतिका सवारीलाई नियन्त्रण भैरहवाको मेडिकल कलेजमा विशिष्ट विशेषज्ञ सेवा थप दिया मास्के भन्छिन्- ‘प्रकाश’ मा सीताकाे क्यारेक्टरले धेरै सिकायाे