२३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार

Jun 6, 2023

बुटवल । ऋण दिने प्रक्रिया सुस्त र झन्झटिला हुँदा सरकारका अनुदान लक्षित कार्यक्रम प्रभावकारी हुन नसकेको सरोकारवालाहरुले बताएका छन् । उद्यमशीलता गर्न चाहने लक्षित वर्गस“ग धितो राख्न जग्गा र आफूले लगाउने रकम नहु“दा पनि सरकारी अनुदान लिन छुटेको उनीह रुले बताए ।

Advertisement

यूएनडिपीको सहयोगमा सञ्चारिका समूह लुम्बिनीले बुटवलमा आयोजना गरेको कोभिड–१९ को असर, उद्यम व्यवसाय प्रवद्र्धनमा लुम्बिनी प्रदेश सरकारका अनुदान लक्षित कार्यक्रमको उपलब्धी र चूनौती विषयक अन्तरसंवाद कार्यक्रममा बोल्दै सरोकारवालाहरुले सुचना र समन्वय अभावमा पनि सरकारी अनुदान उद्योगी र व्यवसायीसम्म पुग्न नसकेको बताए ।

सरोकारवालाहरुले उद्योग तथा व्यवसाय प्रवद्र्धनमा दिने अनुदानलाई प्रभावकारी बनाउन ऋण प्रक्रियालाई सहज र सरल बनाउन आग्रह गरे । त्यसकालागि व्यावसायिक योजना बनाउन सिकाउने एवम् बैंकसम्म सहजीकरण गरिदिने संरचना बनाउन उनीहले सुझाब दिए। होटललाई पर्यटन उद्योगको मान्यता दिन र कोभिडका कारण सबैभन्दा बढी प्रभावित यातायात र होटल क्षेत्रलाई अनुदानका कार्यक्रम ल्याउन पनि सुझाव दिए ।

कार्यक्रममा बोल्दै प्रदेश योजना आयोजका सदस्य तेजबहादुर बस्नेतले कोभीडका कारण अति प्रभावित र परम्परागत सीप प्रवद्धन एवं कृषि र वनजन्य उद्यम बढाउन लगानी बढाउनुपर्ने बताए । माग भन्दा आवश्यकता र क्षमताका आधारमा अनुदान दिने नीति बनाउन प्रदेश सरकारले कार्ययोजना बनाइरहेको उनले जनाए ।

उद्योग वन तथा वातावरण मन्त्रालयका सचिव डा. राजेन्द्र केसीले कार्यपत्र प्रस्तुत गर्दै कोभीडको असर र प्रक्रियामा देखिएका झन्झटले व्यवसायिक योजना प्रभावकारी हुन नसकेको बताए । उनले करिब ४ सय नया उद्योगीलाई दिन ल्याएको निब्र्याजे ऋण कार्यक्रममा गत आर्थिक वर्षमा ४८ जनाले मात्रै पाएको उनले जानकारी दिए । प्रदेश सरकारले कोभिड-१९ का समयमा उद्योग खोल्ने लक्षीत वर्गलाई बढीमा १० लाखसम्म ऋण दिने र ३ वर्षसम्म त्यसको ब्याज प्रदेश सरकारले तिरिदिने कार्यक्रम ल्याएको थियो ।

कार्यपत्र माथि टिप्पणी गर्दै लेखक तथा अर्थ विश्लेषक माधवकुमार पौडेलले परम्परागत रुपमा नीति र कार्यविधि बनाएर कार्यक्रम ल्याउदा अनुदान लक्षित कार्यक्रम लक्षित वर्गसम्म पुग्न नसकेको बताए । उनले नयाँ पुस्तालाई उद्यमशीलतामा लगाउन बजारशास्त्र र उद्यमशीलता पढेका युवालाई उद्यम गर्न इन्टनसीप कार्यत्रम ल्याउन आग्रह गरे । अर्का विश्लेषक हरि अर्यालले दुःख गर्न नखोज्ने कर्मचारी र जोखिम मोल्न नखोज्ने बैंकका कारण सरकारका अनुदानबाट लक्षीत वर्ग लावान्भित हुन नसकेको बताए । उनले मिलाएका कागज र पहुँचका भरमा सरकारी सहुलियत ऋण र अनुदानका कार्यक्रममा हुने दुरुपयोग रोक्न आग्रह गरे ।

नेपाल बैंक लिमिटेडका लुम्बिनी प्रदेश प्रमुख लेखनाथ भुसालले प्रदेश सरकारले कोष व्यवस्था गर्ने र ग्यारेन्टी बस्ने हो भने विनाधितो पनि ऋण प्रवाह गर्न सकिने बताए । च्याम्बर अफ कमर्शका लुम्बिनी प्रदेश अध्यक्ष टंक पोखरेलले नीतिगत रुपमै नीजी क्षेत्रसंग समन्वय र सहकार्य गर्यो भने सरकारका सहूलीयतपूर्ण कार्यक्रम र निब्यार्जे ऋण लक्षित वर्गसम्म पुर्याउन र प्रभावकारी बनाउन सकिने बताए ।

यूएनडिपीका प्रदेश संयोजक सदीप अर्यालले सरकारका कार्यक्रम लक्षित वर्गसम्म पुयाएन त्यही वर्गसंग छलफल आवश्यक रहेको बताए । सरकारले आवश्यक ठानेमा व्यावसायिक योजना बनाउन सिकाउने र बैंकसम्म सहजीकरण गरिदिने संरचना बनाउन सहजीकरण गरिदिने उनले जनाए ।

कार्यक्रममा रुपन्देही उद्योग संघका अध्यक्ष बाबुराम बोहोरा, होटल तथा रेष्टूरेण्ट व्यवसायी महासंघका अध्यक्ष विष्णुप्रसाद गौतम, महिला उद्यमी संघका प्रदेश अध्यक्ष रचना पन्थ, निर्माण व्यवसायी महासंघका उपाध्यक्ष मन्जु भुसाल, बुटवल उद्योग वाणिज्य संघका प्रथम उपाध्यक्ष दिनेश श्रेष्ठ, पश्चिम नेपाल बस व्यवसायी प्रालिका मोहन पिएस, उद्योगी रेनुका खरेल, माधव खनाल, यमुना केसी पोखरेल, सुमित्रा परियार, आनिक राना लगाएतले उद्योग व्यवसाय प्रवद्र्धनमा सरकारका अनुदानमुखी कार्यक्रम कसरी प्रभावकारी बनाउन सकिन्छ भन्नेबारेमा सुझाव दिएका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमालेले ७० वर्षे उमेरहद हटाउने मधेस सरकारको नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनीक खप्तड अब ‘खप्तड विकास कोष’मा परिणत हुनेछ : प्रधानमन्त्री लागूऔषधसहित धनगढीमा एक किशोरी पक्राउ नाबालिका दिदीबहिनीमाथि सामूहिक बलात्कारको प्रयास नवलपरासीमा श्रीमान-श्रीमतिको रहस्यमय मृत्यु पहिलोपटक क्यानाडामा गुञ्जिँदै प्रकाश सपुत प्रथम खप्तड अन्तर्राष्ट्रिय आध्यात्मिक सम्मेलन सुरु, खप्तडको समग्र विकासका लागि पहल गर्छु : प्रधानमन्त्री संसदमा मात्र होइन व्यवहारमा पनि बजेट पास हुनुपर्छ: केपी ओली संसदमा मात्र होइन व्यवहारमा पनि बजेट पास हुनुपर्छ : केपी ओली सेयर बजार २५.६६ अंकले बढ्यो संसदमा ओलीको प्रश्न- गाँजाको बिउ लिएर बसेको व्यापारी को हो ? करका दरमा व्यापारीको अनुहार देखिन्छ : केपी ओली स्थानीय तहका उपप्रमुख र रूपन्देहीका पत्रकार महिलाबीच अन्तरसंवाद बजेट निर्माणमा मेरो इमान्दारितामा एक इन्च पनि हल्लिएको छैन : अर्थमन्त्री डा. महत ‘अखण्ड भारत’ को नक्सामा नेपाली भूमि समावेश गरिएकोप्रति युवा संघ रुपन्देहीको ध्यानकर्षण रुपन्देहीमा सदस्यता शुद्धिकरण सच्याउन माग गर्दै प्रेस चौतारीले बुझायो ज्ञापनपत्र बजेटमा विचौलिया प्रवेश रोक्न ठूला भ्रष्टाचारीलाई मृत्युदण्ड दिने व्यवस्था गरौँ : प्रेम सुवाल सिंगटी हाइड्रो इनर्जी लिमिटेडकाे साधारणसभा आह्वान कांग्रेसले कोशी प्रदेशमा आफ्नै नेतृत्वमा सरकार बनाउन पहल गर्ने