५ माघ २०७८, बुधबार

Jan 19, 2022

गुल्मी । यहि भदौ ७ र ८ गतेका दिन पेरिसडाँडामा बसेको नेकपा मओवादी केन्द्र स्थाई कमिटीको बैठकले केन्द्र देखि जिल्ला तहसम्म जिम्मेवारी बाँडफाँड गरेको छ । सोही अनुरुप सो पार्टीको गुल्मी जिल्लाको इन्चार्जमा लक्ष्मण पन्तले जिम्मेवारी पाएका छन् । पन्त गुल्मी जिल्लाका पुराना कम्युनिष्ट हु्न । हाल भारत प्रवासी संगठनमा रहेका पन्तलाई त्यहाँबाट गृह जिल्लाकै नेतृत्व सम्हाल्न स्थाई कमिटीले जिम्मेवारी दिएको हो ।

Advertisement

गुल्मीको छत्रकोट गाउँपालिका–३ घर भएका पन्त २०३० साल देखि पुष्पलाल समुहबाट नेपालको कम्युनिष्ट आन्दोलनमा सक्रिय हुँदै आएका पुराना नेता हुन् । उनी २०३० सालमा भएको किशान आन्दोलनका क्रमममा सदरमुकाम तम्घासमा प्रहरीको कुटपिट दमनको शिकार भएका थिए । २०४० सालमा उनले नेकपा मशालको सदस्यता लिएका थिए । २०४७ मा नेकपा एकता केन्द्रको जिल्ला कमिटी सदस्य र अखिल भारत नेपाली एकता समाजमा केन्द्रिय उपाध्यक्ष भएका थिए ।

प्रवासी संगठनमा क्रियाशिल उनी २०५८ सालमा माओवादी निकट क्ष्क्षेत्रीय व्युरो सदस्यका रुपमा जिम्मेवारी सम्हालेका थिए । उनी त्यहाँबाट फर्केर २०६४ सालमा माओवादी पार्टी गुल्मीको ईञ्चार्जको जिम्मेवारी सम्हाल्दै त्यति बेलाको चुनाव सफल बनाउने बिशेष भुमिका खेलेका थिए ।

२०६९ सालमा भने उनी प्रचण्ड नेतृत्वको माओवादी संग फुट्दै बैद्य समहुको नेकपा (क्रान्तिकारी माओवादी) केन्द्रिय सदस्य भएका थिए । २०७२ सालमा उनी सोही पार्टीको पार्टीको सचिवालय सदस्य भएका थिए । त्यस यता उनी प्रचण्ड नेतृत्व कै संस्थापन पक्षमा फर्किए पछि उनी २०७३ सालमा माओवादी केन्द्रको सचिवालय सदस्य तथा अन्तराष्ट्रिय विभाग सह–इन्चार्जको जिम्मेवारी सम्हालेका थिए ।

२०७५ सालमा एमालेसंगको एकता पछि बनेको नेकपामा उनी केन्द्रिय सदस्य तथा प्रवास समन्व्य समितिको सह–इन्चार्ज र अन्तराष्ट्रिय विभाग सह–इन्चार्जको जिम्मेवारी समेत सम्हालेका थिए । २०७७ सालमा पुनः माओवादी केन्द्रको केन्द्रिय सचिवालय सदस्य तथा प्रवासको सोही जिम्मेवारीमा रहेका पन्तलाई पछिल्लो पटक पुनः गृह जिल्ला कै नेतृत्वमा खटाएको हो ।

माओवादी जनयुद्ध कालमा भारत प्रवासमा जनमत सिंर्जना गर्न र शिर्ष नेताहरुको सेल्टर ब्यवस्थापनमा महत्वपुर्ण भुमिका निभाउँने नेताका रुपमा पन्त चिनिन्छन् । बिकम अध्यान गरेका उनले माओवादी जनयुद्धताका भारतबाटै नेपाली आवाज र जनलहर पत्रिकाको प्रकाशक र सम्पादक गरेर त्यसको माध्यबाट पनि जनलहर सिर्जना गर्न उनको उत्तिकै भुमिका रहेको भारत प्रवासमा रहेका नेपालीहरु बताउँछन् । उनले यस अवधीमा पुस्तक लेखन पनि गरेका छन् ।

उनले ‘नेपालको आधुनिक इतिहास महत्वपूर्ण विषयहरुको समीक्षा’, ‘भारत नेपाल र छिमेक चार दशकका मुख्य घटना ’ लगायतका पुस्तक लेखन र नेपाली, अंग्रेजी र हिन्दी भाषामा नेपाल भारतका मुख्य धाराका काठमाडौ पोष्ट, नया पत्रिका, द वायरल गायतका लेखहरु पत्रपत्रिका र अनलाइनहरु प्रकाशित भएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रातीमा गैँडा देखिएपछि स्थानीय त्रसित बाढीपीडितका लागि कर्णाली प्रदेशद्वारा १२ करोड निकासा विश्वको पर्यटन महामारीपूर्वको अवस्थामा फर्किन अझै दुई वर्ष लाग्ने विद्युत् पूर्ति अनियमित हुँदा अनलाइन कक्षा प्रभावित बुटवलमा मोटरसाइकलको ठक्करबाट माइक्रो बसका सह-चालक गम्भीर घाइते काठमाडौं उपत्यकामा ‘स्मार्ट लकडाउन’- आजदेखि माघ महिनाभर के गर्न पाइन्छ, के-के पाइँदैन ? क्षितिज लोहनी जसले प्रतिष्ठित एप्पल कम्पनीभित्र नेपाली समूह खडा गरेका छन् रहेनन् विश्वका सबैभन्दा जेष्ठ व्यक्ति संक्रमण मुक्त भएपछि मात्र काममा नवलपुर जेसीजको पदहस्तान्तरण,‘महिला सवल र सक्षम छन्’ पशुपतिसहितका मठमन्दिरमा आजदेखि नित्य पूजा मात्र कवाड पसलको नाममा प्रतिवन्धित जडिबुटी कारोबार : प्रहरीको छापा, ठूलो परिमाणमा बरामद दर्शकले महोत्सवको स्टेज भत्काए, गाडीमा आगजनीपछि प्रहरीद्वारा अश्रु ग्याँस प्रहार ४२ तोला अवैध सुनसहित दुई जना पक्राउ ३ मितेरी गाउँपालिका बीच ४ वर्षको अनुभव साटा-साट प्रेस युनियन सुनसरीले सञ्चारकर्मीको ७ लाखको दुर्घटना बीमा गर्ने १० करोड मानिसमा कोभिडको दीर्धकालिन लक्षण सर्लाहीमा बस दुर्घटना, १७ जना घाइते गड्यौली मलको व्यवसायिक उत्पादनतर्फ सैनामैनाका कृषक समावेशी अर्थतन्त्र