१६ असार २०७९, बिहीबार

Jun 30, 2022

बुटवल । गायक प्रकाश सपुतको ‘पिर’ गीतले सार्वजनिक भएको एक सातामै करोड भ्युज बटुलेको छ । माओवादी सशस्त्र युद्ध, मुलुकमा आएको व्यवस्था परिवर्तन र भुई तहमा कार्यकर्ता तथा जनताहरुको अवस्थालाई समावेश पारेर तयार पारिएको पिर गीत ट्रेन्डिङको पहिलो नम्बरमा रहँदै एक करोड भ्युज बटुल्न सफल भएको हो ।

Advertisement

अघिल्लो शुक्रवार सार्वजनिक ‘पीर’ बोलको गीतको भिडियाेमा नेपालमा सशस्त्र द्वन्द्व हुँदा माओवादी लडाकु रहेका एक जोडीले वर्तमान समयमा भोगिरहेको अभाव र पीडाको कथा देखाइएको छ । भिडियाेको एउटा दृश्यमा पूर्वलडाकु महिला अभावकै कारण देहव्यापारमा संलग्न भएको चित्रण गरिएको छ । त्यही दृश्यमाथि अधिकांश माओवादी नेता तथा कार्यकर्ताहरूले आपत्ति जनाएका छन् । भिडियाेमा ‘देहव्यापार गर्न लागेकी महिला’को भूमिका निर्वाह गरेकी कलाकार केशु पुन मगर (केशरी) आफू पूर्वजनवादी कलाकार भएको बताउँछिन् । गीतको म्युजिक भिडियोका बारेमा यो समाचार तयार पार्दासम्म यूट्युव च्यानलमा गई ३९ हजार बढीले प्रतिक्रिया जनाएका छन् ।

माओवादी विद्यार्थी सङ्गठन अनेरास्ववियु क्रान्तिकारीकी अध्यक्ष पञ्च सिंहले उक्त गीत यूट्यूबबाट हटाउन चेतावनी दिएपछि उक्त भिडियाेबारे सामाजिक सञ्जालमा व्यापक चर्चा हुन थालेको थियो । सिंहले भिडियाेमार्फत् जनयुद्धमा सहभागी महिलाहरू देहव्यापारमा संलग्न भएको सन्देश दिनु प्रति आपत्ति जनाउँदै लेखेकी छनः ‘यस भिडियो निन्दनीय छ । जनयुद्धकै कारण महिलाले स्वतन्त्रता, न्याय र समानता प्राप्त गरेको, राज्यका हरेक निकायमा ३३ प्रतिशत महिला सहभागिता सुनिश्चित भएको कुरा बुझाइरहनुपर्ने हो ?’ उनले भिडियाे अपमानजनक भएको र सर्जक सपूतले माफी मागेर त्यसलाई यूट्यूबबाट हटाउनु पर्ने चेतावनी दिएकी थिइन् । माओवादी केन्द्रका ४ भातृ संगठनहरुले त विज्ञप्ति नै निकाली उक्त गितमा समावेश गरिएको भियो तत्काल हटाउनु पर्ने माग समेत गरे ।

नेपालमा माओवादी सशस्त्र द्वन्द्वको नेतृत्व गरेकामध्ये एक शीर्ष नेता डा. बाबुराम भट्टराईले भने प्रकाश सपुतको पक्षमा आफ्नो मत राखेका थिए । उनले गीतमा आपत्ति मान्नुपर्ने कुरा नभएको बताउँदै ट्वीटमा लेखेका थिए –‘म पनि जनयुद्धको एक अगुवा हुनुको नाताले प्रकाश सपुतको गीतमा टिप्पणी गर्ने अधिकार राख्छु र भन्छु त्यसमा आपत्ति मान्नुपर्ने कुरा छैन । गीतले जनयुद्धको विरोध गरेको छैन । अपूर्ण क्रान्तिका पीडा दर्शाएको छ । त्यस निम्ति क्रान्तिलाई नयाँ ढँगले अगाडि बढाउने पो हो । गीतका सर्जकलाई किन धम्काउने ?’

बजारमा गीतको पक्ष र विपक्षमा सर्वत्र समर्थन र आलोचना सुरु भएपछि सपुतले आफ्नो फेसबुकमा लामो स्टाटस लेख्दै भनेका थिए ‘मैले गल्ती गरेको हुँ कि तपाईहरु (केही) ले गलत बुझनु भएको हो । समीक्षा गर्दै छु ।’ जे होस नेपाली गीत संगीतमा मात्र होइन मुलुकको राजनीतिक परिवर्तन र हालको व्यवस्थाका बारेमा समेत ठूलै समीक्षा गर्नु पर्ने आवश्यकता रहेको कुरालाई सपुतको सिर्जनाले बलियो गरी उठान गर्न सफल देखिन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सनकको भरमा संसद् भंग गर्ने कार्यले गैरदलीय प्रवृत्तिको विकास : झलनाथ खनाल विभिन्न विपद् कोषमा ६ अर्ब ८० करोडभन्दा बढी रकम, कुन प्रदेशमा कति ? केपी ओली र वामदेव गौतमबीच भेटवार्ता पर्खाल भत्किएर पुरिँदा एक महिलाको मृत्यु प्रजातन्त्र होइन गठबन्धनतन्त्र ! सर्वोत्तम लिटोको प्याकेटमा कीरा कसरी लाग्छ हैजा ? यी हुन् लक्षण र रोकथामका उपाय सुनको मूल्य प्रतितोला तीन सय रुपैयाँले घट्यो दक्षिण कोरियामा २०२३ का लागि श्रमिकको तलब ५ प्रतिशतले वृद्धि सयपत्री हाइड्रोपावरको आईपीओ भर्ने समय थप ट्रक र मोटरसाइकल ठोक्किँदा एक जनाको मृत्यु राजस्थानमा धार्मिक तनावः मोदीलाई धम्की, इन्टरनेट सेवा बन्द रुपन्देहीको सैनामैनाका एक युवा मृत अवस्थामा फेला फुटबलर भरत र नवयुग एनएसी प्रतियोगिता खेल्न अमेरिका प्रस्थान डाइभर्सन निर्माणपछि खुल्यो पूर्व–पश्चिम राजमार्ग, कस्ताे छ अन्य सडककाे अवस्था ? मध्यअसारसम्म लुम्बिनीमा ३३ प्रतिशत मात्र रोपाईं आज पनि देशभर वर्षाको सम्भावना श्रीमान १० वर्ष वेपत्ता भए श्रीमतीलाई एकल भत्ता दिने प्रस्ताव रोटरी क्लब भैरहवाद्वारा तिलोत्तमास्थित विद्यापिठका विद्यार्थीलाई कम्प्युटर तथा झोला वितरण एमाले निकट युवा संघको धान राेपाइँमा कुटाकुट