२७ श्रावण २०७९, शुक्रबार

Aug 12, 2022

बुटवल । लुम्बिनी प्रदेशमा खेतीयोग्य जमिनको ४३ प्रतिशत भूमिमा मात्रै खेती गरिएको छ । त्यसमध्ये ५० प्रतिशत भूमिमा मात्रै सिंचाइ सुबिधा छ । झन्डै २१ प्रतिशतले परम्परागत खेती गर्ने गरेका छन्। लुम्बिनी प्रदेशमा कुल १९ लाख ६९ हजार हेक्टर जमिनमध्ये ६ लाख ९७ हजार हेक्टर जमिन खेतीयोग्य छ । लुम्बिनी प्रदेशको कृषि, खाद्यप्रविधि तथा भूमिव्यवस्था मन्त्रालयले आइतबार बुटवलमा आयोजना गरेको अन्तरक्रिया कार्यक्रममा मन्त्रालयका तर्फबाट उक्त प्रतिवेदन प्रस्तुत गरिएको थियो ।

Advertisement

लुम्बिनी प्रदेशका एक सय १३ किसानले अनुदानमा ऋण पाएका छन् । किसानलाई व्यवसायिक बनाउन आर्थिक रुपमा सघाउने भन्दै प्रदेश सरकारले ब्याजमा अनुदान दिएको हो । धेरै किसानले अनुदान मागेपनि प्रक्रिया पुर्याउन नसक्दा सबैले पाउन भने सकेका छैनन्।

मन्त्रालयले ४ वर्षमा १० हजार हेक्टर क्षेत्रफलमा सिंचाइ सुबिधा पुर्याएको छ । कृषि स्मार्ट गाउँ, सिंचाइ सुबिधासहितको व्यवसायिक कृषि, ब्लक खेती लगायतबाट उक्त क्षेत्रफलमा सिंचाइ सुविधा पुर्याएको हो । लुम्बिनी प्रदेश सरकारले ७ लाख किसान परिवारस“ग विभिन्न सहकार्यमा काम गरेको छ । कृषि सचिव यामनारायण देवकोटाले सहकार्यमा काम गरेका सबैजसो किसान मल, सिंचाई र कृषि प्रविधिको माग गर्ने गरेको बताए ।

प्रदेश सरकारले किसानलाई व्यवसायिक बनाउन भन्दै एक सय १३ किसानलाई अनुदानमा ऋण दिएको छ । कृषि पढेका विद्यार्थीलाई कृषिकर्मी रोजगार कार्यक्रम अन्तर्गत ४ सय १८ जनालाई खटाएको छ । बाख्रा, भैंसी, गाई, ग्रामीण कुखुरा, बंगुर, घा“स विभिन्न जिल्लामा १३ वटा स्रोत केन्द्रहरु स्थापना गरिएको सुचना अधिकारी शालिकराम गौतमले बताए ।

कार्यक्रममा बोल्दै पशुपंक्षी विकास महाशाखा प्रमुख तुल्सीराम भण्डारीले दूध, अण्डा र मासुजन्य पदार्थमा भएको उत्पादनबारे जानकारी गराए । कार्यक्रममा सहभागी पत्रकारहरुले किसानका न्यूनतम आवश्यकता पूरा नगर्दासम्म व्यवसायिक कृषि नारामा मात्रै सिमित हुने बताएका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आर्थिक मन्दिका कारण अलिबाबाले गर्यो दश हजार कर्मचारी कटौती साउदीबाट ९३ नेपालीलाई एक्जिट भिषा, ६० दिन भित्र देश छाड्नु पर्ने बढ्दै जनैको महत्व, गत वर्ष साढे १७ करोडको आयात देशैभर आज पनि वर्षाको सम्भावना, भोलि र पर्सी ठूलो पानी पर्ने आज रक्षाबन्धन तथा जनैपूर्णिमा मनाइँदै बुटवलको अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्र : कसले सञ्चालन गर्ने बारे अन्यौल अन्तर्राष्ट्रिय युवा दिवस : युवाका समस्या जस्ताको त्यस्तै अक्सफोर्डका विद्यार्थीलाई स्वागत तथा सम्मान ‘अमेरिका मेरो बुढा छ’ सार्वजनिक एकिकृत समाजवादीका अध्यक्ष नेपाललाई कोरोना संक्रमण गुल्मीको वार्षिक समीक्षा गोष्ठीमा जे देखियो… सामाजिक सञ्जालमार्फत महिलालाई सास्ति दिएको भन्दै एक जना पक्राउ सनराइज बैंकको लगानीमा चौतारी निर्माण एमालेले गठन गर्‍यो ओलीको नेतृत्वमा केन्द्रीय निर्वाचन परिचालन कमिटी लुम्बिनीका १० सहित ६३ पालिकाले अझै बजेट पेश गरेनन् चाउचाउपछि फिल्मी क्षेत्रमा रुपन्देहीको यशोदा समूह, चलचित्र ‘फूलबारी’ निर्माण गर्दै माओवादीबाट ३ पटक जितेका टोपबहादुरले एमालेबाट के गर्लान्? कोरोना संक्रमणबाट एकै दिन पाँच जानाको मृत्यु राप्रपा रुपन्देही उपाध्यक्ष गुप्ताद्वारा पदबाट राजीनामा (पत्रसहित) भुवन केसीको नियुक्ति प्रक्रिया बदरको माग गर्दै सर्वोच्चमा रिट दायर, सोमबार पेसी